Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

sathi kaplama

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 1 beğenilmeme
4,137 kez görüntülendi
9, Ekim, 2014 Türkçe Terimler kategorisinde Mesut tarafından soruldu
sathi kaplama nedir
Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :

İnşaat Oyunu

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme
10, Ekim, 2014 civil_eng C14 (99 puan) tarafından cevaplandı
Sathi kaplama bir tür yol kaplamasıdır.  Çift kat veya tek kat uygulanır. Genelde köy yollarında gördüğümüz kaplamalar bu şekilde yapılmıştır.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
14, Kasım, 2014 İnşaat Mühendisi C50 (17,164 puan) tarafından cevaplandı

internette şu şekilde yorumlar var :


sathi kaplama taşıma gücü pek yüksek olmayan bir kaplama sistemidir.diceksin ki sathi kaplama neden yapılıyor o zaman?maalesef bitümlü sıcak karışım(halk dilinde asfalt)daha maliyetli olduğundan bu yol tercih ediliyor.Ama mesela köy yollarında sathi kaplama yapılmasının hiç bir zararı olmayacaktır.çünkü buralarda taşıma gücü yüksek bir yola pek ihtiyaç yoktur.
neyse geçelim sathi kaplama yapımına,
sathi kaplama yapılmadan önce Plentmix Temel(PMT)üzerinde rutubet oranı tayini yapılır ve eğer rutubet oranı(%2) Karayolları Teknik Şartnamesine uygun ise PMT üzerine inceltilmiş bitüm(astar)dökülür.rutubet oranı tayinini ise PMT malzemesini koruma amaçlı dökülen astarın PMT içerisine iyice işlemesi içindir.rutubet oranı fazla ise astar pmt içerisine yeteri kadar işleyemecektir ve PMT malzemesini koruyamayacaktır.astar dökümümün ardından en az 24 saat geçmelidir ki astar PMT içine istenilen oranda(yaklaşık 3cm)işleyebilsin.bu aşamaya kadar ki kısım gerek sathi kaplama gerekse bitümlü sıcak karışım yapılması için gereken işlerdi.
sathi kaplamaya geçildiğin de ise
ilk önce sathi kaplama yapılacak zeminin üzeri süpürgeler ile temizlenir ve ardından yaklaşık 150 derecedeki bitüm tankerden dökülür tankerin hemen arkasından kırmataş malzemesi ince tabaka olarak dökülür ve en arkadan ise silindirle ezilerek bitüm ün kırmataş malzemesini iyice kavraması(aderansı)sağlanır.
sathi kaplama eğer ilk kez yapılıyorsa daha önceden elek analizi yapılmış olan Tip1 mıcır(15-22mm) kullanılır.Eğer sathi kaplama mevcut kaplamanın üzerine yapılıyorsa yani yenileme yapılıyorsa burada da Tip2 mıcır(9-15mm)kullanılır.

dediğim gibi ben bu ygulamayı staj esnasında gördüm ve bunlar sadece aklımda kalanlar.Bu bilgiler heryerde böyledir diye kesin bişiy söyleyemem ama benim benim staj yaptığım bölgede(karayolları 15.bölge müdürlüğü)bu esaslara göre sathi kaplama işlemi yapılmakta idi.

karayolu yapımı uygulamaları hakkında sormak istediğin başka şeyler olursa bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışırım.iyi günler


sathi kaplama yapmak için pmt gerekli değildir. pmt yalnızca ilerde sathi kaplama üzerine bsk yapılması düşünülüyorsa yapılır ki maliyeti normal temelden fazladır.
sathi kaplamada bitümü ısıtan ve püskürten "distribütör" ler kullanılır. bunların değişik tipleri vardır. Distribütörün ulaşamayacağı yer varsa astar (RC veya MC serisi) ve/veya bitüm (pen. 160/220) elle püskürtülür. Agrega kübik, kuru ve tozdan arındırılmış olmalıdır. Özel mıcır sericiler kullanılarak üniform bir yayılma sağlanır. Bu esnada oluşan olumsuzlukları deneyimli tırmıkçı ve kürekçiler tamamlar. Basit anlamda
1)süpürme (genellikle traktör arkasına takılan çekilir tip süpürge)
2)astarlama (distribütör)
3)24 saat bekleme
4)bitüm serme (distribütör)
5)mıcır serme (mıcır sericiler)
6)silindiraj (pnömatik ve bandajlı silindirler)

Sathi kaplamada hava sıcaklığı +10 derece, ve yağmursuz bir gün olmalıdır.


sathi kaplama, esnek kaplamanın 2 yapım türünden birisidir (diğeri BSK:Bitümlü sıcak karışım). Seçim trafik, iklim değerlerine bağlı olarak değişir. Fazla trafik yükü olmayan bölgelerde BSK yapmak rantabl değildir ve bunun tersi de geçerli elbette.. Ayrıca plent mix temel uygulama şartı da yoktur.. Yapımıyla ilgili bilgilere teşekkür edip bu konuda an fazla bilginin Karayolları Fenni ŞArtnamesinde olduğunu ben de tekrarlıyorum

11, Ağustos, 2019 Nazire C14 (9 puan) tarafından yorumlandı
merhaba. köprüde astarlama işlemi nasıl yapılır anlatabilir misiniz?
0 beğenilme 0 beğenilmeme
7, Ocak, 2018 İsmail çINAR C14 (6 puan) tarafından cevaplandı
YENİ YAPILAN BİR YOLDA SATHİ KAPLAMA ÖNCESİ HAZILANACAK TEMEL TABAKASI ENAZ KAÇ CM OLMALIDIR.YAPISOR' a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

İlgili sorular

2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 70 kez görüntülendi
1 ay önce İnce İşler kategorisinde zubeyirakman C14 (34 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 213 kez görüntülendi
17, Nisan, 2015 Bitirme İşleri kategorisinde İnşaat Mühendisi C50 (17,164 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 15 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 175 kez görüntülendi
8, Eylül, 2014 Bitirme İşleri kategorisinde İnşaat Mühendisi C50 (17,164 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 176 kez görüntülendi
3 ay önce Mobilya, Mutfak, Banyo kategorisinde Taxonera C14 (3 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
kiralık jeneratör

inşaat reklam

4,677 soru

7,917 cevap

3,575 yorum

7,756 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...