Aralık 2018 En İyi Üyeler Yarışması Sonuçlarını Görmek için TIKLAYINIZ

Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Dilatasyon derzi???

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
476 kez görüntülendi
17, Ekim, 2014 Diğer kategorisinde İsayali C16 (139 puan) tarafından soruldu
Dilatasyon derzi nedir? Ne için uygulanır? Derz boyutu ne kadar olmalıdır? Bırakılan derz doldurulmalımıdır? Bırakalan derz aynı izdüşümde de temel de de bırakılmalı mıdır?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
17, Ekim, 2014 İnşaat Mühendisi C50 (14,131 puan) tarafından cevaplandı

Dilatasyon Derzi Nedir?

Betonarme yapıyı tek parça halinde inşaa etmek en ideal olanıdır. Ancak yapının boyutları artınca ortaya çıkan gerilmeler tehlike yaratabilmektedir. Zorunlu durumlarda bu etkenler göz önüne alınarak boyutlandırma yapılabilir. En uygun çözüm ise bu etkileri karşılamak yerine onları azaltıcı veya tamamen oradan kaldırıcıönlemler almaktadır. Yani yapının taşıyıcı sistemini buna göre düzenlemek gerekmektedir. Bu da yapıyı derzlerle parçalara ayırmak ile mümkün olmaktadır. Yapıda, bazı kısımların birbirinden bağımsız hareket etmesine imkan veren kesimlere hareket derzi veya ayırma derzi adı verilir. Yapılma nedenlerine göre derzler şu şekilde sınıflandırılabilir:


Genleşme ( Dilatasyon) Derzleri: Dilatasyon, dilimize Fransızca “dilatation” kelimesinden geçmiş olup “genleşme ” anlamına gelmektedir. Betonarme yapılarda rötre, sünme, sıcaklık değişimi gibi nedenlerden dolayı meydana gelen boy değişimlerinin etkisini azaltmak için yapı dilatasyon derzleri ile ayrılır. Bu derzler, yangınlarda ortaya çıkan sıcaklık etkisinin yapıya verdiği zararı da azaltır.

Oturma Derzleri: Zeminin veya yapı yüklerinin heryerde düzgün olmayışından kaynaklanan farkı oturma ve dönmelerin etkisini önleme amacıyla yapılan derzlerdir. Bu derzler ile, farkı özellikteki zemin üüzerine inşa edilen bölümler, farklı yüklere maruz kalan bölümler birbirinden ayrılır.

Deprem Derzleri: Bu derzler ile yapı daha az titretşim yapacak bölümlere ayrılarak deprem etkisi azaltılır.

Konstrüktif Derzler: Statik hareketli yükler ve dinamik kuvvetlerden meydana gelecek deformasyonların engellenmesini önlemek, titreşimlerin bölgesel kalmasını sağlamak amacıyla yapılan derzlerdir.

İş Derzleri: Çeşitli nedenler ile betonun sürekli olarak dökülememesinden kaynaklanan derzlerdir. Gerekli önlemlerin alınması gerekir.

Dilatasyon derzlerinde, en doğru çözümün uygulanabilmesi için profil doğru seçilmelidir. Profil seçerken şu sorular sorulmalıdır:

 • Dilatasyon boşluğu ne kadardır?
 • Kaplama altı veya kaplama üstü profil seçeneklerinden hangisini kullanılacaktır?
 • Zeminde kullanılacak kaplamaların türü ve yüksekliği, izolasyon ihtiyacı var mıdır?
 • Duvar tavanda kaplama cinsleri nelerdir?
 • Zeminde ağır yük geçişi var mıdır? ( forklift, traspalet,kamyon,otomobil)
 • Sismik çözüm isteyen dilatasyon derzi var mıdır?

Dilatasyon Derzi Aynı İzdüşümünde Temel de Bırakılmalı mıdır?

Bu tamamen statikçinin projeyi nasıl çözdüğüne bağlıdır. Temeli de yapıyla beraber dilatasyonlu çalıştırabilir veya yapıda dilatasyon vermesine rağmen temeli bütün çalıştırabilir. Örneğin derzi farklı oturmalardan dolayı yapıyorsak, o zaman derz temelden başlar. Deprem derzleri, temelden başlamayadabilir gibi.

 

17, Ekim, 2014 İsayali C16 (139 puan) tarafından yorumlandı
Bununla alakalı bi kitap,kaynak önerebilirmisiniz?
17, Ekim, 2014 İnşaat Mühendisi C50 (14,131 puan) tarafından yorumlandı
Olayın 2 boyutu var, statik ve malzeme. Statik konusunda sitede pek çok defa betonarme yapılarla ilgili kitaplar önerildi, bu kitapların içeriğinde olduğunu düşünüyorum. Malzeme konusuna gelince, derz malzemeleri satan firmalardan teknik föyler talep edebilirsin, hangi derzde hangi malzemeyi nasıl ne kadar kullanacağın yazar zaten. Diğer türlü, bu kadar geniş kapsamda derzlere özel bir kitap hiç görmedim, duymadım.

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 669 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
8 cevap 3,116 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 1,379 kez görüntülendi
1 beğenilme 2 beğenilmeme
4 cevap 201 kez görüntülendi
5 ay önce Diğer kategorisinde Paşa C18 (487 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 429 kez görüntülendi

metraj kursu metraj kursuYapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 01/2019
 1. Gökhan Irmak

  642 Puan

 2. İnşaat Mühendisi

  479 Puan

 3. muhendis.adayi

  349 Puan

 4. asiogü

  238 Puan

 5. baranseren

  213 Puan

Ödüller
1.Üye: Eğitim ya da Kitap
2.Üye Kitap
3.Üye Kitap

Bir önceki ayın kazananlarını görüntülemek için Tıklayınız

Yarışma ve Ödüller Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

metraj kursu


hakediş kursu

3,744 soru

6,649 cevap

2,922 yorum

5,644 kullanıcı

177 Çevrimiçi Kullanıcı
1 Kayıtlı Üye & 176 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...