Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

inşaat reklam

Iyi projeci mühendis hangi alanlarda özellesmeli?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
350 kez görüntülendi
14, Şubat, 2018 Kariyer, İş ve Meslek Seçimleri kategorisinde Mihendis C14 (55 puan) tarafından soruldu
Şu an halen 3. Sınıftayım ve betonarme ile çelik yapılar derslerini yeni  almaya başladım yanlış şeyler söylersem mazur görün. Projeci olmak istiyorum. Lakin bir kaç mühendisle etmiş olduğum iştiraler neticesinde yapı sektörünün doyuma ulaştığını öğrendim işinin hakkıyla elbet iyi yerlerde olur fakat konuştuğum mühendisler spesifik işlerin daha kıymetli olduğunu söylediler. Soruma gelirsek 

1. Zemin mekaniği ile yapı arasında bağlanti kurulması mümkün mü?  Nasıl mümkün olabilir

2. Hem çelik hem betonarme üzerinde aynı anda uzmanlaşılabilmek mümkün mü ? Yoksa ilk başta betonarmeyi tam olarak anlayıp çeliğe giriş  yapmak mı daha iyi olur? Betonarmeyi tam anlamıyla anlamak bile bir ömür sürer mi? (Betonarme projeleriyle uğraşmak şu anki hayalim)

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme
15, Şubat, 2018 Agah Çağrı Zorlu C30 (1,214 puan) tarafından cevaplandı
20, Şubat, 2018 İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Öncelikle çelik yapılarda uzmanlaşmak için betonarme konusunda eksper olmana gerek yok.Bi işte uzmanlaşmak için o konuda tecrübe kazanman gerekir,projeci bile olsan sahayı iyi bilmen gerekir.Çelik ve betonarme yapıların statik ve dinamik davranışları tam olarak aynı değiller,bu yüzden inanılmaz betonarme bilsen bile ilk çelik projende sıkıntı yaşayabilirsin,çünkü uygulamaları çok farklı,örneğin birinde kesme donatılarını hesaplarken diğerinde bulon adetini hesaplarsın,birinin işçiliği çok yaygınken diğerinde kalifiye ekiple çalışmazsan uygulama sıkıntısı çok baş ağrıtır.Bu yüzden,toparlamam gerekirse,hangi alanda yer almak istiyorsan o alana odaklanmalısın.O işte kazanacağın tecrübe en önemli şey çünkü.

Naçizane fikirlerimdir, başarılar dilerim..
15, Şubat, 2018 Mihendis C14 (55 puan) tarafından yorumlandı
Değerlendirmeniz için teşekkür ederim...
0 beğenilme 0 beğenilmeme
20, Şubat, 2018 İnşaat Mühendisi C50 (16,235 puan) tarafından cevaplandı

Zemin mekaniği başlı başına uzmanlık alanı.. O yola girersen orada kalmalısın.   Ancak betonarme ve çelikte aynı anda uzmanlaşmak gayet tabi mümkündür. Lisans eğitiminin hakkını verdiysen, yüksek lisansını yaptıysan buradaki teorik bilgilerin üzerine bir kaç yıl iş tecrübesi eklersen betonarmede gayet iyi noktalara gelirsin. Bundan sonrası karşına çıkacak ilginç durumlar ile edineceğin extra recrübeler olur. Çelik de aynı şekilde. Ve meslek hayatının  30-40 yıl süreceğini düşünürsek ( allah ömür versin :)) Merak etme daha çok zamanın var pek çok kolda bilgi edinmek için.


Zaten sırf çelikçi ve sırf betonarmeci olmak eksik kalmaktır. Artık devasal yapılar var her türlü sistemi içinde barındıran.

21, Şubat, 2018 Mihendis C14 (55 puan) tarafından yorumlandı
Böyle değerli görüşler, bizlere ileriye dair fikir sahibi olma fırsati veriyor. Çok teşekkür ederim...


İlgili sorular

5 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 576 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap 644 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 400 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 491 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 660 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,339 soru

7,565 cevap

3,385 yorum

7,010 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...