Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Kolon donatısının açığa çıkması

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
187 kez görüntülendi
6 ay önce Betonarme Yapılar kategorisinde Estate C14 (22 puan) tarafından soruldu
5 ay önce İnşaat Mühendisi tarafından yeniden kategorilendirildi

Merhaba,müstakil evimizde balkon çökmesi yaşandığı için sıfırdan tekrar aynı balkonu yaptırıyoruz.Çökmekte olan balkon bina bodrumundan yüksekte konumlanıyor bundan dolayı çökme yaşanıyor,yapılırken binanın kolonuna bitişik şekilde duvar örülerek zemine de denir döşenip beton dökülerek ayakta kalması sağlanmış.Balkon duvarı yıkılırken kolona bitişik olduğu için kolondan da şu şekilde bir kısmı götürmüş;

image


Donatıyı görünce şok oldum haliyle,lakin balkon yeniden yapılacağı için kısa süre sonra o kısım yine beton dökülerek kapatılacak,kolona 8 lik nervürlü inşaat demirleri çakıldı binayla bitişik olması için.Ekstra olarak binanın demirleri nervürsüz bunu zaten biliyordum,demirlerin durumunu böylelikle görmüş oldum paslanma vardı ama çapında incelme çürüme yoktu,tabii ben uzman değilim.Bu görüntünün böyle olması zaten oldukça sakıncalıdır lakin birkaç güne komple betonla yeniden orası kapanacak,bu sakıncalı bir durum mudur ?

Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
6 ay önce furkanelbir24 C20 (651 puan) tarafından cevaplandı
Doğru konuşmak gerekirse zaten aderansı yüksek olmayan nervürsüz s220 çelik kullanılmış. Etriye aralıkları da baya geniş duruyor ve kolon için çok ince bir donatı gibi duruyor. Bunun üstüne kolon dökmek demek evi süpürürken tozu halının altına süpürmek demek. Türkiye aktif ay hatlarının olduğu ve depremlerin sık yaşandığı bir ülke. Bence güçlendirme seçeneğini düşünün.
6 ay önce Estate C14 (22 puan) tarafından yorumlandı
6 ay önce Estate tarafından düzenlendi
Etriye aralıkları benim de dikkatimi çekti özellikle yukarıdaki aralık çok fazla ve ufaktan demirin dışa doğru esnediğini görebiliyorum,balkon yıkılmadan önce tabii göremiyordum belki de yıkarken zarar verdiler.Tekrardan kolon yapmak gibi değilde kolonun o kısmını balkonu yaparken betonla geri kapatacaklar,öyle kalmayacak yani.Binada başka bir çok kolon var ve hiçbiri bu şekilde değil.2 katlı olması,96 da yapılıp 99 depremini yaşayıp bugünlere taşıyıcılarında tek çatlaksız halde gelmesi,evin pek ağırlığının olmaması güven veriyor.Güven vermediği kısım s220 nervürsüz demir,beton kalitesi ve evin zemini.Bana kalsa ben kesinlikle güçlendirme yapılmasından yanayım ancak ev benim değil dolayısıyla söz hakkım fazla yok,endişeleniyorum.YAPISOR' a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (HAZİRAN AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLAİlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 1,393 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 72 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 172 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 235 kez görüntülendi
17, Ocak, 2019 Diğer kategorisinde Duman12 C14 (6 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 311 kez görüntülendi
10 ay önce Betonarme Yapılar kategorisinde themask C14 (3 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat kurs inşaat reklam

4,944 soru

8,199 cevap

3,733 yorum

8,573 kullanıcı

En Çok Arananlar

Ölçek Nedir?
Kil Nedir?
Rezonans Nedir?
Menfez Nedir?
Etriye ve Çiroz Nedir?
Rölöve Nedir?
Emprenye Nedir?
Parapet, Korkuluk, Harpuşta ve Küpeşte
Obruk Nedir?
Restorasyon Nedir?
Parsel, Ada ve Pafta Kavramları
Poliüretan Nedir?
Granit Nedir?
Arazöz Nedir?
Arasta Nedir?
Foseptik Çukuru
Radye Temel Nedir?
Hidratasyon Nedir?
Konsolidasyon Nedir?
Tretuvar Nedir?
Peri Kalıp Nedir?

Son Bloglar

Oluklu Polikarbon
Kamu İhale Hukuku Eğitimi

Copyright © 2014-2021 Yapisor.comaluminum sliding windows | ofis sandalyesi | Tiny House

elle açılır tente fiyatları
...