Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

planlama mühendisi görevi?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2,120 kez görüntülendi
2, Mart, 2015 Kariyer, İş ve Meslek Seçimleri kategorisinde N.Salih C14 (9 puan) tarafından soruldu
Arkadaşlar 4 ay sahada bulundukdan sonra Planlama Mühendisi olarak işe başladım. Çalıstığım şirket bir KOBi ama cok hızlı büyüyen bir sirket bu yüzden beni bu pozisyona getirdiler. Tabiki bu pozisyonu tek başıma üstlenmiyorum benım yasım kadar tecrubesı olan bir mimar war onun gozetımde onunla birlikde yürütücem bu işi. Sormak istediğim  onun tecrübesinide kullanarak bu işin altından başarıyla nasıl kalkabilirim? Bir Planlama Mühendisi nasıl olmalıdır?
Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :

İnşaat Oyunu

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
21, Nisan, 2015 İnşaat Mühendisi C50 (17,164 puan) tarafından cevaplandı
planladıgın işlerin, süreçlerine hakim olmalısın, malzeme tedariğinden tutta işin bitişine kadar her sürece hakim olmalısın ki, ancak o zaman doğru süreler ve bağlantılarla işi planlayabilir, maliyet kontrolünü doğru bir şekilde yapabilrisin.

 

Diğer türlü kağıt üzerinde planlama yaparsan, bir yerde tıkanırsın. Yani şu işin 1 birimi şu kadar adam saat  2 birim de şu kadar adamsaattir, 10 adamım var şu günde bititirim gibi basit bir olay değildir. Şantiyede çalıştırdıgın işçiye göre bile değişebilir. Bizde mesela, her projenin verilerinden gelen ortalama adamsaat değerleri kullanılırdı başta planlama yapılırken, belirli süreç sonunda şantiyenin kendi adamsaatleri hesaplanıp devreye sokulmş olurdu daha doğru sonuç için.

Planlama mühendislğinde zaten ilk etapta tek başına birşeyler yapman çok zor, doğru olanda bilen birisinin sana yolu yordamı öğretmesidir, planlamada bilinenin aksine, program operatörlüğü ve az önce bahsettiğim basit hesap mantıgından çok daha ötedir, bütçe, kaynak, zaman hepsini dengeli bir şekilde optimize ederek işleri bir kalıba oturtman gerekiyor, bu da dedğim gibi proje yönetim süreçlerini ve planlama tekniklerine hakim olmayı, bununla beraber planlayacağın işin de (bir planlama mühendisine yetecek kadar) detaylarını bilmen gerekiyor. kalıp nasıl çakılır bilmene gerek yok belki ama, 1 m2 kalıp kaç adamsaatiri, kolon perdede önce donatı montajı sonra kalıp montajını, döşeme kirişlerde bunun tam tersi oldugunu vs. bilmen gerekir vsvsvs



YAPISOR' a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 1,667 kez görüntülendi
23, Şubat, 2017 Kariyer, İş ve Meslek Seçimleri kategorisinde Kuthun C14 (3 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 82 kez görüntülendi
1 ay önce Kariyer, İş ve Meslek Seçimleri kategorisinde şaban C14 (12 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 331 kez görüntülendi
4 ay önce Kariyer, İş ve Meslek Seçimleri kategorisinde Celse C14 (14 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 319 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 200 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
kiralık jeneratör

inşaat reklam

4,677 soru

7,917 cevap

3,575 yorum

7,756 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...