Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Yangın Güvenlik Holü

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
897 kez görüntülendi
27, Eylül, 2016 Proje&Tasarım kategorisinde misafir tarafından soruldu

Tek ana merdiven ve önünde  1.20*2.60m kat holü olan bir yapıda, tek olan bu ana merdiven Yangın Merdiveni olarak alınıyor, bu ana merdivenin ulaştırdığı kat holleri Yangın Holü olarak alınarak 6m2 altında kalan alan Emsale ve %20'ye dahil edilmeyen alanlar yani Taksa Dahil Olmayan Alanlar içine mi giriyor? Yangın Güvenlik Holü her kat için 6m2 midir? Birde bina giriş holleri Yangın Kaçış Holü olarak düşünebilir mi?   

Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

2 beğenilme 0 beğenilmeme
29, Eylül, 2016 osmanpekşen C25 (808 puan) tarafından cevaplandı
30, Eylül, 2016 İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Öncelikle iki hususu ayırmak lazım..

1) Bazı meslektaşlarım TAKS ( taban alanı katsayısı) ile elde edilen TA' yı da  ( taban alanı) E ( emsal) olarak düşünüyorlar. Oysa EMSAL ,KAKS ( katlara alanı katsayısı) ile bulunan ( K A) katlar alanıdır, yani yapının iskan edilen bölümleri toplamıdır; TAKS ya da T.A  ise emsal değildir. Bu yüzden değerlendirmeleri iki parametreyi karıştırmadan farklı olarak yapmalıyız.

2) Her bölgenin, ilin, ilçenin vs ayrı İmar Panı ve plan notları, ayrıca farklı mevzuat ve yönetmelikleri olabilir. İmar uygulaması yapılırken öncelik, yani amir hüküm özel kanunlardır ( örneğin Boğaziçi, afet,kat mülkiyet  vs yasalar). Daha sonra sırasıyla İmar Kanunu, imar planları,imar ve ilgili yönetmelikler, yönergeler,prensip kararları vs gelir. Şu an Türkiye genelinde TİP İmar Yönetmeliği uygulanmakta olup, uygulamalarınız bölgede özel bir kanun veya plana aykırılık teşkil etmiyorsa Tip İmar Yönetmeliği esas alınmalıdır

Buradan hareketle; Sorulan soru çerçevesinde, bölgeye ait bir plan notu veya farklı bir mevzuat söz konusu değilse Tip İmar Yönetmeliği hükümlerini uygulamanız gerekmektedir.

Yangın merdivenleri, güvenlik holleri, kaçışlarla ilgili olarak TİP iMAR YÖN. incelediğimizde; 16. MADDE'nin 1. fıkrasında Taban alanında dahil edilmeyen bölümler bahsinde ...'' yangın merdivenleri veya müstakil yangın merdiveni olmayan yapılarda yangın merdiveni olarak kullanılan bina merdivenlerinden biri....taban alanına dahil edilmez'' ifadesi yer almaktadır.

Buradan çıkan anlam; Yapıda iki  merdiven varsa, merdivelerinden sadece bir tanesi yangın merdiveni kabul edilecek ve sadece bir tanesi T.A (TABAN ALANI) hesabından düşülecektir. Bunlar dışında yangın merdiveni ile alakalı hiç bir kısım (koridor,hol,kaçış vs) TA dan düşülmeyecektir.

KA. (KATLAR ALANI) ayrı değerlendirilecektir.

yine Tip İmar Yönetmeliğinin 16. maddesinin 4. fıkrasında ''......ortak alan olarak ayrılan......yangın merdivenleri,yangın güvenlik hollerinin 6,00 m2 si......'' ifadesi yer almaktadır.

Buradan çıkan anlam;

KA (katlar alanı) bulunurken, Yangın mevzuatında talep edilen ölçülerdeki sadece bir yangın merdiveninin her katta topladığı alan ve her katta bulunan 6.00 m2 alan( yangın güvenlik holleri) emsale yani KA ya dahil edilmeyecektir sonucu çıkmaktadır.

6.00 m2 alanın üzeri emsale dahil olup; ayrıca da katlarda bulunan kaçış koridorları, diğer unsurlar da emsale dahil edilecektir.

Soru özeline dönersek; Bir kere merdiven tek olduğundan merdiven ve unsurları TA (taban alanı) dan düşülemez....Başkaca da bir şeyin TA dan düşürülme şansı yoktur.

Her katta 6.00 m2 güvenlik holü KA (KATLAR ALANI) dan düşülebilir. 6.00m2 üstü düşülmez.

Yönetmelikte bir katta kaç güvenlik holü yapılacağı hususuna yer verilmemiş ama genel olarak 6.00 m2 ye kadar emsalden düşme hakkı verilebileceği anlamı çıkyor ifadelerden. Bu yüzden sen 600 m2 yi dahi etme ama daha fazlasını yaparsan emsalde kullanmalısın. Tabi özel ve büyük projelerde ihtiyaca binaen durum farklı olabilir...( bu durum proje tasarımı yapılırken avan proje esnasında İmar md lüğü ile görüşülebilir)

Ayrıca karışan bir durum var soruda; açıklaması şu, 6.00 m2 TA dan düşülmüyor. 6,00 m2 sadece KA dan düşülüyor.( Yanılmıyorsam % 20 altında diye sorulan)
1 beğenilme 0 beğenilmeme
28, Eylül, 2016 civilmehmetkara C30 (1,355 puan) tarafından cevaplandı

Çok güzel soru cevabını bende bekliyorum

2 beğenilme 0 beğenilmeme
30, Eylül, 2016 osmanpekşen C25 (808 puan) tarafından cevaplandı
Yazılanların karıştırılması ihtimaline karşılık ilave olarak;

Bina giriş hollerinden kast edilen,bina çekirdek kitlesi dışındaki oluşum ise ait olduğu katın % 20 si altında ki alan KA (katlar alanı) ( emsal) dahil değildir; ancak TA (TABAN ALANI)  ya dahil edilmelidir.

Eğer bina giriş holleri bina çekirdek kitlesi içindeyse kuşkusuz hem TA ya , hemde KA ya ilave edilecektir. (taban ve emsale dahildir)



YAPISOR'a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (MAYIS AYINDA GEÇERLİ):

Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL
REVİT Architecture Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 35 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 50 TL   SATIN AL

İlgili sorular

2 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 389 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 1,888 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 317 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 623 kez görüntülendi
25, Şubat, 2019 Proje&Tasarım kategorisinde Kedi C18 (496 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 97 kez görüntülendi
4 ay önce İş Güvenliği (İSG) kategorisinde Gargonyan C14 (3 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,452 soru

7,673 cevap

3,449 yorum

7,277 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...