Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

elyaflı beton hakkında bilgisi olan

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
58 kez görüntülendi
1 ay önce Yapı Statiği kategorisinde ahmednaji C14 (26 puan) tarafından soruldu
açık teraslı olan çatımızın izolasyonu yapıldı şimdi izolasyon üstüne elyaflı beton atacam sertleştirici+helikopter de kullanılacak.elyaf ile ilgili bilgisi olan var mı mesela 1m3 betona kaç kilo elyaf atmamız gerekiyor

bu sistemi daha önce yapan var mı

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 ay önce ayhanoncu C14 (48 puan) tarafından cevaplandı


Hammaddesi polipropilen olan ASTM C III6/C III6M,BBA NO:92.2830 stantartlarına uygun üretilmiş ve özellikle betonlarda kullanım için uygun olarak üretilmektedir.Beton elyafları üç kullanım boyutunda satılmaktadır Betonfiber BF 19-900 ürünümüz 19 mm saha beton elyafıdır. Betonfiber BF 12-600 ürünümüz 12 mm şap beton elyafıdır.saha betonlarında da kullanılır. Betonfiber BF 06-Dökme ürünü ise 06 mm sıva elyafıdır. Bu beton elyafları betonun içerisine atıldığı zaman hiç bir şekilde topaklanma dağılmama gibi bir sorunla karşılaşılmaz.betonda homojen bir şekilde üç boyutlu olarak dağılarak betonun hem mukavmetini artırır hemde betonda mikro çatlak önleyici olarak görev yapar.Beton dökümü yapıldıktan sonra beton nem kaybettikçe büzülme gerçekleştirir bu büzülme sırasında betondaki, gerilmeden dolayı beton çatlamaya başlar ve beton döküldükten sonra bunun için bir çare bulunamaz ancak beton karışıma beton elyafı koyulduğu taktirde betonun içerisindeki dağılımından dolayı betonun gerilmesini alır çatlak başlamadan elyaf önünü keser ve sünek daha esnek bir beton zemin elde edersiniz ve betonun içerisinde elyaf olduğundan dolayı beton segregasyona ugramaz bunun sebebi betonun içerisinde elyaf agregaları tutarak dibe çökmesini engeller bu şu demek oluyor ki betonun agregaları dibe çökerse yüzeyde çimento kısmı kalır ve bu da betonun yapısın bozulmasına ve en önemli olarak betonun aşınma ve beton tozumasına sebebiyet verir ,yani beton elyafı kullanımı ile bunun önüne geçilmiş olup tam anlamıyla sağlam bir beton elde edilmiş olur ,hele ki beton elyafını çelik teller ile birlikte kullanılırsa harika ve çok çok mukavim bir zemin elde edilmiş olur yani çelikle donatılandırdığınız bir betonunuz olur .Kısaca çelik teller hakkında da bilgi vermek istiyorum. “Çelik teller betonda hasır demir yerine kullanılan tali donatı görevi görür.Beton karışıma atılarak hızlı devirde 5 dakika karıştırılarak Beton içerisinde homojen dağılır ve betonun her noktasına ulaşarak betonu her yerden korur,betonunu iskelet sistemi gibi donatılandırırken aynı zamanda da çok mukavim, tozumayan,aşınmayan pul pul dökülmez,parçalanmaz bir beton elde edilmiş olur.Çelik teller de beton elyafı gibi betonun içerisinde agregaların birbirine tutunmasını sağladığı için beton sağlam,tozumasız,aşınmaz,mukavim bir beton elde ediliyor.”


beton elyafları 1 m³ betonda kullanım için özel olarak özel torbalarda paketlenmektedir.bu paketler suda eriyebilen özel paketler olduğu için direk betonun içerisine atılır ve karıştırılır betonda milyonlarca elyaf dağılmaktadır.Her tip beton için ayrı elyaf bulunmaktadır yani şap betonu için standartlara uygun olarak optimum miktar 900 gr’dır ve 900 gr özel suda eriyebilen paketlerde bulunmaktadır.Saha betonlarında kullanılmak için ise 12 mm elyaftan 600 gr’lık paketlerde sunulmaktadır ve sıvalarda kullanım için ise 06 mm elyaf 25 kg kolilerde dökme olarak satılmaktadır. Be beton elyaflarının herbiri betonun içeriğine agrega yapısına uygun olarak üretilmektedir ona keza boyutları buna göre belirlenir.


kaynak: http://betonfiber.com/eton-elyafi-nedir/

İlgili sorular

2 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 255 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 362 kez görüntülendi
16, Ekim, 2017 Diğer kategorisinde memmetegn C14 (3 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 309 kez görüntülendi
10, Nisan, 2017 İnşaat Mühendisliği kategorisinde yenimuhendiss C14 (5 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap 637 kez görüntülendi
15, Mayıs, 2015 Kariyer, İş ve Meslek Seçimleri kategorisinde omer C14 (43 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 492 kez görüntülendi
8, Ocak, 2015 Bitirme İşleri kategorisinde İnşaat Mühendisi C50 (15,708 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 10/2019
 1. furkanelbir24

  329 Puan

 2. Gökhan Irmak

  89 Puan

 3. İnşaat Mühendisi

  67 Puan

 4. gncmuhendis

  43 Puan

 5. YUSUF

  22 Puan
metraj kursu


hakediş kursu

4,191 soru

7,356 cevap

3,279 yorum

6,664 kullanıcı

251 Çevrimiçi Kullanıcı
0 Kayıtlı Üye & 251 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...