Aralık 2018 En İyi Üyeler Yarışması Sonuçlarını Görmek için TIKLAYINIZ

Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

İnşaat hakkında bi kaç şey sormak istiyorum.Yardım ederseniz sevinirim

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
237 kez görüntülendi
7 ay önce Metraj&Hakediş kategorisinde alcapone1233 C14 (61 puan) tarafından soruldu
7 ay önce İnşaat Mühendisi tarafından yeniden kategorilendirildi

1. Kolonun beton hacmi ya da kalıp alanı metrajları yapılırken kolona kalıp çakıldıktan sonraki kalıbın ölçülerine göre mi yoksa projedeki ölçülere göre mi hesaplıyoruz metrajları? Beton için kalıbın ölçüsünü alırsak Bu kolonun gerçek ölçüsü olmuyor diimi?Kalıbın alanı için ise de kalıbı çaktıktan sonraki kalıp alanını almak daha doğru değil mi?Yani projede kolon ölçüsünü kullanarak değil.      Hangi yoldan yapılıyor bu metrajlar sahadaki ölçülere göre mi yoksa projenin autocaddeki çizilmiş ölçülerine göre mi?


2. Diyelimki kolon veya döşeme beton metrajımızı yaptık…bulduğumuz miktardan yüzde kaç daha fazla beton istiyoruz? Ve neden?


3.Bir katın döşeme kolon ve kirişlerinin betonu beraber mi dökülür?? (Yönetmelik böyle olması gerektiğini söylüyordu diye hatırlıyorum)Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

3 beğenilme 0 beğenilmeme
7 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (13,945 puan) tarafından cevaplandı
7 ay önce alcapone1233 tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

1. Projedeki ölçüsünden hesaplanır. Kalıp metrajında betona değen yüzey hesaplanır ki bu da projeden alınacak metraja eşdeğerdir. Ayrıca sahadaki ölçü ile projedeki ölçü neden farklı oluyor? Sonuçta beton projede göre döküldü ise betonu kaplayan kalıp  yüzey alanı aynıdır. 


2. Sebebi mikser ve pompada beton aktarım ve döküm sürecinde kalan zai olan ufak bir miktardır. Aslında beton söylerken donatı hacmini hesaba katmayız.Kalıbın içi boşmuş gibi söyleriz, bunlar birbirini götürür fakat yüksek kütle betonlarında bu minik zaiyatlardan oluşan bir kaç m3 lük fazlalık olabiliyor.


3.Beraber dökmeye tulum döküm denir. Uyulayan da var uygulamayan da. Yönetmelikde böyle bir zorunluluk oldugunu bilmiyorum ve düşünmüyorum. İnşaatların belki %10unda hatta daha az oranında birlikte dökülüyor.

7 ay önce alcapone1233 C14 (61 puan) tarafından yorumlandı
1-Youtube da birisi bu metrajlar için sahada da ölçmen gerekebilir diyordu...Ama sizin dediğinizden şu sonucu çıkarıyorum :sahadaki ölçülerle uğraşmaya gerek yok .Zaten hem daha zor ve vakit kaybıdır.Zaten dediğiniz gibi sahadaki ölçüler de projeye göre yapılıyor mantık olarak.Niye gidip de bi daha uğraşasınki...Doğru mu anlamışım???
2 beğenilme 0 beğenilmeme
7 ay önce EminGunell C30 (1,076 puan) tarafından cevaplandı

Merhabalar şefim,kolaylıklar dilerim.

1-)Kalıp çakılırken projede kolonun veya kirişin ebatları neyse ona göre kalıpçılarımız kalıplarıın çakmaktadır.Bunun haricinde uygulama yapılması proje dışına çıkmakla eşdeğerdir.Kolon ebatlarımızı kolonun başlangıcından 50cm ''offset'' yaparakta kalıplarınızı ayarlabilirsiniz.0-0 kalıp yapılmaz örn:65/45 bir kolonumuz varsa 68/46,5 veya 67/45,5 yapılmaktadır.

2-)%'lik olarak maalesef bilmiyorum fakat bulduğunuz toplam beton metrajından 3m³ veya 4m³ daha fazla söylemeniz gerekmektedir gerekirse iade edilebilir.Sebebi ise kolonumuzu dökerken kalıbın patlaması gibi bir neden vardır bu da çirozların düzgün sıkılmaması,kuşakların düzgün 2 tane değilde 1 tane atılması ve kolonların altlarına köpük sıkılmaması gibi etmenlerden kaynaklanmaktadır.

