Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Oluklu Polikarbon

Oluklu polikarbon levhalar kompozit malzemelerden meydana getirilir. Bu kompozit malzemeler de plastik ve cam elyafından oluşur. Oluklu polikarbon sıklıkla sera ve sera tipi alanların ya da diğer dış mekanların muhafaza edilmesi amacıyla kurulumunda kullanılır. Materyali cama kıyasla daha uygun fiyatlı olan bu tip sistemlerin görünüm açısından da daha kaliteli olduğu söylenebilir. Oluklu polikarbonat levhalar ayrıca çatılara monte edilmek suretiyle kullanılabilir. Dünyada tükenmekte olan pek çok yenilenemez enerji kaynağına karşın enerji üretimini azaltmak ve çevreyi korumak giderek daha zorunlu hale gelmektedir. Enerji tüketimini azaltma doğrultusunda atılabilecek adımlarda da oluklu polikarbonat levhalar kendilerini göstermektedir.

Polikarbonat Nedir? Polikarbonun Özellikleri Nelerdir?

Polikarbon ortalama olarak -100 derece ile +135 derece arasında kullanımı mümkün olan bir materyaldir. Polikarbonun erime sıcaklığı ise +250 derecedir. Polikarbonat ışık geçirgenliği konusunda cama yakın bir özellik gösterir. Ayrıca ısıya, darbelere, çizici darbelere, kimyasal maddelere karşı dayanıklılığı da yüksektir. Bu malzeme ayrıca gıdaya uygundur ve rengi şeffaftır. Halk arasında polikarbon, polikarbonat, şeffaf polikarbonat gibi isimlerle anılır. Bu malzeme hem inşaat hem de gıda sektöründe giderek kullanımı artan önemli bir yere sahiptir. Polikarbonun tedarikçisine bağlı olarak değişmekle birlikte uzun garanti süreleri olabildiğini söylemek mümkündür. Satıcısına bağlı olarak değişebilen bu durum için alıcı olarak direkt görüşme sağlamak doğru olacaktır.

Oluklu Polikarbonat Levhanın Özellikleri

Oluklu polikarbon malzemesi neredeyse kırılmaz denebilecek bir dayanıklılığa sahiptir. Ticari alanlarda, konut ve tüm inşaat projelerinde ve çeşitli birçok alanda çok fazla uygulamaya sahip olma potansiyeli olan oluklu polikarbon bu özelliği ile sıklıkla tercih edilmektedir. Başta camlar olmak üzere diğer malzemelerde de oluklu polikarbon kullanımını görmek mümkündür. Böylece bu malzeme, kullanıldığı alanda kırılma, çatlama gibi olumsuz durumların yaşanmasına engel olabilir. Oluklu polikarbonat levhalar yalnızca direnç ve kırılmazlık gibi avantajlar sağlamaz. Ayrıca güneşten yayılan zararlı ışınlara karşı da dayanıklılık gösterebilir. Bu dayanıklılık kimyasallara karşı da geçerlidir, onlara karşı da dayanıklı olarak oluklu polikarbonat levhalar karşımıza çıkar. Ayrıca polikarbonat levhalar yüksek ısı izolasyonu özelliğine sahiptir. Bir diğer yüksek izolasyon olanağı ise ses konusundadır. Bu tip levhaların ses bariyeri olarak da kullanımını görmek mümkündür. Bunun yanı sıra bu levhalara şekil vermek de kolaydır. Doğal koşullara karşı yüksek dayanıklılığı nedeniyle bu tip levhalar sıklıkla tercih edilmektedir. Polikarbon levhalar çok büyük oranda ışık geçirgenliğine sahip ürünlerdir ve böylece, özellikle çatılarda kullanım alanı yaratıldığında bu levhalar güneş ışınlarından faydalanmanın önünü de açar. Ayrıca konforlu bir kullanım, montaj gibi olanaklarıyla da oluklu polikarbon levhaları tercih edilmektedir. Bu tip levhalar yüzeylerinde de su tutmazlar.

Oluklu Polikarbon Nerelerde Kullanılır?

