Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Baraj yapımı hk.

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
61 kez görüntülendi
3 ay önce Kıyı Mühendisliği ve Hidrolik kategorisinde ilkerazir C14 (5 puan) tarafından soruldu
Merhabalar. Üniversite tasarım projesi olarak, yıllık ortalama debinin 151m^3/sn olduğu bir nehre baraj ve hes yapmak istiyorum. Baraj yaparken hesaplar nasıl yapılır dikkat etmem gereken hususlar nelerdir bilmiyorum. Yardımcı kaynak vs önerebilir misiniz?
Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :


1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
3 ay önce MEHMET ASLAN ÖZDEMİR C18 (320 puan) tarafından cevaplandı
Öncelikle derivasyon tesisini ve memba ve mansab batardonuzun batardonuzu tasarlamak zorundasınız bunun için tesisinizi kuracağınız akar suyun 50 - 100 yıllık feyazan debilerini bilmeniz gerekmektedir. Derivasyon yapınız vadinin durumuna göre konduvi veya tünel şeklinde olacaktır kesit tipine karar verdikten sonra aktaracağı debiyi iletme kapastesine bağlı olarak yapacağınız hidrolik hesapla kesitlerin yeterli olup olmadığına göre kesit hesabı yapmanız gerekiyor. Derivasyon hesapları tamamlandıktan sonra dolu savak türünü ve ebatlarını hesaplar yapılarak baraj gövde tasarımına geçebilirsiniz. Baraj gövde yüksekliğine karar verirken de baraj tipi önemli, ayrıca baraj gövde tipi için kullanacağınız malzemelerin yakın bir yerlerden ve en ucuza sağlanabiliyor olması da önemli örneğin geniş bir vadiniz var ve kum çakıl kil çekirdek dolgu baraj yapacaksanız bu malzemelerin yakın bir yerden ve çevreye zarar verilmeyerek temin edilmesi gerekiyor yani 'ÇET' raporlarının size müsade etmesi gerekiyor. Ayrıca Kuracağınız HES e bağlı olarak baraj yüksekliğini belirlemeniz başka bir husustur. Bahsettiğiniz debilerde genellikle KAPLAN tipi tribünler seçilmektedir. Arazinizin topografyasına ve baraj tipine göre hes planlanabilir örneğin kot değişimleri akış yönünde büyük oranda değişiyorsa santralinizi membaya doğru olabildiğince kaydırabilirsiniz. Üretmek istediğiniz enerji miktarına veya depolama ihtiyacınıza bağlı olarak baraj kret yükseklığınizi ona göre seçersiniz. Bu arada dolu savak tip ve kesitlerini baraj gövdesi ile uyumlu seçmeniz ve tasarım hesaplarında kadastrofal debiyi de göz önünde tutmanız gerekmektedir. Şimdilik bu kadar özetlemeye çalıştım. Sorular için ayrıca detaylara girebiliriz. Saygılar...YAPISOR' a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (MAYIS AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

İlgili sorular

2 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 131 kez görüntülendi
6, Aralık, 2019 Microsoft Office Programları kategorisinde talhablgl C14 (18 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 171 kez görüntülendi
24, Temmuz, 2017 Diğer kategorisinde İnşaat Mühendisiiiii C14 (76 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 397 kez görüntülendi
0 beğenilme 1 beğenilmeme
0 cevap 95 kez görüntülendi
3 ay önce Proje&Tasarım kategorisinde Mustafa Enes C14 (2 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 351 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat kurs inşaat reklam

4,881 soru

8,144 cevap

3,712 yorum

8,268 kullanıcı

Son Sayfalar

Matkap Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kesintisiz Güç Kaynağı Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Copyright © 2014-2021 Yapisor.comtiny house fiyatları - tiny house - tiny house - kadıköy su tesisatçısı- aluminum sliding windows

...