Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

YÜKSEKTE ÇALIŞMA EKİPMANLARI


Çalışanlar tarafından yürütülmekte olan çeşitli iş ve faaliyetler, çalışan kişilerin genel olarak açık ve kapalı ortamlarda özel olarak ise ofis ortamında, yer altında, yüksek yerlerde, su üzerinde veya altında vb. koşullarda çalışmasını gerektirebilmektedir. Farklı sektörlerde yürütülmekte olan işlerin yapısı gereği ortaya çıkardığı olumsuz çalışma koşullarının en yaygın olanlarından birisi ne yazık ki çalışanların düşme riskine maruz kaldıkları yüksekte çalışma faaliyetleridir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’nde tanımlandığı üzere; Seviye farkı bulunan ve düşme sonucunda yaralanma ihtimalinin oluşabileceği her türlü alanda yapılan çalışma faaliyeti; yüksekte çalışma olarak tanımlanır.

El merdiveni, iskele, yükseltilebilir platformlar vb. ekipmanlar ile yürütülen çalışmalar; zemin seviyesinden yüksekte, kırılabilecek ve açıklık yüzeyler üzerinde, düşme ihtimali bulunan kenarlarda yapılan çalışmalar yüksekte çalışmadır.

Yükseklik seviyesi arttıkça, düşme korkusu çalışan kişileri ve işverenleri daha fazla önlem almaya veya daha dikkatli davranmaya itmektedir fakat çalışılan en düşük yükseklikte bile iş kazaları meydana gelebilmektedir. Ancak yükseklik seviyesi arttıkça, 4-6 m’den daha yüksekte yapılan çalışma faaliyetlerinde ise yaşanan iş kazaları çok yüksek oranda ölümle sonuçlanmaktadır.

Bu kazaların önüne geçebilmek ve olası yaralanmaları engellemek için yüksekte çalışma ekipmanlarının kullanılması gerekmektedir.

Çalışanlara, işe ve standartlara uygun bağlantı halatları , paraşüt tipi emniyet kemeri , kancalar, karabinalar, makaralar, lanyardlar, halkalar, sapanlar ve benzeri bağlantı ürünleri; gerekli durumlarda iniş ve çıkış ekipmanları, geri sarımlı düşüş durdurucular, enerji sönümleyici aparatlar, yatay ve dikey yaşam hatları için bağlantıyı sağlayan halat tutucular ve benzeri donanımlar verilerek çalışan kişinin güvenliği sağlanabilir.

Sizlerde çalışan personelleriniz ve kendi güvenliğiniz için gerekli olan yüksekte çalışma ekipmanları ve benzeri ürünlere Propazar üzerinden ulaşabilir en uygun fiyatlarla farklı marka ve çeşitteki en kaliteli ürünlere erişebilirsiniz.Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat kurs inşaat reklam

4,953 soru

8,203 cevap

3,733 yorum

8,578 kullanıcı

En Çok Arananlar

Ölçek Nedir?
Kil Nedir?
Rezonans Nedir?
Menfez Nedir?
Etriye ve Çiroz Nedir?
Rölöve Nedir?
Emprenye Nedir?
Parapet, Korkuluk, Harpuşta ve Küpeşte
Obruk Nedir?
Restorasyon Nedir?
Parsel, Ada ve Pafta Kavramları
Poliüretan Nedir?
Granit Nedir?
Arazöz Nedir?
Arasta Nedir?
Foseptik Çukuru
Radye Temel Nedir?
Hidratasyon Nedir?
Konsolidasyon Nedir?
Tretuvar Nedir?
Peri Kalıp Nedir?

Son Bloglar

Microblading Nerede Yaptırılır?

Copyright © 2014-2021 Yapisor.comaluminum sliding windows | ofis sandalyesi | Tiny House

elle açılır tente fiyatları
...