Oluklu polikarbon günlük hayatta pek çok alanda kullanılır. Süpermarketlerden restoran zincirlerine, konutlar ve ticari alanlardan, ofis ve benzeri mekanlara kadar pek çok alanda oluklu polikarbon kullanımı yaygındır. Ayrıca oluklu polikarbon spor faaliyetlerinin gerçekleştirildiği pek çok alanda, depolar ve havaalanları gibi yerlerde, müzeler ve istasyonlarda da kullanılmaktadır. Polikarbon özellikle seralarda kullanılmaktadır çünkü bu malzeme seralarda örtme amaçlı kullanıma oldukça uygundur. Işığı saçarak gölgeleri yok eden polikarbonat bitkilerde büyüme alanlarının yaratılmasına ve genişletilmesine de olanak sağlar. Polikarbonat tabakalar pek çok malzeme ile kıyaslandığında farkı rahatlıkla görülebilen malzemelerdir. Camdan çok daha etkili ve akrilikten daha dayanıklı olan bu malzemeler dolu ve benzeri gibi doğa olaylarına karşı da yüksek dayanıklılık gösterir. Genel itibariyle sağlam olma özelliği ile de taşınması sırasında kırılma riski azalmış olur.

Oluklu Polikarbon Levha Nasıl Kesilir?

Polikarbonat levhaların plaka biçiminde üretilmesi ve üst üste biçimde stoklanabilmesi mümkündür. Oluklu polikarbon levhalar polikarbon levha türleri arasında en yaygın kullanılan çeşitlerden biridir. Oluklu polikarbon levha ayrıca çok yönlü bir malzemedir. Bu levhanın kolay kesilebiliyor olması da sıklıkla tercih edilmesinin bir nedenidir. Yaygın standart boyutlara sahip oluklu polikarbon levhaların güçlü maket bıçakları ya da makas gibi aletlerle kesiminin yapılması mümkündür. Eğer oluklu polikarbon levhalar sayıca da fazla ise kesim ve yeniden boyut kazandırma işlemlerinde farklı kesici aletlerin de kullanımı sağlanabilir. Bu aletlere örnek olarak ince dişli testere ve dekupaj verilebilir. Bu tip yüksek miktardaki oluklu polikarbon kesimi ve bu tip malzemelerin kullanımı aynı zamanda toz açığa çıkmasına sebep olur. Levhaların kesimi çalışmalarında da bu durumu unutmamak faydalı olacaktır. Çalışma sahasında bu durum için önceden önlemleri almak gerekebilir.

Oluklu Polikarbon Seçenekleri

Oluklu polikarbon duvar sayılarındaki farklar ile çeşitler oluşturabilmektedir. Örneği iki, dört ya da altı duvarlı oluklu polikarbonlara rastlamak mümkündür. Kendi içlerinde kalınlık gibi farklı seçenekleri de olan bu oluklu polikarbonat levhaların kullanılacağa alana uygun olarak tercih edilmesi gerekir. Bazı ortak özelliklere sahip olsalar da aradaki küçük farklılıklara dikkat ederek sahaya uygun olacak bütünsel bir tercih yapmak doğru olacaktır.

Kaynak: www.polinyapi.com.tr

 Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat kurs inşaat reklam

4,958 soru

8,212 cevap

3,734 yorum

8,590 kullanıcı

En Çok Arananlar

Ölçek Nedir?
Kil Nedir?
Rezonans Nedir?
Menfez Nedir?
Etriye ve Çiroz Nedir?
Rölöve Nedir?
Emprenye Nedir?
Parapet, Korkuluk, Harpuşta ve Küpeşte
Obruk Nedir?
Restorasyon Nedir?
Parsel, Ada ve Pafta Kavramları
Poliüretan Nedir?
Granit Nedir?
Arazöz Nedir?
Arasta Nedir?
Foseptik Çukuru
Radye Temel Nedir?
Hidratasyon Nedir?
Konsolidasyon Nedir?
Tretuvar Nedir?
Peri Kalıp Nedir?

Son Bloglar

Microblading Nerede Yaptırılır?

Copyright © 2014-2021 Yapisor.comaluminum sliding windows | ofis sandalyesi | Tiny House

elle açılır tente fiyatları
...