Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

inşaat reklam

etriyeler orta bölgelerde nie geniş olur amaç ne?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 1 beğenilmeme
1,858 kez görüntülendi
12, Haziran, 2015 Kaba İnşaat kategorisinde Arman Koç C14 (5 puan) tarafından soruldu
Etriye,inşaat, yapı, soru,cozum

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

5 Cevaplar

1 beğenilme 1 beğenilmeme
12, Haziran, 2015 mevlüt baykara C14 (55 puan) tarafından cevaplandı
etrıyerlern orta bölgesınde genıs olmasının nedenı yukardan gelecek basınca dayanımlı olmasını saglamaktır.özetle : ınsanların taktıgı kemeri dusunebılırsın .
2 beğenilme 0 beğenilmeme
13, Haziran, 2015 engin_eer C14 (92 puan) tarafından cevaplandı
Eğer etriyeler arası mesafeyi soruyorsanız,doğru anladıysam;kesme kuvveti kolon kiriş bölgelerinde daha fazla olduğundan mesnet noktalarna yaklaştıkça etriye sıklaştırması yaplır,bu yüzdendir ki kiriş orta bölgelerinde örneğin 20 cm olan etriyeler arası mesafe köşelerde(birleşim yerlerinde) 10 cm dir.
5 beğenilme 0 beğenilmeme
18, Haziran, 2015 Agah Çağrı Zorlu C30 (1,214 puan) tarafından cevaplandı
Etriyeler ve pilyeler kesme kuvvetini karşılamak amacıyla yapılır.Kirişlerde kesme kuvveti kolon-kiriş birleşim noktalarında daha fazladır.Etriyelerin bu noktalarda yoğun sarılması da buyüzdendir.

Öte yandan,kesme kuvveti ve moment diyagramlarını gözünüzün önüne getirin.genellikle kirişin ortalarında (yüklemeye göre değişir tabiki) en yüksek momenti alırız.Buralarda kesme kuvveti çok düşük hatta sıfırdır.Bu yüzdendir ki kiriş ortalarında etriye yoktur yada araları açıktır.(Unutmayın,kesme kuvvetinin 0 olduğu noktada maksimum moment gözlenir)
5, Kasım, 2018 OGUZİNS C18 (296 puan) tarafından yorumlandı
Kesme kuv.karşılamak icin etriye kullanıyoruz peki momenti karşılamak icin ne kullanıyoruz .
2, Şubat, 2019 Agah Çağrı Zorlu C30 (1,214 puan) tarafından yorumlandı
Boyuna donatılar momenti karşılar, elemana etkiyen momentin pozitif ya da negatif olmasına göre boyuna donatının pozisyonu belirlenir.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
18, Haziran, 2015 yusufsalis11 C14 (53 puan) tarafından cevaplandı
Arkadaşlarında dediği gibi kesme kuvvetindedir. Şöyle açıklayım kesme kuvvedi diyagramı mesnet bölgelerinde yüksek orta bölgede düşüktür.  Ve sıklaştırma bölgesi ve orta böyle diye iki ayrı aralık belirlenir. Sıklaştırma Bölgesi mesnet bölgesinin yanındaki kısım olup kirişin yüksekliğinin 2h kadar mesefası sıklaştırma mesefası olarak gecer ve burda aralıklar  yakşalık olarak 10 cm geçemez.( Kirişteki kullandığın minimum donatıya bağlı çoğu zaman ) 2h lık kısımdan sonra orta böyle olarak geçer ve bu bölge de diyagram düşük olduğu için aralıkları yüksek seçmek bizim için kazançtır. burdada kiriş yüksekliğinin yarısı na kadar seçilebilir (en fazla ) ama çoğu zaman kesme hesabı yapıldıgı zaman emniyetli kalmak için 20 cm 22 cm geçmemek iyidir...
9, Temmuz, 2015 C0SeF C16 (176 puan) tarafından yorumlandı
Bahsettiğiniz sıklaştırma bölgesi sadece kesme kuvvetiyle alakalı değildir. Kolonlarda deprem etkisi altında kesme kuvveti kolon boyunca sabitir. Ama yinede uç bölgelerde etriye daha sıktır. Sebebide kolon uç bölgelerinde deprem etkisi altında süneklik talebinin çok olması , etriyeninde betonun sünekliğini arttırmasıdır.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
5, Mayıs, 2016 cybercivil C16 (139 puan) tarafından cevaplandı
etriyeler kolon kiriş orta bölgelerinde normal aralıklarda koyulur. ama kkolon ve kiris birlesim bölgelerinde sıklaştıma yapılmasının sebebi ,momentin yön değiştirmesinden dolayı doğan büyük kesme kuvvetlerini karşılamaktır.


İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap 680 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 270 kez görüntülendi
17, Aralık, 2018 Kaba İnşaat kategorisinde Vakkas Can C14 (9 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 871 kez görüntülendi
23, Haziran, 2015 Türkçe Terimler kategorisinde IntheKinq C16 (120 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 174 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
18 cevap 6,435 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,354 soru

7,579 cevap

3,388 yorum

7,075 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...