Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Bu çatlaklar tehlikeli mi?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
439 kez görüntülendi
11, Ekim, 2019 Yapı Statiği kategorisinde Tbak C14 (5 puan) tarafından soruldu

İki ay önce bölgenin en düzgün binaları olduğu söylenen bir binaya taşındım. Caddenin ilerisinde yapılan çalışmadan zeminden çıkan kayaları görebiliyorum. Bina 9 katlı, 1990 yılında inşaatı bitmiş. Perde beton radyal temel. 99 sonrasında incelemesi yapılmış en son, 7.5-8 'e dayanır denmiş. Ancak içime kurt düştü ve apartman bodrumuna indim. Taşıyıcı kolonlarda fotoğrafını eklediğim şekilde bir takım çatlaklar var. Apartman görevlisi onların sıva çatlakları olduğunu ve rutubet kaynaklı deprem ile alakasız şekilde ortaya çıktıklarını iddia etti. Yeni kiraciyim apartmanda kimseyi tanımıyorum, maliyetli bir deprem analizi yaptırma talebim kabul edilmeyecektir aynı şekilde kontrati iptal ettirip daireden ayrılsam ev sahibi tarafından hukuki yaptırımlarla karsilasabilirim. Fotoğraflar ektedir, bunlar sıva çatlağı mıdır ve eğer öyleyse bile önemsiz midir? Ne önerirsiniz?

Şimdiden yanıt vereceklere çok teşekkürler.image image image image image

Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

2 beğenilme 0 beğenilmeme
12, Ekim, 2019 furkanelbir24 C20 (620 puan) tarafından cevaplandı
12, Ekim, 2019 Tbak tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Sıva çatlağı olabilir ama aynı zamanda ilk fotoğrafta sülfata maruz kalma gibi bir durum varmış gibi de gözüküyor. Sülfata maruz kalmış beton dediğimiz şey özellikle denize yakın bölgelerde gözlemlenen bir durumdur. Bu sülfat betonda genleşmeye sebep olur ve yer yer dökülmeler gözlenir. Aynı zamanda içerideki donatıya da zarar verir ama yine de bir denetimcinin yakından bakmasında fayda var.
12, Ekim, 2019 Tbak C14 (5 puan) tarafından yorumlandı
Öncelikle yanıt için teşekkür ederim. Apartmandakilerin keyfini beklemeden belediyenin ücretsiz kontrolu için başvuru yaptım. Gelecek ekip ne şekilde nelere bakıyor bilmiyorum ama bahsettiğiniz sülfat ile alakalı durum da dahil, bı çatlaklar sıva çatlağı mıdır değil midir konusunda net bir bilgi alır mıyız sizce?  Apartman denize pek yakın sayılmaz ancak bir miktar rutubet var. Bu sülfat olayına rutubetli ortam da sebep olur mu? Aşırı derecede kaygılandim çatlaklar sebebiyle. Ne yapacağımı bilemiyorum açıkçası.
12, Ekim, 2019 furkanelbir24 C20 (620 puan) tarafından yorumlandı
Gelen ekip uygun bir gözetim yapacaktır. Ama sülfat etkisi başlangıcı gibi gözüksede basit bir şekilde alçının nem alması da olabilir. Bu tür nemden dolayı bozulmalar özellikle banyo tavanlarında da gözükür. Kolonda alçı bazlı bir boya yapılmışsa eğer ki öyle gözüküyor, sorun sadece  bu da olabilir. Ben şahsım adına çok ciddi bir durum olduğunu sanmıyorum ama gelen ekibin uzman görüşü daha net bilgi verecektir.
12, Ekim, 2019 Tbak C14 (5 puan) tarafından yorumlandı
Cok teşekkür ederim, belediyeyi aramakla doğru bir şey yaptığıma emin oldum sayenizde. Umarım dediğiniz gibi ciddi bir şey çıkmaz, kolay gelsin :)YAPISOR' a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (HAZİRAN AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLAİlgili sorular

2 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 1,546 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 841 kez görüntülendi
2, Şubat, 2020 Deprem kategorisinde beta C14 (13 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 278 kez görüntülendi
25, Ocak, 2020 Deprem kategorisinde hasann C14 (75 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 639 kez görüntülendi
7, Ekim, 2019 Betonarme Yapılar kategorisinde sevda123 C14 (6 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 119 kez görüntülendi
7 ay önce Yapı Statiği kategorisinde freemelly C14 (6 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat kurs inşaat reklam

4,898 soru

8,157 cevap

3,717 yorum

8,460 kullanıcı

Son Sayfalar

Erkeklere alınabilecek Hediyeler

Matkap Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kesintisiz Güç Kaynağı Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Copyright © 2014-2021 Yapisor.comtiny house fiyatları | tiny house | tiny house | kadıköy su tesisatçısı | aluminum sliding windows | tiny house |

elle açılır tente fiyatları

...