3-)İlk önce kolonlar dökülür kolonlar döküldükten sonra döşeme için hazırlık yapılmaktadır(döşemenin mahya ve ızgaraları atılmaktadır) daha sonra döşemenin kalıpları çakıldıktan sonra kiriş için bıraktığımız boşluklarımıza kirişlerimiz oturtulmaktadır.Kolon ile döşeme bir dökülmemektedir fakat kiriş ile döşemeler bir dökülmektedir.Sıralama şu şekildedir(Kolon betonu dökümü-Döşeme hazırlanması ve kirişlerin oturtulması daha sonra döşeme beton dökümü)

İyi çalışmalar dilerim.

7 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (13,945 puan) tarafından yorumlandı

şef santralden söylediğin ve fazla gelen betonu nasıl iade ediyorsun çok pardon :) beton çöp olur santralin o an çok yakında benzer cins beton sipariş yok ise iade edemezsin. demir mi bu :)

7 ay önce EminGunell C30 (1,076 puan) tarafından yorumlandı

Aykut bey,fazla gelen mikseri iade yazıp geri gönderebiliyoruz diye biliyordum o yüzden yazdım.Gelen mikserin dökülmesi veya dökülmemesi ilgilendirmiyor mu? Santralden çıkmış olan mikserin m³ parası alınıyor mu direkt?

7 ay önce alcapone1233 C14 (61 puan) tarafından yorumlandı
Mantıklı olan örneğin sen 12 m3 beton istemişsin.Santral sana 12 m3 gönderir.Yok ben daha sonra  fazlasını iade edebilirim diyemezsin bana göre.Çünkü bunu bir tür antlaşmaya uymamak gibi düşünebiliriz.
7 ay önce alcapone1233 C14 (61 puan) tarafından yorumlandı
Teşekkür ederim Emin Bey.
7 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (13,945 puan) tarafından yorumlandı

gelen mikser fazla geldi, sen betonu geri gönderdin. o betonu kim kullanacak ? beton zaten geri dönene kadar santral de şantiyenin dibinde değilse prizini alır, mecbur dökülecek biryer yoksa çöp olacak beton.


bu alçıpan levha değil ki fazla malı paketini açmadan iade edesin :) 
7 ay önce EminGunell C30 (1,076 puan) tarafından yorumlandı

Minnettarım Aykut bey :)

3 beğenilme 0 beğenilmeme
7 ay önce AHMET KUTALMIŞ C16 (140 puan) tarafından cevaplandı
MERHABLAR

1) PROJENİN ÖNEMİ BURDA KARŞIMIZA ÇIKIYOR. DÜZENLİ BİR PROJE İSTİYORUZ Kİ METRAJ ÇIKARACAK ARKADAŞLAR ZORLUK YAŞAMASINLAR DİYE. SONUÇ OLARAK UYGULAMA DEĞİL PROJE ESASTIR METRAJ İÇİN.

2) ÖYLE BİR ORAN YOKTUR OLAMAZDA! HESABI DÜZGÜN YAPTIYSAK, KALIPLARIMIZ HERHANGİ BİR SIZINTIYA KARŞI GÜVENLİKLİ İSE ÇIKARDIĞINIZ SONUÇ TUTMAK ZORUNDADIR.

3) BERABER DÖKMEK ASLINDA BAKILDIĞINDA SOĞUK DERZ OLMAMASI ADINA DAHA GÜVENLİKLİ GELİYOR. FAKAT YİNE DE ÖYLE BİR RİSKİN ALTINA GİRMEK YERİNE İLK ÖNCE KOLONLAR/PERDELER, SONRASINDA KİRİŞLER VE DÖŞEME BETONU OLARAK SIRALAYABİLİRİZ.

İYİ GÜNLER ..

İlgili sorular

2 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 125 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 257 kez görüntülendi
0 beğenilme 1 beğenilmeme
1 cevap 232 kez görüntülendi
28, Haziran, 2017 Diğer kategorisinde osman süsman tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 180 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 97 kez görüntülendi
5 ay önce İnşaat Mühendisliği kategorisinde DeniztheScientist C14 (45 puan) tarafından soruldu

metraj kursu metraj kursuYapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 01/2019
 1. Gökhan Irmak

  513 Puan

 2. İnşaat Mühendisi

  293 Puan

 3. baranseren

  182 Puan

 4. muhendis.adayi

  138 Puan

 5. İnşaatTeknikeri

  114 Puan

Ödüller
1.Üye: Eğitim ya da Kitap
2.Üye Kitap
3.Üye Kitap

Bir önceki ayın kazananlarını görüntülemek için Tıklayınız

Yarışma ve Ödüller Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

metraj kursu


hakediş kursu

3,708 soru

6,592 cevap

2,906 yorum

5,612 kullanıcı

135 Çevrimiçi Kullanıcı
1 Kayıtlı Üye & 134 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...