Aralık 2018 En İyi Üyeler Yarışması Sonuçlarını Görmek için TIKLAYINIZ

Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Yeni Mezun İş Bulma Aşamasında Ne Yapmalı ?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 1 beğenilmeme
763 kez görüntülendi
10 ay önce Kariyer, İş ve Meslek Seçimleri kategorisinde ismailma95 C14 (13 puan) tarafından soruldu

Merhaba
Öncelikle değerli vaktinden ayırıp da bana yardımcı olmak için 1 harf olsun yazan herkese çok teşekkür ederim ayrıca buradaki mühendis veya mimar abla, abi ve kardeşlerime saygılarımı sunarım. Ben yeni mezun bir inşaat mühendisiyim. Mart ayı içerisinde mezuniyet belgemi almış olacağım. Artık çeşitli şirketlere iş başvurusu yapmaya başlamak istiyorum. Bu sebeple de iş bulma konusundaki değerli tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum. İnternetten de araştırmamı yaptım ancak sizin gibi inşaat sektöründe bulunan çalışanların veya işverenlerin tecrübelerinin ve tavsiyelerinin çok daha yararlı olacağını düşünüyorum.  Kafama takılan şeyleri size listeleyeceğim. Lütfen yardımlarınızı esirgemeyiniz. Teşekkürler.

- İş başvurusunu şirkete mail yoluyla veya telefonla iletip randevu alarak mı yapmalıyım yoksa kapı kapı dolaşarak mı iş aramalıım ?
- İş görüşmesinde kılık kıyafetim nasıl olmalı ?
- Yanımda hangi belgeler bulunmalı ?
- Tecrübe olmaması gibi devasa bir dezavantajı nasıl telafi edebilirim ? ( 1-2 ay ücretsiz çalışıp işi yürütecek kadar öğrenmem gibi teklifler yapmalı mıyım ? )
- Yoksa bunların hepsini bi kenera bırakıp en erken tarihte askere mi gitmeliyim ?

Not: Yapı denetim firmaları yaptığım araştırmalar, okuduğum eleştiriler ve stajımdan da bildiğim üzere tercihlerim arasında en sondadır. Memurluk istemiyorum. Şantiye tercihimdir. Askerliğim 2 yıl tecilli ve bu süre içerisinde bir işte çalışacağım. İnşaat sektöründe bir tanıdığım yoktur. Ayrıca Isparta’da ikamet ediyorum.

Kısacası ben bu işi nasıl bulurum ?
Benim aklıma gelmeyip de sizin belirtmek istediğiniz şeyler varsa lütfen çekinmeyin. Herkese çok teşekkürler


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme
10 ay önce bahar karayün C18 (386 puan) tarafından cevaplandı
Kardeşim ben geçen haziranda mezun oldum ve  çalışmaya başlayalı üç ay oldu.Haddim olmayarak fikrimi beyan etmek isterim.Kapı kapı  dolaş,mail at,yüz yüze konuş.Firmaların numaralarını arayıp  mühendise ihtiyaç olup olmadıklarını sor.Ha ben böyle mi buldum işi.Hayır.Tanıdıklar aracılığıyla.Ama bahsettiğim yöntemlerle iletişime geçtiğim firmalar oldu.Olacağını düşündüğüm işler genelde cinsiyetimden dolayı olmadı.Kıyafet konusunda bir şey diyemeyeceğim herkesin kendi tercihi  bence.Arkadaşım bir kaç  ay bir şantiye de ücretsiz çalıştı sonrasında işe aldılar.Yani bu da olabilir.Askere gitmeden  tecrüben olsun bence.Döndüğünde  yaşın problem olabilir.Ne kadar erken o kadar iyi bence.Ama bence kendini ne kadar geliştirmiş  olduğunda önemli.Umarım ki okuduğun okul bir şeyler katabilmiştir.Diyeceklerim bu kadar.Tecrübeli büyüklerimizin  fikri tabi ki daha önemli.Onların dediklerini baz alman daha iyi olur. İnşaallah  hayırlısıyla iş bulursunuz.İyi günler.
0 beğenilme 0 beğenilmeme

İlgili sorular

0 beğenilme 1 beğenilmeme
0 cevap 196 kez görüntülendi
9, Ağustos, 2017 Kariyer, İş ve Meslek Seçimleri kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 1,836 kez görüntülendi
24, Kasım, 2015 Diğer kategorisinde Muhammed ELMAS C14 (4 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 1,255 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 903 kez görüntülendi
23, Kasım, 2014 Kariyer, İş ve Meslek Seçimleri kategorisinde Burak tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 236 kez görüntülendi
10 ay önce Kariyer, İş ve Meslek Seçimleri kategorisinde As95 C14 (3 puan) tarafından soruldu

metraj kursu metraj kursuYapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 01/2019
 1. Gökhan Irmak

  528 Puan

 2. İnşaat Mühendisi

  293 Puan

 3. baranseren

  182 Puan

 4. muhendis.adayi

  161 Puan

 5. asiogü

  132 Puan

Ödüller
1.Üye: Eğitim ya da Kitap
2.Üye Kitap
3.Üye Kitap

Bir önceki ayın kazananlarını görüntülemek için Tıklayınız

Yarışma ve Ödüller Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

metraj kursu


hakediş kursu

3,713 soru

6,601 cevap

2,907 yorum

5,613 kullanıcı

137 Çevrimiçi Kullanıcı
1 Kayıtlı Üye & 136 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...