Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

eğimli forekazık

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
226 kez görüntülendi
11, Kasım, 2014 Geoteknik ve Altyapı kategorisinde Zemin Gücü tarafından soruldu
eğimli forekazık olur mu? olursa ne amaçla kullanılır? normal foraj makinalarıyla yapılabilir mi daha özel imalat yöntemleri mi vardır.

 

teşekkürler

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
12, Kasım, 2014 İnşaat Mühendisi C50 (15,382 puan) tarafından cevaplandı

Mümkündür. Eğimli fore kazıklar, kazı işlemine geçildiğinde, derinlerde daha geniş çalışma alanı sağlamak için yapılır.

Daha önce bir arkadaşın konuyla ilgili yapılmış bir araştırması var, detaylı bilgi olmaıs için paylaşıyorum:Çeşitli fore kazık makineleri özellikleri gereği, 10 derece eğime kadar delgi yapabiliyorlar. Ancak bir italyan markası çıkarttığı bir makineye 25 dereceye kadar (düşeyle açı yapan)eğimde delgi yapabilme özelliği katmış (benim bildiğim sadece biri, başka da olabilir). Diğer yandan osilatörler yardımı ile azımsanmayacak eğimde muhafaza borusunun sürülmesi mümkün. Bunlar aslında yöntemin can alıcı noktaları.

Şimdi herkes delgiyi düşey yaparken eğik forekazık, eğimli fore kazık (inclined piles) neden diye sorabilir. Daha önceleri eğik fore kazıkların derin temel kazığı olarak kullanıldıkları bilinmektedir. Ancak yapılacak inşaat temeli kazısında, ters eğimle kazı yan duvarlarını desteklemek amaçlı (shoring) kullanılmaları dünyada çok başvurulan bir yöntem değildir.


Böyle bir çalışmada yan duvarların desteklenmesi için ankrajlara ek olarak strat (strut) kullanılması kaçınılmaz olabilir. Öte yandan çok iyi bir hesaplama gerektirir. Ancak bunlar delgi ve betonlama yapıldıktan sonraki kazı aşamasında düşünülecek hususlar.

Bense bunun sadece imali ile ilgileniyorum. özellikle 80 cm çapında bir delginin 25 m muhafaza sürülerek yapılması pek akılcı değil. 25 m nin bir kısmı örneğin 10 m si muhafaza sürülmüş olsa bile, geri kalan kısmında takımın, sapma yapmadan, eğilme yapmadan dönmesini sağlamak ve bu esnada üzerine baskı uygulamak bu yöntemde benim öğrenmek istediğim hususlar. Tabii bu arada kullanılacak sıvının özellikleri de.
yapisal.net sitesinden alıntıdır.


 

Konuyla ilgili detaylı bilgisi, tecrübesi olan arkadaşların da katkılarını bekliyoruz

metraj kursu metraj kursu


İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 514 kez görüntülendi
16, Ekim, 2014 Yalıtım&İzolasyon kategorisinde İnşaat Mühendisi C50 (15,382 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 160 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 704 kez görüntülendi
25, Kasım, 2014 Geoteknik ve Altyapı kategorisinde Ramazan tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 609 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 840 kez görüntülendi

Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 07/2019
 1. kam690

  13 Puan

 2. Pug Life

  12 Puan

 3. modoste

  10 Puan

 4. Şanlışantiye

  7 Puan

 5. sedkar

  6 Puan
metraj kursu


hakediş kursu

4,067 soru

7,128 cevap

3,187 yorum

6,421 kullanıcı

147 Çevrimiçi Kullanıcı
0 Kayıtlı Üye & 147 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...