Ocak 2019 En İyi Üyeler Yarışması Sonuçlarını Görmek için TIKLAYINIZ

Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

soğuk iklimlerde çatı seçimi

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1,274 kez görüntülendi
13, Ekim, 2014 İnce İşler kategorisinde İnşaat Mühendisi C50 (14,661 puan) tarafından soruldu
Soğuk iklimlerde çatı seçiminde hangi kriterlere dikkat edilmelidir?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
14, Ekim, 2014 Gökhan Irmak C50 (7,096 puan) tarafından cevaplandı
Temel olarak üç tür iklimsel bölge vardır:

•Soğuk bölgeler

•Sıcak bölgeler

•Yağışlı ve nemli bölgeler

İklimsel bölge farklılıkları çatı formunda eğim miktarında değişiklikler şeklinde form oluşumuna etki

ederken, özellikle alt çatı detayında yer alan izolasyon katmanlarında ve dere-oluk detaylarında farklı

malzeme ve boyutlar açısından farklılıklar olmalıdır. Doğal olarak sıcak ve soğuk bölgelerde ısı ve su

yalıtım katmanı ısıl direnci mümkün olduğunca yüksek malzemelerden oluşmalıdır. Yağışlı ve nemli

bölgelerde yalıtım katmanına ek olarak, katmanın sıcak tarafına buhar dengeleyici ve kesici tabakanın

detayda mutlaka yer alması gerekir. Ayrıca sızıntı ihtimali yüksek olan kenar, saçak ve gizli dere yalıtım bitimlerinde yapıştırmak ve çakılmak ve benzeri güvenli detaylar kullanılmalıdır

 

farklı iklim ve coğrafyaya sahip bölgelerde bulunan Türk Evi örnekleri, kuruluş biçimi açısından değişiklikler gösterir. Değişik bölgelerdeki Türk evleri incelendiğinde, evlerin genelde sokağa sıralı bir biçimde yan yana yerleştikleri ve kimi evlerin sokağa bakan çıkmalarıyla dışa dönük yapıya sahip, kimi evlerin ise avluya açıldıkları, ancak avluyu çeviren komşu evlerin duvarlarıyla süreklilik oluşturdukları görülür. Binaların kümelenmesi ile daha fazla açık alanlar korunmuş, yapma çevrenin doğal çevre üzerindeki etkileri azaltılmıştır. Eğer arazi eğimli bir arazi ise o zaman evler bu eğime uygun olarak yerleştirilmiştir

İklim koşulları Türk Evi geleneği sistemini etkilemiştir. Aynı zamanda plan tiplerini oluşturur ve kullanılan malzemeyi sınırlar. Geleneksel yerleşmelerde yapı birimleri iklim koşullarına uyumlu olarak yönlendirilmiş, yerleşme dokuları iklim koşullarına en uyumlu dolu ve boş ilişkileri sağlayacak biçimde bir araya getirilmiştir. Yerleşme dokusu içinde oluşturulan boşluklar iklimle uyumlu dış mekanlardır. Geleneksel yapıların bazen iç avlular aracılığıyla içe dönük bir mekan düzenlemesine sahip olmalarına karşın, bazen mekanların tümünün dışa dönük olması da iklim koşulları ile uyumludur. Her evde yazlık ve kışlık yaşamaya uygun mekanlar tasarlanmıştır. Geleneksel Türk Evi genellikle tek katlı olmasına rağmen zamanla kat sayısı artmıştır. Esas kat, doğal ışık, güneş, hava ve manzaradan yararlanma amacıyla mümkün olduğunca zeminden yüksek tutulmuştur. Ara kat veya orta kat genellikle alçak tavanlı küçük pencereli, kış yaşamına daha uygundur. Çatılar dört yana eğimli kırma çatı ve geniş saçaklıdır. Küçük ya da büyük mutlaka bir bahçe bulunmaktadır. Evler genelde gün doğuşuna bakmaktadır. Açık, yarı açık ve kapalı mekanlar, dört mevsiminin bütün özelliklerini yaşama olanağı verir. Çatı ile son kattaki odaların tavanları arasında bir hava yastığı oluşturularak, yerleşmede tümüyle topografyaya ve iklim şartlarına uyulmuştur. Soğuk ve yağışlı iklimlerde, yağışların fazlalığı çatıların uzun saçaklı ve mükemmel yapılmalarını zorunlu kılmıştır. Bu iklime karşı, daha iyi korunmuş ve daha kolay ısıtılabilen “kışlık odalar” yapının uygun yerine konulmuş, pencereler ve kapılar daha küçüktür. Ara kat şeklinde biçimlenen bu odalarda yükseklik azaltılmış, ısıdan kazanç sağlamak maksadıyla ahır üzerinde yer seçmişlerdir. Üst kat rutubetten korunmak üzere bu mekanda yer alan ahşap direkler üzerinde yükselmiştir (3).

Cephe ve çatı sistemlerini de çevreye ve doğaya uyum etkiler ve biçimlendirir. Evlerin cepheleri yüksek duvarlarla çevrilerek dış iklim ve sese karşı yalıtım sağlanmıştır. Sokakların iki yanında bulunan yüksek avlu duvarları ve çıkmalar gün boyunca gölgeli alanlar oluşturur. Çıkmaların ortaya çıkmasında sosyal ve kültürel olduğu kadar, iklim ve doğal ışık ihtiyacının da etkisi olmuştur. Geleneksel Türk Evinde ahşap pencere kanatlarının açılma türleri bölgelere göre değişiklik gösterir. İklim önemli bir etkendir. Uygun iklimlerde pencere boşluğu yalnız bir tek kapakla korunmuş, camlı kanat gerekmemiştir.  Ancak sert iklimlerde ısı kaybını önlemek için tüm kanadın açılması önlenmiştir. Ahşap kapıların sofa yönündeki bölümünde bir süs kemeri biçiminde üst pervaz bulunmaktadır. Bu da soğuk havalarda kanadın dayandığı bu kemere pamuklu bir perde asılarak odanın ısı yitirmesi önlenir. Çatılardaki saçaklarda geniş tutularak iklim şartlarından korunmaya çalışılmıştır. Çatılar yalın yapılmıştır, böylece su sorunu yaratmayan bir çatı tasarlanmıştır.

İlgili sorular

2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 52 kez görüntülendi
1 hafta önce Ahşap Yapılar kategorisinde Behiyeayyildiz C14 (43 puan) tarafından soruldu
3 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 132 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 42,216 kez görüntülendi
5, Ekim, 2014 Diğer kategorisinde Sinan tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 430 kez görüntülendi
18, Ekim, 2014 Kaba İnşaat kategorisinde Gökhan Irmak C50 (7,096 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 107 kez görüntülendi
4 ay önce Betonarme Yapılar kategorisinde b.engineer C18 (476 puan) tarafından soruldu

metraj kursu metraj kursuYapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 02/2019
 1. Gökhan Irmak

  311 Puan

 2. İnşaat Mühendisi

  298 Puan

 3. Mehmet Ekinci

  115 Puan

 4. osmanpekşen

  95 Puan

 5. İnşaatTeknikeri

  89 Puan

Ödüller
1.Üye: Eğitim ya da Kitap
2.Üye Kitap
3.Üye Kitap

Bir önceki ayın kazananlarını görüntülemek için Tıklayınız

Yarışma ve Ödüller Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

metraj kursu


hakediş kursu

3,848 soru

6,836 cevap

2,979 yorum

5,940 kullanıcı

145 Çevrimiçi Kullanıcı
1 Kayıtlı Üye & 144 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...