Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

3 katlı müstakil evde kiriş çatlakları

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
239 kez görüntülendi
12, Nisan, 2020 Yapı Statiği kategorisinde taner0605 C14 (3 puan) tarafından soruldu

Merhaba,

Sitenizi internette evimde olan kiriş çatlakları hakkında bilgi ararken buldum. Bu çatlakların biri eve taşındığımızda (6 ay önce) vardı diğer ikisini sonradan farkettim. Çatlaklardan belirgin olanı bir kirişin ortasından geçiyor. Onu incelemek için kazıdım ve betonda da olduğunu gördüm. Diğer ikisi aynı kiriş üzerinde ancak tam ortada değiller. Bu çatlaklar 3 Katlı müstakil evimizin bodrum katında. Malum şu anki süreçten dolayı incelenmesi için destek alamıyorum. Acaba bu çatlaklar önemli midir doğal mıdır yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla.

Kiriş 1

https://ibb.co/RS34y4d

https://ibb.co/52Y4fVf

https://ibb.co/v3rwXds

https://ibb.co/N2Dr6vX

https://ibb.co/3FZtx18

Kiriş 2

https://ibb.co/bW11bym 1. Çatlak
https://ibb.co/ZMS0hzD 2. Çatlak

Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :


1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
14, Nisan, 2020 İnşaat Mühendisi C50 (17,472 puan) tarafından cevaplandı

gördüğüm kadarıyla sadece boyayı kaldırmışsınız, derin çatlak gibi duruyor ama emin olmak adına sıva tabakasını da bi miktar kaldırıp bakar mısınız? veya bir tel, ince tığ vs. ile derinliğini ölçün bakalım ne kadar ilerliyor.


Eğer taşıyıcı betonda ise çatlak, kirişin ortasında böyle bir çatlak tehlike arz eder
14, Nisan, 2020 taner0605 C14 (3 puan) tarafından yorumlandı

Cevabınız için teşekkürler. Bu fotoğrafta görüldüğü kadar derine inebildim:

https://ibb.co/N2Dr6vX


imageBetona kadar kaldırdığımı düşünüyordum. Sizce daha fazla kazımam gerekir mi? Tel ile ölçmeyi deneyim aynı zamanda.

14, Nisan, 2020 İnşaat Mühendisi C50 (17,472 puan) tarafından yorumlandı
boya ve alçıyı kaldırmışsınız, görünenin kaba sıva mı beton mu tam anlayamadım.çatlak taşıyıcıdan gelen derin bir çatlak gibi duruyor. öyleyse taavsiyem gerekli hijyen tedbirlerini alıp  incelettirmeniz. ev sizin mi ya da kiracı mısınız? ev sahibi ya da apartman yönetimi ile konuyu görüşün, onlar sallamaz ise belediyeyi arayıp kendiniz durumu bildirin. 
14, Nisan, 2020 taner0605 C14 (3 puan) tarafından yorumlandı
Ev bize ait. Bu arada ev henüz 4 yıllık müstakil bir ev. Beton olarak C30 kullanıldığı bilgisi aldım. Yeni bir evde böyle bir durumla karşılaşmak benim için biraz sürpriz oldu. Teşekkür ederim yardımlarınız için.
14, Nisan, 2020 İnşaat Mühendisi C50 (17,472 puan) tarafından yorumlandı

eskiden hazır beton yokken yerinde yapma sınıfsız betonlar kullanılırdı, işte zihniyeti o vakitten kalma müteahhitler c30 kelimesini sihirli bir sözcük gibi kullanıyor. ancak beton sınıfının c30 olması iyi veya kötü hiç bir anlam ifade etmez tek başına onun da bilgisini vereyim :)


benzer şekilde yapının yeniliği de sadece yeni yönetmeliğe göre yapıldıgına dair bir bilgi verir, ancak proje ve uygulama kontrolünün ne kadar doğru yapıldıgı, proje müellifi, müteahhit, denetçi firma ve sorumlu belediye vb. resmi kurumların özenine bağlı bir süreçtir.


yerinizde olsam, dediğim gibi biraz daha tırtıklar ve derinliğe bakardım taşıyıcıa gidiyor mu. Betonarmede demirden sonra 2-2,5. cm kadar pas payı vardır, taşıyıcı kesit sonrasında başlar.  o nedenle biraz kazımaktan korkmayın.  çatlak sıva değil betonarme çatlagı ise de, vakit kaybetmeden yetkili kuruluşu arardım.


Hele de istanbul gibi bir deprem bölgesindeyseniz ( her han deprem riski vardır) durum çok daha kritik.


Bir de müstakil demişsiniz, üzeri dam ya da çatı o halde. O bölgede öngörülmeyek bir yükleme var mı acaba? Stok alanı vs. gibi. Bu konuyu da bir irdeleyin.

14, Nisan, 2020 taner0605 C14 (3 puan) tarafından yorumlandı
Verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkürler. Ankaradayız ancak yinede en kısa sürede yetkili kuruluştan yardım almaya çalışacağım. 

Bu bodrum kattaki bir kiriş ve üzerinde sadece mutfak ve evin dışını ayıran bir duvar var. Bodrum kat perde duvarlar ile yapılmış. Kirişin üstünde 2 kat daha sonra da çatı var. Ancak bu kirişe sadece bir üst katın yükü biniyor anladığım kadarıyla. Fazla yük durumu olmamalı diye düşünüyorum. Önemsiz bir şeydir diye ümit ediyorum. Teşekkür ederim.YAPISOR' a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (MAYIS AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 135 kez görüntülendi
1 ay önce Yapı Denetim kategorisinde Haton C14 (4 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 498 kez görüntülendi
28, Ocak, 2020 Diğer kategorisinde EbruO. C14 (5 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 964 kez görüntülendi
7, Ağustos, 2019 Betonarme Yapılar kategorisinde Murat125 C14 (3 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 193 kez görüntülendi
5 ay önce Yapı Statiği kategorisinde Ekin C14 (4 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 527 kez görüntülendi
17, Şubat, 2020 Yapı Statiği kategorisinde beta C14 (13 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat kurs inşaat reklam

4,881 soru

8,143 cevap

3,712 yorum

8,131 kullanıcı

Son Sayfalar

Matkap Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kesintisiz Güç Kaynağı Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Copyright © 2014-2021 Yapisor.comtiny house fiyatları - tiny house - tiny house - kadıköy su tesisatçısı- aluminum sliding windows

...