Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

inşaat reklam

Mımarlığı sevmemekten dolayı burakmak

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
400 kez görüntülendi
11, Mart, 2017 Diğer kategorisinde Fatih Batman C14 (5 puan) tarafından soruldu
merhabalar. Mimarlık 1. Sınıf öğrencisiyim. Üniversite sınavına herkes gibi girdim çıktım belli bir puan aldım. Tercih döneminde üzerimde.oluşan bir baskıyla araştırmadan mimarlık bölümünü tercih ettim.(etmez olaydım). Bölümümden nefret ediyorum maket yapmak tasarlamak hiç bana göre değil. Çiziö yapmakta öyle. Benim işim matematikle fizikle veya mantıkla alakalı birşey olmalı. Sanatçı ruhum yok. Atatürkün bile bir sözü var insan isterse herşey olabilir sanatçı olamaz diye, mimarlıkta böye bir meslek aslında. Fazla uzattım sadete geliyorum; bölümümü burakacağım mühendislik olarak inşaat mühendisliği yakın geliyor ama mimarlık gibi fazla çizim varmı varsa bu mimarlık gibi tasarımsal bir çizimmi? Şimdiden teşekkür ederim

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
11, Mart, 2017 candyman C35 (1,621 puan) tarafından cevaplandı 1 uyarı
14, Mart, 2017 Fatih Batman tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
İşin hesap yapmak ise inşaat mühendisligine yönelmen dogru olucaktır cizim olarak pek fazla birsey yok kolon kiriş döşeme cizimi yapıyorsun donatı cizimi  kat kalıp planı bukadar gerisi hesaplamalar fizik matematik vs.,nümerik analiz ,sonlu elemanlar metodu vs. gibi dersler matematiksel fiziksel dersler hesabı seviyorsan inşaat mühendisligine yönel
14, Mart, 2017 Fatih Batman C14 (5 puan) tarafından yorumlandı
İnşaat müh. Ders içeriklerine baktım. İlgimi çekiyor gayet elektronik veya inşaat arasında seçim yapacağım artık. Çizimden o kadar nefret ettimki onlar bile olmasaydı keşke
1 beğenilme 0 beğenilmeme
11, Mart, 2017 Pug Life C40 (2,825 puan) tarafından cevaplandı
Insaat mühendisligine gecmeyi düsünyorsan, öncelikle bir ders icerigine bak derim. Betonarme, celik yapilar, yapi statigi, zemin mekanigi vs gibi. Icerigini begenirsen secersin. Insaat mühendisliginin bir cok dali var. Ofiste calisirsan proje yaparsin. Türkiye'de mühendislere de cizim yaptiriliyor ama bu cizimler daha cok kalip plani vs. Cizim islerini aslinda teknik ressam yapmali ancak Türkiye'de ne düzgün isliyor ki burada da isinin ehline birakilsin isler.
14, Mart, 2017 Fatih Batman C14 (5 puan) tarafından yorumlandı
Ofis güzel ama ben şantiye tercih edeceğim sanırım. Yorum için teşekkürler
1 beğenilme 0 beğenilmeme
14, Mart, 2017 İnşaat Mühendisi C50 (16,278 puan) tarafından cevaplandı
Selam

2 alternatifin var:

İlki yapabilirsen inşaat mühendisliği ile çap yap. Bu şekilde hem mühendisliğe kaymış olur, hem de mimarlık bileğizini de taşımış olursun. Kariyer yolculuğunda sana baya hız kazandıracaktır. Eşim de bu şekilde yapmıştı.

Eğer benim gibi ikisiyle uğraşamam diyorsan :) Geçiş yapmayı düşünebilirsin. Tekrar üniversitesınava hazırlanmaktansa bölümde kasıp ortalama yapıp geçmek bence daha kolay.

Ancak esas diyeceğim şu ki; mimarlık bitirince sadece hayal edip tasarım yapacaksın diye birşey yok. Saha mimarlığı, teknik ofis mimarlığı gibi alanlar var. Şantiyecilik, proje yönetimi gibi alanlara kayabilirsin yani. Teknik ofis mimarı hakediş, metraj yapar, ihalelere hazırlanır, bütçe çıkarır, iş programı yapar vs. Sanatla alakası yok :) Kesin kararını vermeden önce mesleğinin ne kadar geniş olduğunu kavraman lazım.

Bol şans
16, Mart, 2017 Fatih Batman C14 (5 puan) tarafından yorumlandı
Yorum için teşekkürler. Yatay geçiş yapcağım ama gano kasmaya gerek yok. Ek madde-1 e göre yani üniversite sınavında aldığım puana göre geçiş yapacağım.

Mimarlık zaten kendisi sadece çok zor ve yorucu dolayısıyla çapı hiç gözüm yemiyor

Saha mimarlığı ve şantiyecilik inşaat mühendislerinin yaptıpı işlerimi yapıyorki. İş tecrübem olmadığı için bilmiyorum. Aynı şeyleri yapıyorsa 1 sene kaybetmeme gerek yok diye düşünüyorum.
17, Mart, 2017 İnşaat Mühendisi C50 (16,278 puan) tarafından yorumlandı
ek madde 1 ini bilmem, benim zamanımda benim okulumda üni puanına göre değil agno ya göre siz de gano oluyor demek ki, ona göreydi.

mantıklı :) benim de kesmemişti. sadece tavsiyeydi, yapmaya gücün var ise faydasını görürsün. yoksa da zararı yok.

saha mimarı, sahadaki ince işleri takip eder en kısa tarifiyle. ince işler de ne diye sorma onu da araştır artık :) zamanla şantiye hafası soludukça kaba inşaat, elektrik ve mekanik tesisat da öğrenir ve ince işler şefi, şantiye şefi, proje müdür der yürürsün. böyle bir kariyer de seçebilirsin yani.


İlgili sorular

2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 179 kez görüntülendi
17, Ocak, 2019 Diğer kategorisinde muhendis.adayi C20 (512 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 1,691 kez görüntülendi
12, Şubat, 2017 Yapı Statiği kategorisinde candyman C35 (1,621 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 1 beğenilmeme
1 cevap 138 kez görüntülendi
25, Haziran, 2015 Malzeme Bilimi kategorisinde IntheKinq C16 (120 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 97 kez görüntülendi
1 ay önce Diğer kategorisinde oguzhanavc C14 (23 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 47 kez görüntülendi
4 ay önce Diğer kategorisinde Cenk C14 (24 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,351 soru

7,577 cevap

3,387 yorum

7,064 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...