Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

PARSEL ADA VE PAFTA NEDİR?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.

instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz, instagram takipçi satın al, instagram takipçi arttırma


1 beğenilme 0 beğenilmeme
1,444 kez görüntülendi
15, Nisan, 2021 Türkçe Terimler kategorisinde YapisorEditor C16 (100 puan) tarafından soruldu

image

Parsel Ne Demek?

Mevzuata uygun biçimde yapı yapılacak alan olarak ayrılmış ve tasdiklenmiş sınırları belli topraklardır. Bir parsel alanına birden fazla kişi ortak olabildiği gibi kamu ve özel tüzel kişiliği olan kurumlar da sahip olabilir.

Parselleri iki gruba ayırabiliriz. Bunlar; kadastro parsel ve imar parseldir. Kadastro parseller tescilli alanlarken bunlar imar mevzuatına uygun hale getirildikten sonra imar parseli adını alır.

 

Ada Ne Demek?

Belirlenmiş bir alanın ulaşım imkânlarından mahrum olmayan yollarla çevrili imar planlarında yer alan parselleri kapsayan oluşumlardır.  Basit şekilde ifade etmek gerekirse birtakım engeller denilebilecek sınırlarla çevrelenmiş alanlardır.

 

Pafta Ne Demek?

Pafta, planların ya da haritaların uygun ölçekte belli parçaların her birinin adıdır. Büyük haritaları oluşturmak ya da bir projede gerekli kısma ait çalışma yapmak için paftalara ihtiyaç duyulur. Paftalar adalar ve adaları oluşturan parsellerden kesitler barındırır. Paftalarda bazı bilgilerin bulunması gereklidir. Kat adedi, arsa alanı, kullanım amacı, denetim yapan denetçi mimar, mühendisin bilgileri de yer almalıdır.

 

Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok kamu kurum ve kuruluşuna gitmeden internet üzerinden bilgi almak mümkündür. Vatandaşın gerekli durumlarda alacağı ya da oturduğu yapının arazi bilgilerini öğrenmesini kolaylaştırmak için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu bilgileri öğrenmek ve sorgulamak için öncelikle ada-parsel bilgilerinin bilinmesi şarttır. Ada-parsel bilgisi bilinmiyorsa ilk önce Ada parsel öğrenme gerçekleştirilmelidir. Bunun için Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi kullanılabilir. Google Earth destekli haritadan il, ilçe ve mahalle seçimi yaptıktan sonra uygun yapı haritadan seçilerek ada ve parsel bulunabilir.

Parsel no nasıl sorgulanır sorusuna bakarsak aynı sistem üzerinden istenilen bilgiler girildikten sonra 3d parsel sorgulama yapılabilmekte ve parsel kontrol edilmektedir.

Ayrıca e-devlet üzerinden de ada parsel bilgileri sorgulanabilir. İmar durumu, taşınmaz no, tapu alanı, pafta bilgilerine ulaşılabilmektedir. Bu uygulamalar ve birçok uygulama üzerinden bu sorgulamalar ücretsiz olarak bilgisayar ve telefona indirilebilir.

 

 

 

Tapu Nedir?

Tapu sicil memurluğu tarafından düzenlenen herhangi bir yapının ya da arazinin belli bir bölümünü kime ait olduğunu gösteren hukuki geçerliliği olan resmi bir belgedir. Her gayrimenkule ait düzenlenmiş bir tapu mevcuttur.

İki farklı renkte tapu türü vardır. Mavi ve pembe tapuların üzerindeki bilgiler farklılık göstermezken sadece nitelikleri farklıdır. Mavi renkli tapu ait olduğu arsanın üzerinde herhangi bir yapının olmadığını ya da inşaata yeni başlandığını gösterir. Pembe renkli tapu ise mülke ait inşaatın bittiğinin bölümlere ayrıldığını ve belirli hissedarlarının olduğunu belirtir.

Taşınmazlara ait olan tapuların üç çeşidi söz konusudur. Kat irtifaklı tapu inşaata başlanmamış ya da yeni başlanmış arsalarda yapıdaki hak sahiplerinin arsa oranlarını gösteren belgedir. Hak kayıplarına uğramamak gerektiği yerlerde bu belgeyle işlem yapmak için düzenlenir. Resmi geçerliliği vardır. Kat mülkiyetli tapu ise inşaatın bittiği arsa hak sahiplerinin ayrı ayrı kaydedilmesine dayanan bağımsız mülkiyet hakkını belirten tapu türüdür. Hisseli tapu ise birden çok ortağın olduğu gayrimenkullerde pay sahiplerinin adının ve sayısının belirtildiği belgedir. Oran veya hangi alanın kime ait olduğu tapu üzerinde belirtilmez.

 

Parsel Hesaplama

1 parsel kaç dönüm ve 1 parsel kaç metrekare sıkça karşılaşılan sorulardır. Parselin belli bir büyüklüğü vardır fakat kesin ve net rakamlarla ifade edilemez. Farklı değerleri alabilir. Bu nedenle bu tip soruların genel geçer cevapları ne yazık ki söz konusu değildir.

Bazı durumlarda parsel alanı yapılmak istenen yapıya küçük ve ya büyük gelebilmektedir. İstenilen yapı ölçeğine uyum sağlamak için imar mevzuatına göre parsel birleştirme (tevhit) ve parsel ayırma (ifraz) işlemleri yapılabilir.


Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :

YAPISOR'u Takip Et, Bilgi ve Fırsatları Kaçırma :


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 277 kez görüntülendi
23, Mart, 2022 Türkçe Terimler kategorisinde YapisorEditor C16 (100 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 5,037 kez görüntülendi
18, Ağustos, 2021 Türkçe Terimler kategorisinde devranbilkay C14 (3 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 2,441 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 3,623 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 1,264 kez görüntülendi
28, Ağustos, 2018 Türkçe Terimler kategorisinde İzmirlişef C14 (18 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

5,126 soru

8,424 cevap

3,768 yorum

8,907 kullanıcı

En Çok Arananlar

Ölçek Nedir?
Kil Nedir?
Rezonans Nedir?
Menfez Nedir?
Etriye ve Çiroz Nedir?
Rölöve Nedir?
Emprenye Nedir?
Parapet, Korkuluk, Harpuşta ve Küpeşte
Obruk Nedir?
Restorasyon Nedir?
Parsel, Ada ve Pafta Kavramları
Poliüretan Nedir?
Granit Nedir?
Arazöz Nedir?
Arasta Nedir?
Foseptik Çukuru
Radye Temel Nedir?
Hidratasyon Nedir?
Konsolidasyon Nedir?
Tretuvar Nedir?
Peri Kalıp Nedir?

Sponsor

2023 Çelik Kapı Fiyatları

Copyright © 2014-2021 Yapisor.comrömork fiyatları | römork | römork fiyatları | karavan römorku | araç taşıma römorku | tente fiyatları | pergole fiyatları | tiny house fiyatları | tiny house | kaynak makinesi fiyatları | insaatgundemi.com | aykutozdemir.com.tr | mobilyadekorasyoncu.net | bilgiburada.net | insaatblogu.com | insaatsektoru.net | seo ajansı

...