Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

inşaat reklam

karbon lifler

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
147 kez görüntülendi
19, Kasım, 2014 Güçlendirme kategorisinde ferhat tarafından soruldu
karbon lifler nedir? güçlendirmede nasıl kullanılır?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

2 beğenilme 0 beğenilmeme
19, Kasım, 2014 CELİKKOLLU C30 (1,436 puan) tarafından cevaplandı
19, Kasım, 2014 İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Karbon lifler ipliksi bir malzemedir.Ana maddesi karbonlaştırılmış akrilik  elyaftır.Bükülebilir, rahatça şekil verilebilir.Çelikden 4-5 kat daha hafif olmasına ragmen , çelikden 3-4 kat daha dayanıklıdır.Top halinde satılır.Ebatları değişkendir.İsteğe göre ve yapılacak imalata göre tercih edilir.Karbon lifler asıl olarak çeliğin (çekme donatısı)görevini görür.Mesela betonarme bir kolonda kesme donatısı eksikse, ,usulüne göre dışarıdan kolona etriye gibi sarılarak ve bindirme boylarına uyularak etriye görevi gördürülebilir.Aynı şekilde sehim yapmış bir kirişin alt kısmına yapıştırılarak bir çekme donatısı görevi görebilir.Kısacası çelik gerken her yerde kullanılabilir.Ancak lifler ipliksi olduğundan çok pürüzlü yerlerde kullanılamaz.Delinir.Yüzey nispeten pürüzsüz hale getirilir ve lifler epoksi vasıtası ile yapıştırılır.Lifler ipliksi olduğundan keskin köşelerde kıvrım yapılmasıda liflerin hırpalanmasına neden olur.Bu yüzden lif uygulanacak elemanda keskin köşeler varsa bu köşeler yuvarlanarak pah yapılır ve lifin kesilmesi engellenir.Karbon lifler hesap sonucu konur,Tek kat yapılabilecegi gibi birden fazla katda uygulanabilir.Ancak nasılki çeliği hesap sonucu betonun içine koyuyoruz, karbon lifide hesap sonucu betonarmenin dışına koymak gerekir.Deprem yönetmeliğimizde lifler için bir bölüm ayrılmıştır.Bu bölümde hesap tekniklerindende söz edilmektedir.Özellikle eski elemanlara fazla hasar vermeden kullanılabildiğinde, kolay yapılabildiğinden ve zaman kaybı olmadıından tercih edilmektedir.Gelecegi parlak bir malzemedir.

 

Ahmet ÇELİKKOLLU

İnşaat Mühendisi

ESKİŞEHİR


İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 557 kez görüntülendi
20, Ocak, 2016 Güçlendirme kategorisinde furkanntopcu C14 (18 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 569 kez görüntülendi
19, Kasım, 2014 Türkçe Terimler kategorisinde Zeynal tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 247 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 350 kez görüntülendi
12, Eylül, 2014 Geoteknik ve Altyapı kategorisinde misafir tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 553 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,351 soru

7,577 cevap

3,387 yorum

7,061 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...