Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Makine/Elektrik Mühendisi olup Şantiye Şefliği yapan var mı?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
722 kez görüntülendi
3, Mayıs, 2018 Kariyer, İş ve Meslek Seçimleri kategorisinde zarassi C14 (9 puan) tarafından soruldu
Üniversite sınavına hazırlanıyorum, olur da inşaat mühendisliği bölümünü kazanamazsam alternatifleri düşünüyorum. Makine ve Elektrik Mühendisliği mezunları Şantiye Şefliği yapabiliyormuş, var mı bu şekilde mühendis şantiye şefleri?

Teşekkür ederim.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

1 beğenilme 0 beğenilmeme
3, Mayıs, 2018 EminGunell C30 (1,082 puan) tarafından cevaplandı
8, Mayıs, 2018 İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Merhabalar, son yönetmeliğe göre Makine mühendisleri ve Elektrik mühendislerinin şantiye şefliği yapamayacağı yönündeydi.İnşaat Teknikerleri ve Yapı öğretmenleri 1500m²,İnşaat mühendisleri 30.000m² kadar ve en fazla 5 şantiye alabilmektedirler.İstediğiniz bölümü araştırıp girmenizi tavsiye ederim.


İyi çalışmalar dilerim

4, Mayıs, 2018 zarassi C14 (9 puan) tarafından yorumlandı
Şimdi baktım, İMO’nun sayfasında ilgili yönetmelikte sizin dediğiniz yazıyor. Fakat birçok web sayfası bu değişikliği yazmamış. Ne zaman değişti bu haberiniz var mı?
4, Mayıs, 2018 EminGunell C30 (1,082 puan) tarafından yorumlandı

Merhabalar,ay ve gün olarak hatırlamıyorum ama 2010 senesi olduğunu biliyorum(İnşaat mühendisleri için)

Yapı öğretmenliği ve inşaat teknikerleri-1500m² 28 temmuz 2017'de imza yetkisi verilmiştir.

İyi çalışmalar dilerim
4, Mayıs, 2018 zarassi C14 (9 puan) tarafından yorumlandı
2014 de Danıştay ilgili yönetmelikte tekniker ve teknik öğretmenlerin şantiye şefi yapabilme yetkisini iptal edip mimar ve inşaat mühendisinin yanında makine ve elektrik mühendislerine şantiye şefliği yetkisi vermiş. Bu verilen kararın iptal edilmesi de 2014 den sonra olması lazım. Galiba bu karar  bu sene ya da 2017 senesinin ikinci çeyreğinde falan olmalı ki henüz hiçbir yerde haber edilmemiş. En iyisi İMO’ya mail atmak gibi görünüyor.
4, Mayıs, 2018 EminGunell C30 (1,082 puan) tarafından yorumlandı

28 temmuz 2017'de İnşaat teknikerlerine imza yetkisi geri verildi ayrıca Makine ve Elektrik mühendislerinin şantiye şefi yapamayacağı da beyan etti diye hatırlıyorum.Mail attığınızda bizimle de paylaşırsanız minnettar olurum.

4, Mayıs, 2018 zarassi C14 (9 puan) tarafından yorumlandı

Tamamdır çok teşekkür ederim, o zaman kesinlikle inşaat mühendisliğini kazanmalıyım :) paylaşırım mail cevabı gelince

4, Mayıs, 2018 EminGunell C30 (1,082 puan) tarafından yorumlandı
5, Mayıs, 2018 EminGunell tarafından düzenlendi

Her şey gönlünüzce olsun,sizi aramızda görmekten memnun oluruz.Başarı dolu bir yaşam dilerim.

