Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

inşaat reklam

Arsaya çok yönden tecavüz varsa kolon aplikasyonu nasıl gerçekleştirilir?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
349 kez görüntülendi
7, Ekim, 2016 Betonarme Yapılar kategorisinde Ayşe Rana C14 (95 puan) tarafından soruldu
Bir inşaat arsasına çok yönden tecavüz varsa örnek veriyorum 10-20 veya 10-30 cm kadar giriş varsa veya arsa asimetrik çarpık her yanı kırıklı ise statik düzeltilme şansı olmadan uygulamada güvenli tarafta kalabilme adına nasıl bir çözüm yolu izlenir kolonların projeye göre yeri değiştirilmesi hususunda bir oran bir imkan var mıdır?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
8, Ekim, 2016 CELİKKOLLU C30 (1,436 puan) tarafından cevaplandı
9, Ekim, 2016 İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
MERHABA

 

ASLINDA KOLON APLİKASYON PLANINI, yerinde aplike edeceğiniz zaman harita mühendisine çağırmanız aksları harita muhendisinin çektirmesini istemelisiniz.Harita mühendisi alet okumalarına göre size aksları çektirip kolon akslarını işaretlettirmelidir. Belki çok düzegün bir arsada(kare , dikdörtgen vb) bunu uygulamayabilirsiniz ancak , kırıklı, bir arsada mutlaka aksları harita muhendisinin vermesini sağlattırmalısınız. Zaten biliyorsunuz her proje için sorumlu bir harita mühendisi bulunmakta.Harita mühendisinin görevlerinden biriside zaten aplikasyonu düzgünce gerçekleştirmek.Bu  şekilde milimetrik olarak kolonları arsaya aplike ettirebilirsiniz.

 

Ahmet ÇELİKKOLLU

İnşaat Mühendisi

ESKİŞEHİR
1 beğenilme 0 beğenilmeme
9, Ekim, 2016 mühendis24 C18 (304 puan) tarafından cevaplandı
30 cm kolonun yerini değiştirmek çok falza sıkıntıda yaratabilir hiç bir problem olmayada bilir en uygun çözüm uygulamaya göre proje tekrar çizilip statik açıdan bi sıkıntı olup olmadığına bakmak yoksa böylede kurtarır mantığı yanlış olur çevre şehircilik böyle bi uygulamaya zaten izin vermez proje neyse imalatında o şekilde olması lazım.


İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 843 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 4,303 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 667 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 182 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 445 kez görüntülendi
4, Aralık, 2018 Kaba İnşaat kategorisinde OGUZİNS C18 (296 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,353 soru

7,583 cevap

3,389 yorum

7,078 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...