Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Minumum Kiriş Yüksekliği (D.B.Y.Y.H 3.4.1.1)

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
10,304 kez görüntülendi
3, Aralık, 2014 Kaba İnşaat kategorisinde Samet tarafından soruldu
Kat döşemeleri plak , kapalı çıkmaları asmolen olan bir binada çerçeve kririşleri  45/35 olarak projelendirilmiştir.Kalıp ustasının aklında sürekli 30-32 cm asmolen yaptığı için bu çıkmaların olduğu kısmıda 30 cm asmolen yaparak 45/35 olan çerçeve kirişlerini 45/30 olarak yapmıştır. Benim asıl sorum ; Deprem Yön 3.4.1 b maddesinde yer alan minumum kiriş yüksekliği 30 cm ve döşeme kalınlığının 3 katından az olmaz ibaresini yorumlamam ve siz değerli meslektaşlarımın görüşünü almam.Normal  şartlarda min asmolen döşemesini yüksekliği 25 cm (20+5) yapabiliyoruz ancak min 30 cm ibaresinden dolayı genellikle diş oluşmasın diye döşeme ve kirişler 30 cm olarak projelendirilir , Lakin bu durumda sistem  plak olarak modellenmiş ancak çıkmları asmolen ve bunların birleştiği noktadaki kirişlerimin Deprem Yön. ilgili maddesindeki durumlarda olumsuzunu alıp min 45/36 olarak uygulanması görüşü kanaatindeyim.

                    Diğer bir sorumda 45/36 olmasını düşündüğü kirişlerin yerinde 45/30 olarak yapılması sonucunda bu olumsuz durumun düzeltilmesi mümkünmüdür.Sonuçta görevimiz bu yönetmeliklerimize uygun olarak projelendirilmesi ve yerinde tatbik edilmesi tabikide  ancak bir mühendis olarakta olumsuz bir durum olduğunda muhakkak bir çözüm bulmak ve yönetmelikten de kopmadan sorunu ortadan kaldırmalıyız diye düşünüyorum.Siz değerli meslektaşlarımın görüşleri ve önerileri benim için önemlidir .
Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme
3, Aralık, 2014 Statiker C20 (556 puan) tarafından cevaplandı
Sonuç olarak tüm uygulamaların her şekilde yönetmeliğe uygun olması gözetilmelidir. Her iki kısımda, plak ve asmolen olan taraflar için kirişin yönetmelik koşullarını sağlaması gerekir. Burada söz konusu olan kiriş de çerçeve kirişi ve döşeme de kat döşemesi olduğu için bu kuralların daha sıkı şekilde yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bu kural bazen sadece çatı katlarda saçak çıkmalarında gevşetilebilir. O da genelde asmolen döşemelerde yüksekliği 30 olan kirişlerde 12 cm plak döşemeleri konsol çalıştırrmak gerekiyor. 10 cm'lik döşeme çatıparapet yüklerini aldığı zaman bazen sehim hatası verebiliyor çünkü.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
3, Aralık, 2014 sevket gurkan C14 (24 puan) tarafından cevaplandı
neye göre 36 cm yukseklıgınde olması gerektiğini dusunuyorsunuz.12 cm ? Bende bu konuda sorun yaşıyorum plak döşemeler için döşeme kalınlıgının 3 katı yukseklık mınımum sart ancak asmolen dosemede bızım almamız gereken doseme kalınlıgı nervurlerın dısında kalan net beton mudur ? Sanırım oyle hesaplanıyor.Eger öyleyse sızın 30 luk kırısınızde beton ortusu tahmınımce 5 cm dır.Benım en cok gördugum de 32 lık kırıslerdır ve beton ortusu 7 cm.3*7 =21 cm ı gecmesı yeterlı dıye dusunuyorum.Ancak alınan doseme kalınlıgı konusunda emın degılım.Tabı kırıslerın rıjitlıgının de yukseklıkle orantılı oldugunu dusunerek asmolen yerıne dik kırıs mumkun oldugunca olmalı.Sizin projenızde de saece cıkmalarda bu durum mevcut olup cok stres yapmanızı gerektırecek bır durum olmadıgını düşünüyorum.Bu başlık altında diğer meslektaslarımın fikirlrini almak isterim.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
4, Aralık, 2014 misafir tarafından cevaplandı
Şevket bey bahsettiğim kirişler konsol kirişleri değil dış çerçeve kirişleridir.Siz asmolen döşemeler ilgili soru soruyorsunuz asmolen döşemelerde  gerekli şartları sağldıktan sonra min 25 cm e kadar 20 cm tuğla üzerine 5 cm beton olacak şekilde imal ediebilir ama bu durumda bile kirişler 30 cm altında olmamalı diye düşünüyorum bu noktada.Sistem komple asmolen döşeme olmuş olsa ve döşeme kalınlığıda 30 -32 cm olsa bu noktada 3 h koşulu aranmasını mantıklı bulmuyorum.

Benim asıl sorum bu aksaklığı nasıl minimize edebiliriz. Kirişlerimiz alttan sarılarak güçlendirilmesi ile bu madde koşulu pratikte sağlamış olurmuyuz ?YAPISOR' a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (HAZİRAN AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLAİlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 337 kez görüntülendi
6, Ocak, 2018 Diğer kategorisinde glmz C14 (4 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 885 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 2,464 kez görüntülendi
21, Kasım, 2018 Kaba İnşaat kategorisinde inşaatçıkız C14 (35 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 245 kez görüntülendi
10, Haziran, 2020 Yapı Statiği kategorisinde Yakupp C14 (6 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 228 kez görüntülendi
10, Haziran, 2020 Yapı Statiği kategorisinde Yakupp C14 (6 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat kurs inşaat reklam

4,944 soru

8,199 cevap

3,733 yorum

8,572 kullanıcı

En Çok Arananlar

Ölçek Nedir?
Kil Nedir?
Rezonans Nedir?
Menfez Nedir?
Etriye ve Çiroz Nedir?
Rölöve Nedir?
Emprenye Nedir?
Parapet, Korkuluk, Harpuşta ve Küpeşte
Obruk Nedir?
Restorasyon Nedir?
Parsel, Ada ve Pafta Kavramları
Poliüretan Nedir?
Granit Nedir?
Arazöz Nedir?
Arasta Nedir?
Foseptik Çukuru
Radye Temel Nedir?
Hidratasyon Nedir?
Konsolidasyon Nedir?
Tretuvar Nedir?
Peri Kalıp Nedir?

Son Bloglar

Oluklu Polikarbon
Kamu İhale Hukuku Eğitimi

Copyright © 2014-2021 Yapisor.comaluminum sliding windows | ofis sandalyesi | Tiny House

elle açılır tente fiyatları
...