Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Heyelan orta riskli alana güvenli bina inşa edilebilir mi?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
197 kez görüntülendi
16, Ağustos, 2017 Diğer kategorisinde Merve tarafından soruldu
Merhabalar,

Haramidere/ IST civarındaki yaklaşık 3 yıl once oturumu başlamıs bir siteden ev almak üzereyim, projeyi inceledim, çed raporunu okudum ancak alan heyelan bakımından düşük riskli alanda mı yoksa orta riskli alanda mı kalıyor, haritalardan tam kestiremedim, iki çizgiye de yakındı cunku. Çed raporunda heyelan olusmaması için alınacak tedbirlerden bahsettikten sonra ''heyelan riski'' beklenmemektedir yazıyor. Bu durumda binanın orta riskli alanda oldugunu varsayarsak ( yuksek riskten sırasıyla kırmızı - sarı - mavi renkten sarı alan içerisinde ), bina zemin etüdüne göre fore kazık + radye temel sistemi ile bile yapılmıs olsa, herhangi bir olası afet faktörü halen bunulur mu? Yoksa riskli zeminlere, zemin etüdüne tabi olmak sartı ile güvenli binalar inşa edilebilir mi? Istanbul Avrupa yakası çekmece gölleri arası genel olarak zemin bakımından zayıf, buna rağmen oradaki yapılaşma cok ciddi oranlarda. Eğer kötü zemin - kaliteli inşaat = güvenli yapı gibi bir gerçek yoksa on binlerce insan tehdit altında mı? Aydınlatabilirseniz çok sevineceğim. Zira 17 Agustos depremini merkezinde yasamıs ve Istanbul'dan ancak Esenyurt Bolgesi'nden ev alabilecek durumda olan biri olarak çaresiz hissediyorum..

Şimdiden tesekkur eder, iyi calısmalar dilerim.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
14, Eylül, 2017 osmanpekşen C25 (767 puan) tarafından cevaplandı
TİP imar yönetmelğinin 7.6 Maddesinde bu hususla ilgili hüküm yer almaktadır. İlgili Belediye ye başvuru yaparak İmar Planından söz konusu yere ait bilgiyi elde edebilirsiniz.

İlgili sorular

5 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 310 kez görüntülendi
17, Temmuz, 2018 İmalat Hataları kategorisinde TALHA MERTEL C16 (177 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 278 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 432 kez görüntülendi
0 beğenilme 1 beğenilmeme
1 cevap 11,244 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 1,968 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 11/2019
 1. İnşaat Mühendisi

  28 Puan

 2. modoste

  23 Puan

 3. Mr.bohem

  16 Puan

 4. nasibe

  10 Puan

 5. ayhanoncu

  8 Puan
4,216 soru

7,394 cevap

3,296 yorum

6,746 kullanıcı

295 Çevrimiçi Kullanıcı
4 Kayıtlı Üye & 291 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...