Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Yazlık evimizde alt komşumuz balkondaki kolonlardan (üç kolon) ortada olanı kestirmek istiyor.

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
720 kez görüntülendi
11, Şubat, 2018 Yapı Statiği kategorisinde civan59 C14 (42 puan) tarafından soruldu

Merhabalar,

İki katlı apart binada altüst birer daire var, biz üstte oturuyoruz, alttaki komşu kendi balkonunu genişletmek ve daha açık bir manzara seyretmek için üç kolonun ortada olanını kestirmek istiyor, bizim için ne tür riskler taşı bu kestirme işi gerçekleşirse? Site yönetimine sordum, riski yok balkonu daha büyük yapabilmek için ruhsat alma amacıyla o kolonun yapıldığını ve ruhsat alındığına göre mahzuru olmadığını söylüyor, bizim için hayati riski var mıdır?


Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

6 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme
25, Haziran, 2018 hasankutlu.08 C16 (181 puan) tarafından cevaplandı
28, Haziran, 2018 İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

'Site yönetimine sordum, riski yok balkonu daha büyük yapabilmek için ruhsat alma amacıyla o kolonun yapıldığını ve ruhsat alındığına göre mahzuru olmadığını söylüyor' Site yönetimi kimin elinde teknik bilgiye sahip olmayan hiç kimsenin sözüne itimat edilmemeli. Hatta teknik bilgisi olan kişiler de usta mantığıyla bişey olmaz diyerek hareket edemez. önce binanın projesi üzerinden statik analizi yapılmalıdır. 99 depreminde ferah salon sevdikleri kolonları kesilen binalarda nasıl yumuşak kat oluştuğunu adeta o katların tost gibi olduğunu gördük.image

Kolonun taşıyıcımıdır yoksa zorunluluk kolonumudur bilemem ama böyle bir deprem hasarı istemiyorsanız. En iyisi komşunuzu ikna etmenizdir. ikna edemiyorsanız yargıya başvurabilirsiniz. Binanın taşıyıcı sistemine kasıtlı olarak zarar vermek suçtur. Bilginize

27, Haziran, 2018 civan59 C14 (42 puan) tarafından yorumlandı
Yok kolon kesilme işinden vazgeçmek zorunda kaldı komşu ama, bu defa yukarda anlattığım gibi evinin iki cephesine çıkma yaptı ve ayrıca hem bu çıkmalara hem de bizim küçük balkonun hizasına kadar pergule yaptırdı . Tabii bunları yaptırırken ne bana haber vermek ne iznimi almak gibi bir nezaket te göstermedi. Benim sorduğum bunları önce geri almasını isteyeceğim, ancak büyük ihtimal (gerzek bir şekilde) "site yönetimine danıştım izin verdiler" diye pişkinlik yapacaktır. Ben bunun için belediye nezdinde neler yapabilirim, ayrıca mahkemeye gitme konusunda bir zamanaşımı süresi var mıdır?
1 beğenilme 0 beğenilmeme
12, Şubat, 2018 piyon13 C30 (1,087 puan) tarafından cevaplandı
bir çizim atabilir misin rica etsem ... Böyle dışardan çok net cevap veremeybiliirz ama orta kolon kesilirse yukardan sizin ağırlığınızla birlikte sehim oluşabilir , deformayona uğrayabilir...Bir kartonun altına 3 kalem koy ortada ki kalemi kaldırıp yük koy bir sehim oluştuğu ortaya çıkıcaktır. Ki zaten orta kolon olmadan ruhsat verilmeyise demek ki bir nedeni var ki o kolon olmadan ruhsat vermemişler .... hele ki iki kolon arasında açıklık mesafesi fazla ise .. 
4 beğenilme 0 beğenilmeme
12, Şubat, 2018 hasipsaci C30 (1,269 puan) tarafından cevaplandı
Düşey bir taşıyıcının kesilmesi söz konusu bile olmamalıdır. Hele resim isteyip de ona göre yoruma açık hale getirmeye çalışmak doğru değildir. Eğer düşey bir taşıyıcı projesine göre konulmuşsa onu yapan mühendis arkadaş belli bir hesap ve yönetmenlik doğrultusunda koymuştur. Bunun kesilmesi ile alakalı kimse ne iskana bağlasın ne de site yönetime danışılsın.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
12, Şubat, 2018 civan59 C14 (42 puan) tarafından cevaplandı
Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Komşumuzla konuşup konuyu hallettik, yani komşumuz bizim can kaygımızın kendi estetik kaygılarından daha önemli olduğunu kabul ederek vazgeçti kolon kestirme tadilatından. Tekrar teşekkürler!
1 beğenilme 0 beğenilmeme
13, Şubat, 2018 hammühendis C30 (1,266 puan) tarafından cevaplandı
Madem kesilecekse sizce neden yapıldı. Ruhsat ciktiktan sonra o zaman istediğimiz kolonu kesebilecek miyiz. Mevcut bir kolonun kesilmesinr hicbir mühendisin izin verme yetkisi yoktur. 
1 beğenilme 0 beğenilmeme
24, Haziran, 2018 civan59 C14 (42 puan) tarafından cevaplandı
Tekrar selamlar,

Kolon kestirme işinden kurtulduk derken başka bir belayla başbaşa bıraktı bizi açgözlü komşumuz.
Bizim iznimizi istemeden evin dört bir yanını genişletip pergulelerle kapatmış, anladığım kadarıyla imar affı öncesinde bir oldu bittiye getirerek böyle bir şey yaptı. Benim bildiğim kadarıyla ortak yapılarda diğer ortakların iznini almadan böyle tadilatlar yapılamıyor. Bizim burası kooperatif olduğu için kooperatif yönetiminden izin almanın yeterli olduğunu varsayıp bize sormaya bile tenezzül etmemiş. Bu durumlarda zamanaşımı vb yasal süreler var mıdır. Yoksa ben herhalükarda belediye veya mahkemeye başvurarak bunlar yıkılmasını isteyebilir miyim?YAPISOR'a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (MAYIS AYINDA GEÇERLİ):

İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL
REVİT Architecture Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL

İlgili sorular

2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 240 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 584 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 1,423 kez görüntülendi
29, Eylül, 2017 Betonarme Yapılar kategorisinde nur123 C14 (16 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 1,026 kez görüntülendi
28, Haziran, 2017 Kaba İnşaat kategorisinde ahmednaji C14 (26 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 1,853 kez görüntülendi
11, Kasım, 2014 Geoteknik ve Altyapı kategorisinde Zemin Gücü tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,466 soru

7,690 cevap

3,461 yorum

7,324 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...