1 beğenilme 0 beğenilmeme
4, Mayıs, 2018 İnşaat Mühendisi C50 (15,309 puan) tarafından cevaplandı

inşaata olan bu ilginizin sebebini öğrenebilir miyim? aileden veya çevrenizden mi geliyor? şunun için soruyorum makina müh. okuduktan sonra makine- otomotiv gibi sektörler dururken inşaat sektöründe şantiyeci olup tesisat işine bakmak ile kendisini sınırlandırmanız hem de daha bölüme girmeden biraz garibime geldi de :) 

4, Mayıs, 2018 zarassi C14 (9 puan) tarafından yorumlandı
İnşaata olan ilgim arkadaşımdan ötürü geliyor. İlgimi çeken iki mühendislik dalı var ve en çok inşaatı istiyorum. Olur da bölümü kazanamazsam ne şekilde inşaat mühendisinin yaptığı şantiye şefliği yapabilirim diye araştırırken bu iki alternatifi bulmuştum. O yüzden yoksa makine ya da elektriğe ilgim olduğundan değil.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
4, Mayıs, 2018 mimar_ercinaydin C18 (399 puan) tarafından cevaplandı

Kısa özet ile bu konu tamamen iş pursantajı ile alakalı diye belirtmek isterim. 


-İş pursantajı yani oran dağılımını örnekleyerek size şöyle aktarayım. 


Eğer yüklenicisi olunan iş alanında 


- Makina %75 

- Elektrik %15

- İnşaat %10 oranında dağılıma sahip ise, 


Bu tip bir imalat alanında makina mühendisi şantiye şefi olarak belirlenebilmektedir. Çünkü pursantaj ağırlığı makina üzerindedir.


Bir başka durumda mesela jeneratör kurulum alanları ya da trafo kurulum alanlarında etrafı çit ile çevrilen ve sadece direklerin ayaklarına beton dökümü yapılan imalat alanlarında ki inşaat pursantajı çok düşük oranlarda olacağından bu şantiye alanında da bir Elektrik Mühendisi şantiye şefi olabilir. 


Gel gelelim ağırlığı inşaat üzerine olan (2004.56 Pansiyon ya da 2000.10 18 Derslikli Lise vs.) iş sahalarında makina mühendisi ya da elektrik mühendislerinin şantiye şefliği yetkisi yoktur fakat şantiye sahalarında bu imalatlar da bulunacağından saha da bulundurulmaları zorunludur. 


Denetleyen (Müşavir) firmalar genelde müteahhitlere bu konuda baskı yapmadığından sadece iş sözlemesinden önce bir elektrik ve bir makina mühendisi sembolik olarak saha da görev alıyor olarak gösterilir. 


Çok komiktir ki mesela resmi bir okul projesinin jeneratör ya da trafo hattının aktivasyon sürecinde bile bu iş için bölgeden yönlendirilen elektrik sorumluları evrak imzalattıracağında bir elektrik mühendisi yerine şantiye şefine (İnşaat Mühendisi ya da Mimar) giderler ve iş teslimini de yine şantiye şefine yaparlar. Henüz kimse gelip "Bu şantiyede iş sözleşmesinde ismi geçen elektrik mühendisi beyefendi/hanımefendi nerededir ? Siz inşaat mühendisi/mimarsınız bu iş sizin meslek alanınıza dahil değildir. Sorumlu Elektrik Mühendisini çağırır iseniz işi O'nunla teslim alalım." dememiştir. 


Saygılarımla.

8, Mayıs, 2018 İnşaat Mühendisi C50 (15,309 puan) tarafından yorumlandı
mantıklı olan da bu zaten. bir deniz suyu arıtma sisteminde, işin % kaçı ne kadar önemli kısmı inşaat ki ? Bu tür tesislerde önemli olan mekanik tesisat. Aynısı bir enerji santrali inşaatı için de geçerli. Orada da esas mevzu elektrik. Pursantaj olayı doğru mu bilmiyorum fakat eğer dediğiniz gibiyse mantıklı olan yapılmış demektir.

metraj kursu metraj kursu


İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 2,734 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 945 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 118 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 230 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 817 kez görüntülendi
4, Mart, 2017 Diğer kategorisinde after37 C14 (4 puan) tarafından soruldu

Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 05/2019
 1. İnşaat Mühendisi

  119 Puan

 2. Remzi Başaran

  48 Puan

 3. Pug Life

  38 Puan

 4. imyusyil

  34 Puan

 5. Kedi

  29 Puan
metraj kursu


hakediş kursu

4,013 soru

7,081 cevap

3,166 yorum

6,340 kullanıcı

214 Çevrimiçi Kullanıcı
0 Kayıtlı Üye & 214 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...