Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

inşaat reklam

Grobeton üzerine şap atılır mı ?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
192 kez görüntülendi
2 ay önce Yapı Statiği kategorisinde hayvansevermimar C14 (49 puan) tarafından soruldu

Merhaba, mimarlık öğrencisiyim de bir şey kafamı karıştırdı. Bir arkadaşımdan duyduğuma göre grobeton üzerine şap atılıyormuş fakat inşaat videolarında vs. gördüğüm kadarıyla grobeton üzerine direk su yalıtımı yapılıyor ? Hangisi doğrudur ? Bir de hoca grobetonun altına stabilize dolgu olacak dedi. 


İnternetten araştırdığımda tam olarak kalınlığını vs. bulamadım o yüzden kesite de işleyemedim kesitte en altta gözüken grobeton ama stabilize dolguyu da göstermem gerekiyor Kalınlığı kaçtır bu stabilize dolgunun ve yeniden izlediğim videolarda stabilize dolgu diye bir şey de göremedim direk grobeton atılıyor. Hoca mı yanlış anlatıyor bize anlamadım doğrusu nedir? 


Bu hafta final teslimim var da yardımcı olursanız çok sevinirim. Kesitte bir yanlış var mı acaba ? Teşekkürler


image  


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

2 beğenilme 1 beğenilmeme
2 ay önce loscromwell C35 (1,542 puan) tarafından cevaplandı
Şapın amacı tesviyeli bir biçimde su yalıtımı membrana düzgün bir yüzey hazırlamak, uygulamada eğer grobetonda tesviye ve pürüzsüzlük sağlanırsa şapa gerek kalmadan direk su yalıtımına geçilebiliyor.

Stablize dolgu da uygulamada çok yapılmıyor artık oraya takılma, ama kesitte 30-40 cm göstermen yeterli olacaktır. 
2 ay önce hayvansevermimar C14 (49 puan) tarafından yorumlandı
Çok teşekkürler.
2 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (16,283 puan) tarafından yorumlandı

@ loscromwell 


stabilize dolgu konusunda sanırım yanılıyorsunuz, yapılması gerekir.  sıkıştırılmamış bir zemine oturan grobeton zamanla oynamalar ile deforme olabilir. Bu deformasyon ciddi seviyede olursa üzerindeki yalıtıma da zarar verecektir. Bu nedenle grobeton sıkıştırılmış sağlam bir zemine oturtulur. Verdiğiniz ölçüler ise doğrudur, ama dediğim gibi,  çok yapılmıyor kısmını hangi firma ya da projelere göre söylediniz bilmiyorum ama onlar yanlış  yapıyor bilginiz olsun :) 0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 ay önce Cihancc C14 (15 puan) tarafından cevaplandı
cevaplar verilmiş ama kesitlerdeki detaylara bu kadar dikkat eden mimari proje pek olmuyor genelde. yada ben 40 50 proje görmüş olup denk gelmedim hiç. size aitse eğer bu şekilde ilerlemeni temenni ederim.
1 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (16,283 puan) tarafından yorumlandı

Bu kesitlere dikkat etmeden kotlar ayarlanamaz ki. O bahsettiğiniz düzeydeki projelerin uygulaması malesef kot hatalarıyla doluyor :)  Kaldı ki tüm disiplinlerin projelerine ait süperpoze görevi mimari müelliftedir. O nedenle kendisiyle alakasız bile olsa kesitte hatalı bilgi girmemelidir. Buna kaba kotları ve kazı-dolgu kotları da dahil. Mahalle arası konut yapan mimarlık ofislerinde belki haklısınız, ben de tam aksine kesitte dolgudan bitmiş kota kadar bu kalınlıklara dikkat etmeyen bir proje ofisi görmedim. İlgili sorular

4 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 494 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 244 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 9,738 kez görüntülendi
13, Ekim, 2015 İnce İşler kategorisinde civil engineer C14 (7 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 208 kez görüntülendi
9, Nisan, 2017 Betonarme Yapılar kategorisinde serhat21 C25 (887 puan) tarafından soruldu
4 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 1,454 kez görüntülendi
21, Mart, 2017 Kaba İnşaat kategorisinde Yunussacik C14 (47 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,352 soru

7,578 cevap

3,387 yorum

7,071 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...