Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Heyelan orta riskli alana güvenli bina inşa edilebilir mi?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
176 kez görüntülendi
16, Ağustos, 2017 Diğer kategorisinde Merve tarafından soruldu
Merhabalar,

Haramidere/ IST civarındaki yaklaşık 3 yıl once oturumu başlamıs bir siteden ev almak üzereyim, projeyi inceledim, çed raporunu okudum ancak alan heyelan bakımından düşük riskli alanda mı yoksa orta riskli alanda mı kalıyor, haritalardan tam kestiremedim, iki çizgiye de yakındı cunku. Çed raporunda heyelan olusmaması için alınacak tedbirlerden bahsettikten sonra ''heyelan riski'' beklenmemektedir yazıyor. Bu durumda binanın orta riskli alanda oldugunu varsayarsak ( yuksek riskten sırasıyla kırmızı - sarı - mavi renkten sarı alan içerisinde ), bina zemin etüdüne göre fore kazık + radye temel sistemi ile bile yapılmıs olsa, herhangi bir olası afet faktörü halen bunulur mu? Yoksa riskli zeminlere, zemin etüdüne tabi olmak sartı ile güvenli binalar inşa edilebilir mi? Istanbul Avrupa yakası çekmece gölleri arası genel olarak zemin bakımından zayıf, buna rağmen oradaki yapılaşma cok ciddi oranlarda. Eğer kötü zemin - kaliteli inşaat = güvenli yapı gibi bir gerçek yoksa on binlerce insan tehdit altında mı? Aydınlatabilirseniz çok sevineceğim. Zira 17 Agustos depremini merkezinde yasamıs ve Istanbul'dan ancak Esenyurt Bolgesi'nden ev alabilecek durumda olan biri olarak çaresiz hissediyorum..

Şimdiden tesekkur eder, iyi calısmalar dilerim.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
14, Eylül, 2017 osmanpekşen C20 (699 puan) tarafından cevaplandı
TİP imar yönetmelğinin 7.6 Maddesinde bu hususla ilgili hüküm yer almaktadır. İlgili Belediye ye başvuru yaparak İmar Planından söz konusu yere ait bilgiyi elde edebilirsiniz.

İlgili sorular

5 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 162 kez görüntülendi
8 ay önce İmalat Hataları kategorisinde TALHA MERTEL C16 (167 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 155 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 346 kez görüntülendi
0 beğenilme 1 beğenilmeme
1 cevap 8,516 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 1,017 kez görüntülendi

metraj kursu metraj kursuYapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 03/2019
 1. Gökhan Irmak

  476 Puan

 2. İnşaat Mühendisi

  270 Puan

 3. nasibe

  77 Puan

 4. asiogü

  77 Puan

 5. ŞefKaraman

  63 Puan
metraj kursu


hakediş kursu

3,927 soru

6,974 cevap

3,070 yorum

6,145 kullanıcı

147 Çevrimiçi Kullanıcı
0 Kayıtlı Üye & 147 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...