Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

etriyeler orta bölgelerde nie geniş olur amaç ne?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 1 beğenilmeme
1,460 kez görüntülendi
12, Haziran, 2015 Kaba İnşaat kategorisinde Arman Koç C14 (5 puan) tarafından soruldu
Etriye,inşaat, yapı, soru,cozum

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

5 Cevaplar

1 beğenilme 1 beğenilmeme
12, Haziran, 2015 mevlüt baykara C14 (55 puan) tarafından cevaplandı
etrıyerlern orta bölgesınde genıs olmasının nedenı yukardan gelecek basınca dayanımlı olmasını saglamaktır.özetle : ınsanların taktıgı kemeri dusunebılırsın .
2 beğenilme 0 beğenilmeme
13, Haziran, 2015 engin_eer C14 (92 puan) tarafından cevaplandı
Eğer etriyeler arası mesafeyi soruyorsanız,doğru anladıysam;kesme kuvveti kolon kiriş bölgelerinde daha fazla olduğundan mesnet noktalarna yaklaştıkça etriye sıklaştırması yaplır,bu yüzdendir ki kiriş orta bölgelerinde örneğin 20 cm olan etriyeler arası mesafe köşelerde(birleşim yerlerinde) 10 cm dir.
5 beğenilme 0 beğenilmeme
18, Haziran, 2015 Agah Çağrı Zorlu C30 (1,214 puan) tarafından cevaplandı
Etriyeler ve pilyeler kesme kuvvetini karşılamak amacıyla yapılır.Kirişlerde kesme kuvveti kolon-kiriş birleşim noktalarında daha fazladır.Etriyelerin bu noktalarda yoğun sarılması da buyüzdendir.

Öte yandan,kesme kuvveti ve moment diyagramlarını gözünüzün önüne getirin.genellikle kirişin ortalarında (yüklemeye göre değişir tabiki) en yüksek momenti alırız.Buralarda kesme kuvveti çok düşük hatta sıfırdır.Bu yüzdendir ki kiriş ortalarında etriye yoktur yada araları açıktır.(Unutmayın,kesme kuvvetinin 0 olduğu noktada maksimum moment gözlenir)
6 ay önce OGUZİNS C18 (292 puan) tarafından yorumlandı
Kesme kuv.karşılamak icin etriye kullanıyoruz peki momenti karşılamak icin ne kullanıyoruz .
3 ay önce Agah Çağrı Zorlu C30 (1,214 puan) tarafından yorumlandı
Boyuna donatılar momenti karşılar, elemana etkiyen momentin pozitif ya da negatif olmasına göre boyuna donatının pozisyonu belirlenir.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
18, Haziran, 2015 yusufsalis11 C14 (54 puan) tarafından cevaplandı
Arkadaşlarında dediği gibi kesme kuvvetindedir. Şöyle açıklayım kesme kuvvedi diyagramı mesnet bölgelerinde yüksek orta bölgede düşüktür.  Ve sıklaştırma bölgesi ve orta böyle diye iki ayrı aralık belirlenir. Sıklaştırma Bölgesi mesnet bölgesinin yanındaki kısım olup kirişin yüksekliğinin 2h kadar mesefası sıklaştırma mesefası olarak gecer ve burda aralıklar  yakşalık olarak 10 cm geçemez.( Kirişteki kullandığın minimum donatıya bağlı çoğu zaman ) 2h lık kısımdan sonra orta böyle olarak geçer ve bu bölge de diyagram düşük olduğu için aralıkları yüksek seçmek bizim için kazançtır. burdada kiriş yüksekliğinin yarısı na kadar seçilebilir (en fazla ) ama çoğu zaman kesme hesabı yapıldıgı zaman emniyetli kalmak için 20 cm 22 cm geçmemek iyidir...
9, Temmuz, 2015 C0SeF C16 (176 puan) tarafından yorumlandı
Bahsettiğiniz sıklaştırma bölgesi sadece kesme kuvvetiyle alakalı değildir. Kolonlarda deprem etkisi altında kesme kuvveti kolon boyunca sabitir. Ama yinede uç bölgelerde etriye daha sıktır. Sebebide kolon uç bölgelerinde deprem etkisi altında süneklik talebinin çok olması , etriyeninde betonun sünekliğini arttırmasıdır.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
5, Mayıs, 2016 cybercivil C16 (139 puan) tarafından cevaplandı
etriyeler kolon kiriş orta bölgelerinde normal aralıklarda koyulur. ama kkolon ve kiris birlesim bölgelerinde sıklaştıma yapılmasının sebebi ,momentin yön değiştirmesinden dolayı doğan büyük kesme kuvvetlerini karşılamaktır.

metraj kursu metraj kursu


İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap 558 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 112 kez görüntülendi
5 ay önce Kaba İnşaat kategorisinde Vakkas Can C14 (9 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 746 kez görüntülendi
23, Haziran, 2015 Türkçe Terimler kategorisinde IntheKinq C16 (120 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 194 kez görüntülendi

Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 05/2019
 1. İnşaat Mühendisi

  107 Puan

 2. Remzi Başaran

  48 Puan

 3. Pug Life

  38 Puan

 4. imyusyil

  34 Puan

 5. Gökhan Irmak

  29 Puan
metraj kursu


hakediş kursu

4,006 soru

7,072 cevap

3,158 yorum

6,323 kullanıcı

147 Çevrimiçi Kullanıcı
1 Kayıtlı Üye & 146 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...