AYIN EN İYİ ÜYELERİ YARIŞMASI DEVAM EDİYOR, DETAYLAR İÇİN TIKLA

Ekim 2018 En İyi Kullanıcıları Belli Oldu; Başarılı Üyelerimizi ve Aldıkları Ödülleri Görmek için TIKLAYINIZ

Kafandaki Sorulara Değil, Yapısor'a Takıl!

Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Yardımcı olursanız çok sevinirim...

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
83 kez görüntülendi
7 ay önce Kariyer, İş ve Meslek Seçimleri kategorisinde engineer46 C14 (3 puan) tarafından soruldu

 Merhabalar, ben 1991 doğumluyum yani 4 ay sonra 27 yaşımı tamamlayacağım ve iki mühendisliği bıraktıktan sonra inşaat mühendisliği bölümünü seçtim ve şu an Sakarya Üniversitesinde İnşaat mühendisliği son sınıf öğrencisiyim, benim sorum geleceğimi etkileyen türden olacaktır eğer bu sorumu iş arkadaşlarınızla paylaşıp, bir tartışma ortamından gelen yanıtla cevaplarsanız çok mutlu olurum.
Türkiye’nin en büyük İnşaat Firmalarından birindeki bağlantım olumlu sonuçlanıyor fakat aynı zamanda KPSS ile kendime güvenip 88 üstü alacağımı öngörüyorum.
Evet klasik bir soru olacak ama ikisi arasında ki kararsızlığım hadsafhada. 
-Özelde tedirginlik hissettiğim tek konu 4 yada 5 senelik proje farklılığından doğan şehir değişikliği.Bu da aile kurma aşamasındaki çocukları etkileyen bir faktördür bana katılırsanız ( okulları, arkadaş çevresi ve kültürel açıdan).
-Devletin tek dezavantıjı belki de hayalimdeki otomobile binecek olamamam lakin devletteki takım elbiseli halimi siyah deri koltukta otururken hayal etmek  ve yükselme durumu ( daire başkanı, genel müdür yardımcılığı vs ) belki de otomobilden daha öte bir gururdur.
Beni anladığınızı umuyorum
Aslında telefonla konuşmayı yeğlerim zira hayatımın seçimi olacaktır, eğer uygun görürseniz. Dinlediğiniz için saygılarımı sunuyorum


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
7 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (13,336 puan) tarafından cevaplandı

evet, seni çok iyi anlıyorum. sektörü henüz pek tanımamış, hayalleri gerçekler ile toz bulut olmamış bir arkadaşımızsın :) 


özeldeki en büyük firmalardan birisi dediğin hangisi bilmiyorum. özel sektörü yeri yurdu belli olmayan, istediğin otomobile binebileceğin bir alan olarak ufacık bir tanımlayama sıgdırman çok yanlış. zaten haksızlık etmiş olursun. özel sektör, tamamen senin tercihlerin doğrultusunda kovaladığın işe ve senin şansına sana denk gelen işin kesişimine göre değişir. ve bu değişimin yelpazesi çok geniştir. şu yazımı okursan eğer maaş skalarındaki bu değişim bile sana fikir verecektir : 


http://www.aykutozdemir.com.tr/insaat/2017-2018-insaat-muhendisi-ve-mimar-maaslari.html


şimdi özelde, gecesi gündüzü belli olmayan bir saha işinde de çalışabilirsin, 

sürekli seyahat halinde olabilecğein gibi 20 yıl aynı firmada iş yerin değişmeyedebilir.

maaşı asgariden gösterilip gerisi elden verilen çok düşük maaşlara da çalışabilirsin, 10 yıllık tecrübe ile 20-30 bin tller de kazanabilirsin.

mesaisi belli, özel saglık sigortası yapılan, her tülü hakkı hukuku verilen firmada da çalışabilirsin, sömürüledebilirsin. 


özel sektör çok geniş, pek çok alan var, yerli yabancı ortaklı veya direk yabancı pek çok firma alternatifi var. yani dediğim gibi biraz senin kendini ne kadar geliştirebildiğine ve de karşına çıkan şanslara bağlı. ufacık bir proje firmasında statik mühendisi olarak da emekli olabilirsin, Alman bir firmada üst düzey ceo olarak da emekli olabilirsin.


Devlete gelince, istediin arabaya binemeyeceğin gibi, heleki yarın ne olacağı belli olmayan bu memlekette, 2 sene sonra şucu bucusun diye işsiz de kalabilirsin. Ya da ideolojik ya da sırf fantazi olsun diye işlerinin ters gittiği bir idareci yüzünden o hayalettiğin koltuklara hiç oturamayabilirsin.


