Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Kesintisiz Güç Kaynağı Seçiminde Bilinmesi Gerekenler


Beklenmedik bir voltj yükselmesinin veya elektrik kesintisinin tasarımınızda kaydettiğiniz tüm ilerlemeyi ortadan kaldırmasına izin vermeyin. Kesintisiz güç kaynağı (UPS) ile projenizi beklenmedik felaketlerden kurtarabilirsiniz. Size neden ve ne zaman UPS kullanacağınızı söyleyeceğiz ve ardından hangi türün ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu inceleyeceğiz.

Kesintisiz Güç Sistemi nedir?


Bu bölümde kısaca kesintisiz güç sistemleri konseptinden bahsedeceğiz. Bir UPS'nin amacı, giriş güç kaynağının arızalandığını algıladığında bir yüke acil durum gücü sağlamaktadır. Acil durum güç sistemlerinden veya yedek jeneratörlerden farklıdırlar çünkü bir pil kullanarak güç kesintisine karşı neredeyse anlık koruma sağlarlar. Pilin kendisinin genellikle kısa bir çalışma süresi vardır (yaklaşık 5-20 dakika), ancak yaptığınız tüm bu değerli verileri ve ilerlemeyi kaydetmek, her şeyi incelikle kapatmak veya kesintiye neden olan sorunu düzeltmek için yeterli bir süre olmalıdır. Bir UPS, veri merkezleri, bilgisayarlar ve diğer elektrikli ekipman gibi donanımları korumak için, beklenmedik bir dalgalanmanın, düşüşün veri kaybı, iş kesintisi ve hatta yaralanmaveya ölümler gibi ciddi sorunlara neden olabileceği durumlarda kullanılabilir.

Kesintisiz Güç Kaynağı Türleri


Kesintisiz güç kaynağı türleri üç başlıkta sınıflandırılmaktadır: statik, dinamik (döner) ve karma. Statik, güç elektroniği dönüştürücülerini kullanır, dinamik, elektromanyetik motorları (jeneratörler ve motor) kullanır ve hibrit kullanımlar sizin de tahmin ettiğiniz gibi hem statik hem de dinamik bir karışımın ürünüdür. Şimdi bu topolojilerin elektronik için yaygın olarak nasıl kullanıldığına bir göz atalım.
  1. Çevrimdışı /Standby Kesintisiz Güç Kaynağı
Çevrimdışı çalışan UPS, diğer üçü arasında en temel olanıdır. Hafif dalgalanma koruması ve yedek pil sağlar. Normal işlemler sırasında gücünü ana güç kaynağından alır (genellikle bir AC prizi). Ana güç kaynağının kabul edilebilir sınırların ötesine geçtiğini veya arızalandığını algıladığında, daha sonra DC / AC dönüştürücüye gideceği "çevrimdışı /Standby" bataryasına geçer. Bu nedenle, ana güç kaynağı arasında küçük bir aktarım süresi olacaktır.

Standbymodunda / çevrimdışı UPS’lerde genellikle neler bulunur?
Bekleme modunda / çevrimdışı UPS'lerin çoğu, ana güç kaynağında veya akü bileşeninde çalışmak için bir anahtar içerir. Ana güç kaynağı, pili şarj eden AC / DC redresöre gittiğinden, büyük çoğunluk pil bileşenindedir. Bundan sonra, yüke çıkış yapmak için bir DC / AC dönüştürücüye girer.


Şekil 1: Çevrimdışı / Beklemede UPS (yeşil, işlemin akışını temsil eder).

  1. Çevrimiçi / Çift Dönüşümlü Kesintisiz Güç Kaynağı
DC / AC invertör her zaman bağlı olduğu için çevrimiçi / çift dönüşümlü UPS, çevrimdışı UPS’den farklıdır. Bu, ana güç kaynağı ile pil arasında transfer süresinin olmayacağı ve ani yükselmelere, sarkmalara, elektriksel gürültüye ve tam güç kesintisine karşı daha fazla koruma sağladığı anlamına gelir.

Genellikle çevrimiçi / çift dönüşümlü kesintisiz güç kaynağında neler bulunur?
Çift dönüşümlü UPS'deki ana güç kaynağı, normal işlemler sırasında bile AC / DC redresöre gider, bu nedenle her seferinde bir DC / AC eviriciden geçmelidir, dolayısıyla "çift dönüşüm" terimi bu çevirimden dolayı gelir.

Şekil 2: Çevrimiçi / Çift Dönüştürme UPS (yeşil, işlemin akışını temsil eder).

  1. Hat Etkileşimli Kesintisiz Güç Kaynağı
Hat etkileşimli UPS, çevrimdışı UPS’lere benzer bir tasarıma sahiptir, ancak aynı zamanda çevrimiçiUPS’ler gibi çift dönüştürme özelliklerine sahiptir. Hat etkileşimli tasarım, çok kademeli değişken voltajlı otomatik transformatör veya buck-boost dönüştürücü kullanarak düşük voltajları ve aşırı voltajları (standart voltajının yaklaşık% 20'si) işleyebilir. Bu düşük voltaj, aşırı gerilimler sırasında bile, pil kullanılmaz ve büyük bir düşük gerilim yada aşırı gerilim olana kadar hala şarj edilir.

Genellikle bir hat etkileşimli kesintisiz güç kaynağında ne vardır? Tasarım çevrimdışı / beklemeye benzer, ancak ana hatta bir otomatik dönüştürücüye veya bir buck-boost dönüştürücüye sahiptir. Bu, ya düşük voltajlar için voltajı artıracak ya da aşırı voltajlar için voltajı engelleyecektir.


Şekil 3: Hat etkileşimli UPS (yeşil, ilerlemenin akışını temsil eder).

Kesintisiz Güç Kaynağı Karşılaştırması Her tür kesintisiz güç kaynağının artılarını ve eksilerini ayıran basit bir tablo oluşturduk.


Sonuç olarak: Çevrimdışı UPS’leren temel olanıdır ve ev bilgisayarları, yazıcılar veya tarayıcılar gibi uygulamalar için iyidir. Çevrimiçi UPS, en güvenilir olanıdır ve en iyi korumayı sunar, bu da onları motorlu uygulamalar veya herhangi bir transfer süresini karşılayamayacağınız durumlar için ideal kılar. En iyi kullanımlar veri merkezleri veya yoğun bakım üniteleri içindir. Hat etkileşimli UPS, hafif sarkma ve dalgalanmalar için uygundur, ayrıca daha düşük elektrik tüketimine sahiptir. Güvenilir, verimli ve uygun maliyetli bir UPS istiyorsanız, hat etkileşimli UPS sizin için en uygun olanıdırYapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat kurs inşaat reklam

4,907 soru

8,173 cevap

3,722 yorum

8,518 kullanıcı

Son Sayfalar

Lamine Parkede Oluşan Çizikler Nasıl Yok Edilir ?

Copyright © 2014-2021 Yapisor.comtiny house fiyatları | tiny house | aluminum sliding windows | ahşap merdiven

elle açılır tente fiyatları
...