YAPISOR ANDROID UYGULAMASINI DENEDİNİZ Mİ ?

Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.
autocad > excel aktarım lispi

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1,738 kez görüntülendi
9, Ekim, 2014 Autocad kategorisinde Mert tarafından soruldu
Autocad'den Excel'e aktarma yarayan lisp arıyorum var mı böyle birşey ?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
11, Ekim, 2014 Gökhan Irmak C50 (7,982 puan) tarafından cevaplandı
Line, Lwpolyline veya Polyline türü objelerle sınırları belirlenmiş hücreler içinde yer alan, Text, Mtext, Field veya Atrribute içeren Block türü objelerle tanımlanmış verilerden oluşan tablo, doğrudan Excel dosyasına aktarılır.

Satırlar ve Sütunlar tekdüzen olmak zorunda değildir, şaşırtmalı ve birleştirilmiş hücreler bulunabilir.

Çok satırlı MText objeleri ile, aynı hücrede satır düzeninde birden çok veri hücresi olması durumlarında veriler Excel hücresine birden fazla satır içeriği ile aktarılır. Bir hücre içinde aynı satırda birden çok veri objesi varsa (y koordinatları eşit, x koordinatları farklı) objelerden yalnızca biri yazılır. Bu durumda, bir hücre içinde aynı satırda yer alan objelerin birleştirilmesi kullanıcının sorumluluğundadır.

Tablo sınırlarını (Hücre sınırları) belirleyen objeler, Line, Polyline veya Lwpolyline türü objeler olabilirler.

Veri bölgeleri (Hücreler) tek bir hücreden ibaret olabileceği gibi, birleşmiş hücreler de bulunabilir. Hücrelerin birleştirilmesinde Excel'deki range mantığı gereği, dikdörtgen bir tanım alanı söz konusudur.

Tablo elemanları seçildiğinde, dört bir yanında kenarlık bulunmayan (hücre içinde bulunmayan) objeler tabloya dahil edilmez, işleme alınmazlar. Resimde A, B, C ve D harfleriyle belirlenen sütun numaraları ile, 1'den 9'a kadar olan satır numaraları her yanından sınır çizgileriyle kuşatılmadıklarından Veri olarak işleme alınmayacaklardır.

Gene resimde görüldüğü gibi hücre sınırlarını belirleyen çizgiler, biri biriyle kesişmek zorunda değiller. Bir çizginin hücre sınırı olarak algılanabilmesi için, ortogonal olarak 4 doğrultudan birinde, Veri objesinin Insertion Point'inden geçen ortogonal hatlardan biriyle kesişmesi yeterlidir.

Belirlenen bu şartlar altında, hücre sınırlarını belirleyen çizgilerin mutlaka Ortogonal olmaları gereği kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Satır veya sütun çizgileri ortogonal olmadıklarında, program tarafından arada başka hücrelerin de olduğu anlaşılacağından, tablo yanlış oluşturulacaktır.

Excel dosyasında, hücre birleştirmeleri (merging) yapılıp, kenarlıklar oluşturulur.

Bütün veriler Excel "Genel" formatında aktarılır.

Hizalama (alingnment) ve font işlemleri ile, oluşturulan Excel Dosyasının istenen isim ve konumda kaydedilmesi kullanıcıya bırakılmıştır.

Tabloyu oluşturan objelerin seçimi bitince, Excel programının çalıştırılması ve gerekli bağlantıların kurulması için hissedilir bir süre beklenmesi normaldir, telaş etmeyiniz. Fonksiyon tamamlanıp Autocad komut satırına dönüldüğünde, Görev Çubuğu (Task Bar) üzerinde beliren (açık) Excel simgesine tıklayarak geçiş yaptıktan sonra, dosyada istenen işlemler yapılabilir.

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 492 kez görüntülendi
9, Ekim, 2014 Autocad kategorisinde Mert tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 92 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 6,724 kez görüntülendi
1, Ekim, 2014 Autocad kategorisinde Erol tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap 1,360 kez görüntülendi
7, Temmuz, 2015 Microsoft Office Programları kategorisinde anildoganci C16 (160 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 68 kez görüntülendi
4 ay önce Autocad kategorisinde alpertunga08 C16 (113 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 11/2019
 1. İnşaat Mühendisi

  28 Puan

 2. nasibe

  10 Puan

 3. ayhanoncu

  8 Puan

 4. firatcantkr

  6 Puan

 5. osmanpekşen

  6 Puan
metraj kursu


hakediş kursu

4,211 soru

7,389 cevap

3,294 yorum

6,732 kullanıcı

269 Çevrimiçi Kullanıcı
1 Kayıtlı Üye & 268 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...