Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

BİNA TİTREŞMESİ REZONANS MI

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
252 kez görüntülendi
7 ay önce Betonarme Yapılar kategorisinde İbrahim00915 C14 (14 puan) tarafından soruldu
Merhaba, oturduğum bina 30-32 yaşında muhtemelen. Binanın duvarlarının ağır tonajlı araçların geçişi sırasında titreme aldığı oluyor. (Motor gücünden) Ayrıca depremlerde sallanmaktan çok titriyor gibi. Mesela daha önce 5.1 lik bir depremde duvarın titremesi çok fenaydı. Şimdi 5.8 de de durum biraz daha iyi ama pek iç açıcı değildi. Sorum şu deprem yaklaştıkça binanın rezonansa girme ihtimali çok mu yüksek. 30-40 km civari için. Binanın girişinden sonra 4 kat var. Zemin yapısını bilmiyorum. Ama gaziosmanpaşanın bayrampaşa sınırı kesişiminde olduğu için kayalık olduğunu sanmıyorum. Cevaplarsanız çok iyi olur.
Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
7 ay önce furkanelbir24 C18 (418 puan) tarafından cevaplandı
7 ay önce İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Rezonans dediğimiz şey binanın titreşimi değildir. Gelen depremin frekansı ile binanın titreşiminin frekansının aynı/benzer olması durumudur ve son derece tehlikeli bir durumdur. Gelen depremin frekansının bilememiz de bu durumu bir nevi önlenemez hale getirmektedir.

Başka bir örnekle açıklayacak olursak, bir gemideyken bir kişiyi deniz tutarken diğerini tutmaz. Bunun sebebi geminin salınımıyla kişinin salınımıyla aynı/ benzer olup olmama durumudur. Eğer aynıysa kişi deniz tutması yaşar. 

Rezonans, deprem anında binanın başına gelecek olacak olaylarda en tehlikeli durumlardandır. Ancak binanızın güçlü olduğuna güveniniz tam değilse her zaman güçlendirmeyi bir seçenek olarak görebilirsiniz.
7 ay önce İbrahim00915 C14 (14 puan) tarafından yorumlandı
Teşekkür ederim. Yanlış anlamadıysam binanın sallanması ya da titreşimi sallanmamasından iyi yani. 
7 ay önce furkanelbir24 C18 (418 puan) tarafından yorumlandı
Hayır, binanın sallanması iyi değildir. Evrende var olan her maddenin kendine has bir titreşimi vardır. Biz bile şu anda titreşiyoruz ancak bu titreşim farkedilmiyor. Sallanmak ise ayrı bir konu binanızın yeterince rijit olmadığını gösterir.
7 ay önce Pug Life C40 (2,825 puan) tarafından yorumlandı

Rezonans binanin frekansi ile zeminin frekansinin cakismasinda olusuyor. Her zemin belli frekanslarda deprem kuvvetini büyütüyor kabaca aciklamak gerekirse. Her zemin tipi de farkli frekanslarda yapiyor bunu. Eger sizin binanizin frekansi da üstünde bulundugu zeminin frekansina yakin veya esit ise bu büyütülmüs deprem kuvvetleri etki ediyor yapiya. Buna da rezonans deniyor. 


Sallanmaktan ziyade titriyor demissiniz bunun nedeni de büyük olasilikla yapinin 4 katli olmasi, yani frekansi yüksek olmasi.


https://www.youtube.com/watch?v=LV_UuzEznHs


Sallanmasi iyi veya kötü denemez. Yapinin deformasyonlari tasarim sinirlarinda kaldigi sürece sorun olmaz. Bina oldukca eski. Imkaniniz varsa yeni binalardan birine tasinmanizi tavsiye ederim. Tasindiginiz yapida da bolca perde duvar bulunmasina dikkat edin. YAPISOR'a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (MAYIS AYINDA GEÇERLİ):

Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL
REVİT Architecture Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 35 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 50 TL   SATIN AL

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 214 kez görüntülendi
7 ay önce Betonarme Yapılar kategorisinde İbrahim00915 C14 (14 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 430 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 230 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
10 cevap 785 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 394 kez görüntülendi
7, Şubat, 2019 Betonarme Yapılar kategorisinde Cenk C14 (24 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,458 soru

7,676 cevap

3,453 yorum

7,300 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...