Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

inşaat reklam

Radye temel ne kadar derinde olmalı?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
5 beğenilme 0 beğenilmeme
6,934 kez görüntülendi
25, Mayıs, 2018 Betonarme Yapılar kategorisinde sermar C14 (20 puan) tarafından soruldu

image


Merhaba,


Tek katlı binada radye temel toprağın ne kadar altında olmalı? Zemin ile radye temel arasında kalan boşluk doldurulmalı mı, boş mu kalmalı? Depo olarak kullanılabilir mi?


İstediğim şey genel bilgi. Lütfen plan proje demeyin. Nasıl yapılmalı diye sorduğum mimar ve mühendisler "siz nasıl isterseniz" "öyle de olur böyle de olur" dedikçe kafayı yiyorum.


Benim anladığım şu;

Zemin durumuna göre, 15-20 cm taş çakıl üstüne 10 cm grebeton atılır.

Tek katlı bina olduğu için 40 cm düz radye temel yeterli olur.

Kolonlar bağlanır, etrafı perde beton ile zemin seviyesine kadar yükseltilir. Bu durumda 1.5 metreye kadar bir boşluk oluşabilir. İşte bu boşluk böyle kalacak mı? Dolduracak mıyız? Depo olarak kullanılabilir mi? Bu kadar boşluk normal midir? 


Not:

Subasman seviyesinin bu kadar yüksek olmasının sebebi yol seviyesinin altında kalmamak ve olası nemden uzak durmak. Yol toprak olduğu için ileride biraz yükselecek.

Radyedeki ısrarım bölgenin deprem bölgesi olması.  


Çok teşekkürler,Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

4 beğenilme 0 beğenilmeme
25, Mayıs, 2018 kurtpolaz C14 (95 puan) tarafından cevaplandı
25, Mayıs, 2018 sermar tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

Merhaba 


Radye temelin derinliği genellikle zemindeki donma yüksekliğine göre karar verilir. Yani eğer Erzurum gibi soğuk bir iklime sahip bir bölgede ise bu konut 85-90 cm kadar su basman yüksekliği normaldir. Ayrıca, ayrıca binanın konumu su baskını riski taşıyorsa su basmanınızı yüksek tutmanızda fayda var. Eğer su baskınına önlem için su basmanınızı yüksek tutmak istiyorsanız temelinizi fazla gömmeyip konuta birkaç merdiven koyarak giriş kısmı yapabilirsiniz. Genellikle döşeme ve radye temel arasını stabilize dolgu ile doldurup üzerine hasırlı çelikli döşeme betonu atılır. Eğer, o kısmı depo olarak kullanmak istiyorsanız bunun için ayrıca hesap yapılması gerekir. yani perdeleriniz su basman perdesi değilde normal bodrum perdesi olarak dizayn edilip iyi bir su yalıtımı yapılması gereklidir. Araziyi görmedim fakat su basmanı için 1,5 m fazla eğer o kadar kaldıracaksanız binayı normal bodrum olarak yapılması daha yerinde olur fakat tabiki buda ektra maliyet demektir. Su basmanlı yerden yüksek bir bina için bölgede don sorunu ve zemin sağlamsa temeli fazla gömmeden binanızı 90 cm lik bir su basman ile yükseltebilirsiniz.

Kolay gelsin..
25, Mayıs, 2018 sermar C14 (20 puan) tarafından yorumlandı
Muğla'da denize seviyesine yakın bir yer. Zemin sağlam, don tehlikesi yok. Bol yağış alıyor. Arsanın su baskını tehlikesi de yok ama yağmur çok yağabilir. Nem olabilir. Genelde subasmanı seviyesini yüksek yapıyorlar buralarda. 

O zaman dediğiniz gibi çok kazmaya gerek yok. 50-60 cm kazılsa grebeton ve radye temeli gömmeye yeter. Su basmanı da 90 cm olabilir. Temel ve döşeme arasında fazla boşluk kalmamış olur.

Çok teşekkürler, aradığım cevabı verdiniz.

Kolay gelsin, iyi çalışmalar,


İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 573 kez görüntülendi
27, Kasım, 2014 Betonarme Yapılar kategorisinde Turgay tarafından soruldu
1 beğenilme 1 beğenilmeme
4 cevap 942 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 580 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 631 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 6,758 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,353 soru

7,579 cevap

3,388 yorum

7,071 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...