Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

inşaat reklam

DÖŞEME TİTREŞİMLERİ

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
186 kez görüntülendi
3 ay önce Yapı Statiği kategorisinde İbrahim00915 C14 (14 puan) tarafından soruldu
Merhabalar, betonarme bir binada üst kattaki aşırı hareketlerden dolayı (aşırı sert zıplama, düşme, mobilyaların indirilip kaldırılması vs.) bulunulan katın döşemesinde ufak titreşimler olması normal mi? Binadan binaya değişir mi ? Ayrıca 2 kat dükkan+3 kat daire; kuş bakışı görünümü yamuk şeklinde olan yaklaşık 35 yaşındaki bir bina içinde yorumlar mısınız? Not: Binada çap var ve aşağıdan yukarıya bazı kolonlar incelerek gelmektedir. Bu durum binanın iskeletindeki kiriş ve döşemelerin yükü aşağıya düzgün aktardığına işaret olabilir mi ?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
3 ay önce Pug Life C40 (2,825 puan) tarafından cevaplandı
Muhtemelen döseme ince, o yüzden titresim oluyor. Ses yalitimi oldugunu da sanmiyorum. Ciddi titresimler degilse olagan bir sey ama normali bu titresimlerin olmamasi. Cap var kismini anlamadim. Kolonlarin asagidan yukariya incelmesinin nedeni de yukariya dogru yüklerin azalmasi. Yükleri düzgün iletiyor diye bir yorum yapilamaz bu durumdan dolayi. Sadece yapan kisi oldukca pintiymis denir. 
0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 ay önce İbrahim00915 C14 (14 puan) tarafından cevaplandı
Cevabınız için teşekkürler... Döşeme kalınlığı 18-20 cm gibi bir şey bu arada. Ev sahibinin söylediğine göre zamanında 6 kat için malzeme almışlar ama sıkıyönetim ancak 4 kata izin vermiş felan filan... Ama aşağıdan yukarıya doğru kolonların incelmesi bildiğim kadarıyla yapıya hafiflik ve esneklik kazandırmıyor mu ? Bu arada çap dememden kasıt; bina hafif dönüyor. 
0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 ay önce İsmail SAKA C14 (29 puan) tarafından cevaplandı
Muhtemelen döşeme kalınlığı az ve o yüzden yüklenme sırasında titreşim yapıyor. Döşeme hesabı yapılırken alınan yükler ile kullanılan yükler arasında fark olabilir. Kullanılan yük daha fazladır. Kolonların küçülmesine gelince binanın yapıldığı senelerde bu azalmalara yönetmelikler izin verdiği için katlardaki kolon boyutları farklı olması (o yıllar için) normaldir.


İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 126 kez görüntülendi
5 ay önce Yapı Statiği kategorisinde sdtistik C14 (4 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 333 kez görüntülendi
4, Ocak, 2019 Yapı Statiği kategorisinde hayvansevermimar C14 (49 puan) tarafından soruldu
3 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 334 kez görüntülendi
2, Ocak, 2019 Yapı Statiği kategorisinde hayvansevermimar C14 (49 puan) tarafından soruldu
3 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 294 kez görüntülendi
11, Eylül, 2018 Yapı Statiği kategorisinde alitalha4891 C14 (13 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 484 kez görüntülendi
15, Temmuz, 2018 Yapı Statiği kategorisinde an.engineer C18 (325 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,353 soru

7,583 cevap

3,389 yorum

7,079 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...