Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Bu çatlaklar tehlikeli mi?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
37 kez görüntülendi
2 gün önce Yapı Statiği kategorisinde Tbak C14 (5 puan) tarafından soruldu

İki ay önce bölgenin en düzgün binaları olduğu söylenen bir binaya taşındım. Caddenin ilerisinde yapılan çalışmadan zeminden çıkan kayaları görebiliyorum. Bina 9 katlı, 1990 yılında inşaatı bitmiş. Perde beton radyal temel. 99 sonrasında incelemesi yapılmış en son, 7.5-8 'e dayanır denmiş. Ancak içime kurt düştü ve apartman bodrumuna indim. Taşıyıcı kolonlarda fotoğrafını eklediğim şekilde bir takım çatlaklar var. Apartman görevlisi onların sıva çatlakları olduğunu ve rutubet kaynaklı deprem ile alakasız şekilde ortaya çıktıklarını iddia etti. Yeni kiraciyim apartmanda kimseyi tanımıyorum, maliyetli bir deprem analizi yaptırma talebim kabul edilmeyecektir aynı şekilde kontrati iptal ettirip daireden ayrılsam ev sahibi tarafından hukuki yaptırımlarla karsilasabilirim. Fotoğraflar ektedir, bunlar sıva çatlağı mıdır ve eğer öyleyse bile önemsiz midir? Ne önerirsiniz?

Şimdiden yanıt vereceklere çok teşekkürler.image image image image image


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

2 beğenilme 0 beğenilmeme
2 gün önce furkanelbir24 C18 (342 puan) tarafından cevaplandı
2 gün önce Tbak tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Sıva çatlağı olabilir ama aynı zamanda ilk fotoğrafta sülfata maruz kalma gibi bir durum varmış gibi de gözüküyor. Sülfata maruz kalmış beton dediğimiz şey özellikle denize yakın bölgelerde gözlemlenen bir durumdur. Bu sülfat betonda genleşmeye sebep olur ve yer yer dökülmeler gözlenir. Aynı zamanda içerideki donatıya da zarar verir ama yine de bir denetimcinin yakından bakmasında fayda var.
2 gün önce Tbak C14 (5 puan) tarafından yorumlandı
Öncelikle yanıt için teşekkür ederim. Apartmandakilerin keyfini beklemeden belediyenin ücretsiz kontrolu için başvuru yaptım. Gelecek ekip ne şekilde nelere bakıyor bilmiyorum ama bahsettiğiniz sülfat ile alakalı durum da dahil, bı çatlaklar sıva çatlağı mıdır değil midir konusunda net bir bilgi alır mıyız sizce?  Apartman denize pek yakın sayılmaz ancak bir miktar rutubet var. Bu sülfat olayına rutubetli ortam da sebep olur mu? Aşırı derecede kaygılandim çatlaklar sebebiyle. Ne yapacağımı bilemiyorum açıkçası.
2 gün önce furkanelbir24 C18 (342 puan) tarafından yorumlandı
Gelen ekip uygun bir gözetim yapacaktır. Ama sülfat etkisi başlangıcı gibi gözüksede basit bir şekilde alçının nem alması da olabilir. Bu tür nemden dolayı bozulmalar özellikle banyo tavanlarında da gözükür. Kolonda alçı bazlı bir boya yapılmışsa eğer ki öyle gözüküyor, sorun sadece  bu da olabilir. Ben şahsım adına çok ciddi bir durum olduğunu sanmıyorum ama gelen ekibin uzman görüşü daha net bilgi verecektir.
2 gün önce Tbak C14 (5 puan) tarafından yorumlandı
Cok teşekkür ederim, belediyeyi aramakla doğru bir şey yaptığıma emin oldum sayenizde. Umarım dediğiniz gibi ciddi bir şey çıkmaz, kolay gelsin :)

İlgili sorular

2 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 35 kez görüntülendi
1 hafta önce Betonarme Yapılar kategorisinde sevda123 C14 (5 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 93 kez görüntülendi
1 hafta önce Betonarme Yapılar kategorisinde rhothomir26 C14 (5 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 4,334 kez görüntülendi
18, Aralık, 2017 Deprem kategorisinde İlyas C14 (4 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 68 kez görüntülendi
1 hafta önce Betonarme Yapılar kategorisinde SimgeT. C14 (3 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 148 kez görüntülendi
4 gün önce Diğer kategorisinde Arczey C14 (5 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 10/2019
 1. furkanelbir24

  312 Puan

 2. Gökhan Irmak

  83 Puan

 3. İnşaat Mühendisi

  67 Puan

 4. fato

  16 Puan

 5. YUSUF

  16 Puan
metraj kursu


hakediş kursu

4,181 soru

7,327 cevap

3,271 yorum

6,640 kullanıcı

263 Çevrimiçi Kullanıcı
0 Kayıtlı Üye & 263 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...