Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

yeni mezunun maaş talebi

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2,466 kez görüntülendi
6, Nisan, 2016 İnşaat Firmaları kategorisinde engineerwom C14 (13 puan) tarafından soruldu
Yeni mezun bir inşaat mühendisiyim. Yetiştirilmek üzere şantiye şefi arayan küçük bi şirketle görüşmem var. İstanbul şartlarında ideal maaş talebim ne olmalıdır? Açıkçası deneyimsizliğimden kimsenin faydalanmasını istemem. İşi değerlendirirken dikkat etmem gereken noktalar nedir?
18, Haziran, 2018 Kel mühendis C14 (1 puan) tarafından yorumlandı
Öncelikle hayırlı olsun. Biz meslek icabı birbirimize şefim diye hitap etsek de şef olmanın sorumluluğu yeni mezun bir mühendis için fazla. Şantiye ne kadar küçük olsa bile bu böyle. Ama bu seni korkutmasın seni işe alacak olan firma yeni mezun olduğunu bildiği için sana fazla yüklenmicektir. Burada benim anladığım asıl konu şu sen diploman ile onlara yardımcı olacaksın onlar tecrübe ile sana yardımcı olacak. Kendine şu soruyu sor tecrübe için bu riske değer mi ? Şirkete güveniyorsan bence değer. 0 tecrübe olduğunu düşünerek söylüyorum 2000+yol+yemek+sigorta dan aşağı selam bile verme. Hayırlısı olsun diyorum ve boş geçen 1 gün bile zarar diyerek seni bir çelişkiye sokuyorum. Kolay gelsin
Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

4 beğenilme 0 beğenilmeme
6, Nisan, 2016 yenalsaral C16 (107 puan) tarafından cevaplandı
7, Nisan, 2016 engineerwom tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
TMMOB'nin belirlemiş olduğu asgari brüt ücret 3500 TL'dir. Neti de yaklaşık 2700 TL gibi bir şey yapar. Ancak piyasa şartlarını değerlendirecek olursak şahsi görüşüm, bir inşaat mühendisi 2000 TL'nin altında işe başlamamalıdır. Ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle çoğu kardeşimiz özellikle yapı denetim firmalarında bu rakamın dahi altında işe başlamaktadırlar.

Bununla birlikte "yetiştirilmek üzere" şantiye şefi kavramı bana biraz garip geldi doğrusu. Şantiye şefi 5-6 yıllık bir birikimle gelinecek noktadır. Bu nedenle iyi bir saha mühendisi olmak gerekir.

Başarılar diliyorum.
7, Nisan, 2016 engineerwom C14 (13 puan) tarafından yorumlandı
Şantiye şefliğinin risklerini de biliyorum ve korkmuyor değilim açıkçası. Ama bir yandan risk almazsam tecrübe kazanamayacağım. Her yerde deneyim istiyorlar, malesef yeni mezuna imkan vermiyorlar. Tecrübe kazanmak için risk almaya değer mi değmez mi buna karar veremiyorum.
7, Nisan, 2016 koraykoray C16 (206 puan) tarafından yorumlandı
yıllarca tecrübesi olup 7-8bin tl maaş aldığı halde kağıt üzerinde şantiye şefi görünmek istemeyen görünmeyen bir sürü mühendis tanıdım..sorumluluk dediğin kolay alınmıyo yani
9, Mart, 2018 Karesiteknikpersonel C14 (72 puan) tarafından yorumlandı
Tecrübe kazanmak için mutlaka teknik eleman barındıran şirketleri düşünmelisiniz

Tabi tam zamanlı calisacaginiz için ekonomik sebeplerden aksi durumda bir şirket bünyesinde calisabilirsiniz fakat mesleki edinim yönünden size faydası ne yazıkki olmaz sadece işçilik öğrenirsiniz bu da ilerdeki koyduğunuz hedeflere  taşeronluk veya ihale almak gibi yse uygundur

Fakat mesleki idealleriniz varsa ve amaç gelişmek ve mesleki tecrübeyse benim fikrim uygun bir seçim degil
1 beğenilme 0 beğenilmeme
7, Nisan, 2016 samet özşenol C18 (321 puan) tarafından cevaplandı
mezuniyetime 3  ay kala 5.000 tl maaş verseler dahi yeni mezun olarak şantiye şefliği asla emeklemeden yürürsen koşamazsın
4 beğenilme 0 beğenilmeme
7, Nisan, 2016 insaatofis C20 (578 puan) tarafından cevaplandı
İşi değerlendirirken kendinizi geliştireceğiniz bir alanda olmasına dikkat edin. İlk 1-2 yıl çok ihtiyacınız yoksa maaşa takılmamakta fayda var. Yeter ki kendinizi geliştirme fırsatınız olsun. Ne zaman yerinde saydığınızı hissetmeye başlarsanız ve işveren hakettiğiniz maaşı karşılamıyorsa yeni iş seçeneklerini değerlendirirsiniz. 1 yıl içerisinde bunların hepsi belirginleşecektir.
9, Mart, 2018 Karesiteknikpersonel C14 (72 puan) tarafından yorumlandı
1 yil piyasa koşullarını öğrenmek ve yol çizmek için yeterli değildir min.3 yilYAPISOR'a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (TEMMUZ AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz.) :

İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL
İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
REVİT Architecture Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 1,040 kez görüntülendi
23, Kasım, 2014 Kariyer, İş ve Meslek Seçimleri kategorisinde Burak tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 1,505 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 2,181 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 7,921 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 231 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,527 soru

7,753 cevap

3,498 yorum

7,447 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...