öncelikle ne istediğin çok önemli. tabi şansın da . devlette çalışıp çok memnun olan adam da var, köreliyorum diye kendine dert eden de.


özelde kariyer hedefinin peşinden hırsla koşup mutlu mesut yaşayan adam da var onca strese rağmen, böyle hayat mı olur ya aileme bile vakit ayıramıyorum diye mutsuz mutsuz yaşayan da.


şu yazımı da okumanı öneririm : 


http://www.aykutozdemir.com.tr/insaat/ozel-mi-devlet-mi.html


http://www.aykutozdemir.com.tr/insaat/yeni-mezunlar-ve-is-bulma-cabalari.html2 beğenilme 0 beğenilmeme
7 ay önce mimar_ercinaydin C18 (394 puan) tarafından cevaplandı
Değerli arkadaşım, 

İnşaat Mühendisliği alanında yapmış ya da yapacak olduğun her türlü tercih, özel hayatında yapmış olduğun tercihlerin gibi olacaktır. Eğer hata yaparsan, her yerde aynı fatura ile yüzleşebilirsin. Devlette kınama ya da sicil cezası olabilecekken, özel sektörde firma ile yollarını ayırmaya gidebilir. Özel hayatında yanlış eş seçimi ya da evlilik sonrası problemler sonucunda da boşanma olabiliyor. 

Mesleği kategorize etmenden çok, ne bineceğin lüks araç ne de oturacağın makam koltuğu senin hayatında bir dönüm noktası olacaktır. O koltuklarda oturan ve İnşaat Mühendisliğini sadece bir etiket olarak kullanan bir çok yönetici tanıyorum. Ömründe baret takıp, iş ayakkabısı giyip şantiye sahasının tozunu yutmamış, bir siyasi organın tanıdıkları vasıtası ile kendilerini o koltuklara bırakmış insanlar. Müteahhitler geldiğinde saygı gördüklerine inandırılmış fakat aslında arkalarından türlü hakaretler yağdırılan insanlar bunlar. 

Ben meslek hayatıma tekniker olarak başladım, kendimi geliştirebileceğime inandım ve Mimar oldum. Piyasada en lüks arabalara binen para babası diye nitelendirebileceğimiz insanların işin içerisine girdiklerinde 3 lira için eğildiğini de gördüm, benim hakkım ne ise onu hesaplayalım şefim benim çocuklarım haram lokma yemesin diyen ustaları da gördüm. 

İşin özü sen ne olmak istiyorsun cevabı burada yatıyor. Kendi kaşeni para ya da makam için mi kullanacaksın yoksa bu mesleği çok iyi icra eden değerli bir İnşaat Mühendisi mi olacaksın karar sana kalmış. 

Eğer iyi bir yönetici olacak isen ya da hayalinde otomobili alabilecek imkanlara sahip olacak isen çalış, çok çalış, herkes bir çalışıyor ise sen üç çalış beş çalış. Bu emeklerinin karşılığını her yerde alabilirsin. Ben tekniker olarak işe başladığımda ayda 750 TL ile geçimimi sağlamaktaydım. Şu an 5000$ üzerinde bir kazanç sağlıyorum. Kimse bunu benim yüzüm güzel diye vermiyor. Aylık 5000$ kazanç sağladığım firmamı her ay bunun kat be kat üzerindeki imalat hatalarından koruyor, hakedişlerini düzenliyor ve metrajlarını en ince ayrıntısına kadar çıkartıyorum. İşi gerçekten öğrenmek ve bu parayı ciddi anlamda haketmek zorundasın ki yarın bir gün firma ile ayrılık yoluna geldiğinde kimse ne şerefine ne karakterine laf söyleyemesin. Umarım anlatabilmişimdir. 

Saygılarımla.

metraj kursu metraj kursu


İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 114 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 50 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 136 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 175 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 193 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 12/2018
 1. Gökhan Irmak

  338 Puan

 2. İnşaat Mühendisi

  192 Puan

 3. İnşaatTeknikeri

  169 Puan

 4. nasibe

  80 Puan

 5. enesubasi

  39 Puan

Ödüller
1.Üye: Eğitim ya da Kitap
2.Üye Kitap
3.Üye Kitap

Bir önceki ayın kazananlarını görüntülemek için Tıklayınız

Yarışma ve Ödüller Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

hakediş kursu

metraj kursu


3,595 soru

6,433 cevap

2,797 yorum

5,353 kullanıcı

132 Çevrimiçi Kullanıcı
0 Kayıtlı Üye & 132 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...