Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

ARAZÖZ NEDİR?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
188 kez görüntülendi
9 ay önce Türkçe Terimler kategorisinde YapisorEditor C14 (75 puan) tarafından soruldu
9 ay önce YapisorEditor tarafından düzenlendi

image


Arazöz ne demek, bir araç türü olan arazöz  karayollarında kullanılan kamyon, traktör gibi araçlara monte edilmiş su tankıyla işlevsel hale gelir. Genel kullanış amacı yol kenarları, kavşak gibi süs amacıyla kullanılan peyzaj düzenlemesinin sulamasını yapmaktır. Ayrıca yangınlarda yangın söndürmede de kullanılır.

Arazöz aracı her türlü arazi koşullarına ayak uydurabilen %60 düz eğim ve yan eğim koşullarında bile hizmet verebilen ortalama 200 hp gücündeki motorlardır. Kullanım amaçlarına göre farklı çeşitleri ve eklentileri de olabilir. Yol su pompası, sulama aparatı, basınçlı su ve hava aparatları eklenebildiği gibi; yangın söndürücü olarak kullanılacaksa  hidrolik kesiciler, hidrolik ayırıcılar, hidrolik silindir, kurtarma baltaları gibi alet edavat da bulunur. Ayrıca su depolarına ve şantiyelere de gerektiği durumlarda hizmet verebilmektedir.

Yapısı ve donanımı gereği yangın söndürme aracı olarak da işlev görebildiğini söylemiştik. Şöyle ki; yangın yerine kolay erişim sağlayabilir, orman yangını büyük yangınlarda arazi koşullarına ayak uydurabilir, manevra yeteneği gelişmiştir. Şehir içi yangınlarda dar sokaklara erişilemediğinde araç içinde bulunan su hortumu sayesinde müdahale şansı olabilmektedir.

 

Arazöz aracının özellerine bakarsak şunlar karşımıza çıkacaktır;


  • Zorlu arazi koşulların uyum sağlayabilen ve hızlı hareket edebilen bir mekanizmaya sahip araçlardır.
  • Ortalama su tankı 3.5- 12 ton su alabilmektedir.
  • Yeterli sayıda personel için taşıma kapasitesine sahiptir. Çift kabinli 6 kişilik ve tek kabinli 3 kişilik olarak türleri vardır.
  • Zorlu zeminlerde ve hava koşullarında yaşanan bir aksilikte çözüm sunmak adına vinç ve halat sistemine sahiptir. Ayrıca yangın söndürme aracı olarak kullanıldığında merdiven ve jeneratöre de sahip olabilmektedir.
  • Su tankına su şebeke suyundan doldurulduğu gibi sahip olduğu su pompası yardımıyla dere, göl gibi alanlardan da temin edilebilmektedir.Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :

YAPISOR'u Takip Et, Bilgi ve Fırsatları Kaçırma :Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 653 kez görüntülendi
10 ay önce Türkçe Terimler kategorisinde YapisorEditor C14 (75 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 949 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 570 kez görüntülendi
11, Temmuz, 2018 Proje&Tasarım kategorisinde CanB. C14 (4 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 695 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 1,811 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat kurs inşaat reklam

5,008 soru

8,250 cevap

3,747 yorum

8,663 kullanıcı

En Çok Arananlar

Ölçek Nedir?
Kil Nedir?
Rezonans Nedir?
Menfez Nedir?
Etriye ve Çiroz Nedir?
Rölöve Nedir?
Emprenye Nedir?
Parapet, Korkuluk, Harpuşta ve Küpeşte
Obruk Nedir?
Restorasyon Nedir?
Parsel, Ada ve Pafta Kavramları
Poliüretan Nedir?
Granit Nedir?
Arazöz Nedir?
Arasta Nedir?
Foseptik Çukuru
Radye Temel Nedir?
Hidratasyon Nedir?
Konsolidasyon Nedir?
Tretuvar Nedir?
Peri Kalıp Nedir?

Son Bloglar

Property Tr İle Bursa Gayrimenkul Yatırımı

Copyright © 2014-2021 Yapisor.comaluminum sliding windows | ofis sandalyesi | Tiny House | elle açılır tente fiyatları | pergole fiyatları | briket makinası

...