YAPISOR ANDROID UYGULAMASINI DENEDİNİZ Mİ ?

Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.
Yapı denetimde yardımcı kontrollük imzası

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
594 kez görüntülendi
8, Eylül, 2016 Kariyer, İş ve Meslek Seçimleri kategorisinde cerenkardas C14 (32 puan) tarafından soruldu
Tanıdığım bir yapı denetim firması yardımcı kontrollük için imzamı kullanmak istiyor ve herhangi bir sigorta girişi talebinde bulunmuyor. Ben çalıştığım yerde sigortalı olarak gözüküyorum ama imzamı kullanmıyorum. Bu durumda onay versem başıma ne gibi bir sıkıntı gelebilir soruşturduğuma göre önemli bir imza değilmiş ama pek bilgim olmadığı için bilen biri yardımcı olursa ve imzanın kapsamını açıklarsa memnun olurum.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme
28, Eylül, 2018 Gökhan Irmak C50 (7,982 puan) tarafından cevaplandı
Ben 10 yıldır yapı denetim firmasında hem çalışan hem işverenim
kesinlikle imza yetkini bu şekilde verme sigorta yapmadan olmaz yapmak zorunda imzanı kullandığı her binadan en az 10 yıl sorumlusun bundan dolayı daha dikkatli hareket edin
0 beğenilme 0 beğenilmeme
28, Eylül, 2018 Çırak C20 (525 puan) tarafından cevaplandı
28, Eylül, 2018 Çırak tarafından düzenlendi

Sistem son 7 yılda değişmediyse eğer sigortasız imza atamazsın zaten, seni süresiz çalışan personeliymiş gibi gösterecek, yani ayda 1 kaç gün sigortanı yapacak geri kalanlarda izinli mizinli gösterecek.  Bunun dışında aynı anda birden fazla yerde sigortalı görünmek 21. yüzyılda problem teşkil etmiyor, devlet primlerinde sadece 1 tanesini kullandığı için geri kalan sigorta masrafların devletin kasasına kar kalıyor, yani oradan başına bir iş gelmez fakat, imzanı kullanmak görevi kötüye kullanmak olduğu için suç teşkil edebilir ama piyasa da bu şekilde dönüyor zaten. Yani usulsüzlüğün şikayete tabii olmadığı müddetçe o konuda da başın ağrımaz.


Burada başının ağrıyacağı asıl olay, imza attığın yapının başına birşey gelmesi halinde olur. Onda da sen zurnada son delik  misali bir pozisyonda oluyorsun. yani görev ve sorumluluğu en az kişilerden birisin. Senden önce şantiye personelini ve senin amirlerini temizlerler, sonra sıra sana gelirse gelir. Yardımcı kontrol elemanı adı üstünde kontrol elemanının yardımcısı pozisyonundaki adam, aslında o evrağı görünce(imzalayacağın) daha iyi anlayacaksın o evrakta tonla imza var. Senden önce alacakları tonla adam var yani bi' aksilik anında. 


Ama yine de ben bu tür etik olmayan işlere girişilmesine karşıyım. Bu işlere girişildiği için piyasada ücretler çok düşüyor, mesela sen o imzayı atmasan-kimse atmasa o pozisyona tam zamanlı bir çalışan almak zorunda kalacaklar ve yapı denetim sistemi daha iyi işleyecek, hem de 1 kişi daha ekmek bulabilecek piyasada. Böyle olunca adamlar personelden kaçıp 1000 liraya aylık imza attırıyorlar, sen maaşına +1000 lira olarak görüyorsun ama bu yaptığın şey 1 kişinin en az 2000 lira almasına engel oluyor. 


Ben kendim yapmadım, yapılmasına da karşıyım. Fakat yine de sorduğun için bildiğim kadarıyla cevaplamak istedim.  Senin bu pozisyonda asıl korkman gereken şey, vebal olmalı, diğerlerini para cezası ya da men ile çözebiliyorlar zaten. Vebal ise bir ömür. 


Tıpkı aşk gibi.

İlgili sorular

3 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 302 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 463 kez görüntülendi
26, Ekim, 2017 Yapı Denetim kategorisinde Agnew C14 (4 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 408 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 431 kez görüntülendi
3, Haziran, 2016 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 1,518 kez görüntülendi
1, Mayıs, 2016 Yapı Denetim kategorisinde Fahrettin C14 (4 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 11/2019
 1. İnşaat Mühendisi

  28 Puan

 2. nasibe

  10 Puan

 3. ayhanoncu

  8 Puan

 4. firatcantkr

  6 Puan

 5. osmanpekşen

  6 Puan
metraj kursu


hakediş kursu

4,211 soru

7,388 cevap

3,294 yorum

6,731 kullanıcı

286 Çevrimiçi Kullanıcı
0 Kayıtlı Üye & 286 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...