Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Etriye ve Çiroz Demiri Nedir, Ne İşe Yarar?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
377 kez görüntülendi
4 ay önce Türkçe Terimler kategorisinde YapisorEditor C14 (67 puan) tarafından soruldu
3 ay önce YapisorEditor tarafından düzenlendi

image


 Etriye Ne demek?


Betonarme yapılarda kolon ve kirişlerde kullanılan kesme kuvvetine karşı direnç oluşturmak amacıyla yapı elamanını saran yatay donatı elemanlarıdır.


Deprem yönetmeliğine göre kanca yapılmalı, iki ucu 135 derece kıvrılmalı ve köşe açıları 90 derece olmalıdır. Genelde 8mm ile 10 mm arasında değişen dikdörtgenlerdir. Peki etriye demiri ne işe yarar?  Kolon, kiriş ve bazı temellerde kullanılan bu donatı kesme çatlakları ve daha ileri hasarları ve burkulmaları önler. Boyuna donatıların dik durmasına yardımcı olur, sehimi önler, dayanıklılığı artırarak deformasyonu engeller.


Çiroz Ne Demek?


Betonarme yapılarda kolon ve perdelerde donatıları birbirine kenetlemek için kullanılan etriyeler ve donatılar arası mesafenin sabit kalmasına yardımcı olan genelde S şeklinde olan elemanlardır.  

Çiroz demiri ne işe yarar sorusuna cevap verecek olursak, depremde oluşan yatay yüklerin azalmasını sağlar, düşey donatıları birbirine kenetleyerek bunların ani bir durumda yer değişmesini engeller ve beraber çalıştırır. Kesme kuvvetine karşı direnç sağlar, yanal kuvvetleri karşılar. Betonun şişmesini önlemede etriyeye yardımcı olur. Ancak statik hesaplarda taşıyıcılığa olan etkisi ihmal edilir.


Etriye ve Çiroz Demirlerinin Farkı Nedir?


image

Çirozlar S formunda olmasıyla şekil olarak etriyeden farklıdır. Kesmeye karşı ilave dayanım kazandırır, burkulmaya doğrudan etkisi yoktur. Ancak taşıyıcılığı statik hesaplarda ihmal edilir. Ayrıca çirozlar tek yönde çalışırken etriyeler iki yönde çalışır.  Etriyeler çirozun görevlerini fazlası ile yapabilirken, çirozlar etriye görevi göremezler. 


Firkete Nedir?


Yapılarda kullanılan çelik donatıları genelde 12m gibi ölçülerde imal edilir. Bu uzunlukta donatıların nakliye işlemleri ve taşınması zor olacağından çelik donatılar iki uçtan kıvrılır. Oluşan şekilden dolayı kıvrılan bu donatıya firkete denilmektedir.


Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.YAPISOR' a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (HAZİRAN AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLAİlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 173 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 2,073 kez görüntülendi
7, Ocak, 2015 Yapı Statiği kategorisinde mühendisbay C16 (112 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
6 cevap 1,549 kez görüntülendi
23, Ekim, 2014 Betonarme Yapılar kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 837 kez görüntülendi
27, Haziran, 2015 Türkçe Terimler kategorisinde IntheKinq C16 (120 puan) tarafından soruldu
4 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 1,955 kez görüntülendi
21, Mart, 2017 Kaba İnşaat kategorisinde Yunussacik C14 (47 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat kurs inşaat reklam

4,907 soru

8,173 cevap

3,722 yorum

8,518 kullanıcı

Son Sayfalar

Lamine Parkede Oluşan Çizikler Nasıl Yok Edilir ?

Copyright © 2014-2021 Yapisor.comtiny house fiyatları | tiny house | aluminum sliding windows | ahşap merdiven

elle açılır tente fiyatları
...