Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Duvar çatlakları ne kadar önemli?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
3 beğenilme 0 beğenilmeme
348 kez görüntülendi
8 ay önce Yapı Statiği kategorisinde ZamaneGenç C14 (14 puan) tarafından soruldu
2003 yılında yapılmış 10 katlı binanın en üst katında oturmaktayız. Binanın üstünde çatı veya yalıtım bulunmamaktadır. Oturduğumuz dairenin duvarlarında ve tavanda kalınlığı 1mm yi geçmeyen bazı çatlamalar var. Özellikle aynı cephedeki birbirine paralel olan iki kolonda kolon ile duvarın birleşiminde tavandan tabana çatlaklar var. Bu çatlaklar duvarın iki yüzünde de görülmekte. Tavan çatlakları hemen her odada bulunmakta. Bir de zaman zaman özellikle geceleri duvarlardan veya tavandan çıt sesleri gelmekte. Bu çatlaklar ne kadar ciddidir sizce? Bu yaştaki binada hala oturmalar devam eder mi?
Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

4 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
7 ay önce Gökhan Irmak C50 (8,473 puan) tarafından cevaplandı
Merhaba detaylı resim yüklerseniz daha net cevap verebiliriz
1 beğenilme 0 beğenilmeme
7 ay önce Mr.bohem C18 (463 puan) tarafından cevaplandı
çatlaklarınızın duvar odaklı olması endişeye yol açacak bir durum olmadığını gösteriyor.kolonlarda ve kirişlerde oluşan enine çatlaklar tehlikeli olabilir. bunlarda da sıvanın açılıp bakılması gerekmektedir. yüzeysel bi karara varmak sağlıklı olmaz. konsolidasyon oturması uzun süre devam edebilir ama yapınız 17 senelik. konsolidasyon oturmaları 8-10 sene devam edebiliyor diye biliyorum. 
1 beğenilme 0 beğenilmeme
7 ay önce Divarcı C14 (12 puan) tarafından cevaplandı
Çatınızın ve çatı izolasyonunuzun olmadığını söylemişsiniz çatıdaki giderlere yağmur suları ulaşmıyor ve birikiyorsa muhtemelen sızma yapmıştır duvar ve tavan çatlarınızın sebebi de bunlardır. Bahsettiğiniz kolon kenarındaki çatlaklar kolon duvar antrajı doğru yapılmadığı ve duvarınızında nem alması nedeniyle olmuş olabilir anlattığınız kararıyla pek oturma çağtlağına benzemiyor yağmur yağdığında giderinize su ulaşıyor mu bakmanızı öneririm ve mümkünse su izolasyonu ile suyun gidere ulaşmasını sağlayacak çalışmaları yapmanız siz ve bina sağlığınız için daha iyi olacaktır. Eğer binaya sızan su kolonda yeteri kadar pas payı bırakılmadığı takdirde betonarme içerisindeki demirim paslanması ve korozyana uğrayıp işini yapamamasına neden olabilir ve deprem gibi bir durumda zorluklar yaşayabilirsiniz. Duvarınız için de çatların tamirini yapmanız daha yararlı olacaktır çatlakların ilerlemesini engelleyebilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
7 ay önce ZamaneGenç C14 (14 puan) tarafından cevaplandı

Merhaba,

Soruma cevaplar geldiğini sonradan farkettim cevap veren herkese şimdiden teşekkürler. Fotoğraflar aşağıdadır.image

image 


image 

Aşağıdaki kapı köşesindeki çatlaktan bir iki kapıda daha var.

image

Bu tavan çatlakları hemen hemen her odada var.

image


Bu arada komşuların bir kaçı ile görüştüm tavanlarında kılcal bazı çatlaklar olduğunu söylediler ama buna çok önem vermiyorlar. Binanın asma katında boş bir dairenin tavanlarını inceledim orası alçı  tavan değil orada hiç çatlak yok.YAPISOR' a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (MAYIS AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLAİlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
18 cevap 6,921 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 335 kez görüntülendi
14, Nisan, 2020 Yapı Statiği kategorisinde Aydin22 C14 (4 puan) tarafından soruldu
3 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 170 kez görüntülendi
4 ay önce Yapı Statiği kategorisinde inşmüh92 C14 (15 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 488 kez görüntülendi
4, Haziran, 2019 Yapı Statiği kategorisinde ramazan5554 C14 (5 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 1 beğenilmeme
4 cevap 5,663 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat kurs inşaat reklam

4,895 soru

8,155 cevap

3,717 yorum

8,448 kullanıcı

Son Sayfalar

Erkeklere alınabilecek Hediyeler

Matkap Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kesintisiz Güç Kaynağı Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Copyright © 2014-2021 Yapisor.comtiny house fiyatları | tiny house | tiny house | kadıköy su tesisatçısı | aluminum sliding windows | tiny house |

elle açılır tente fiyatları

...