Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

ARASTA NEDİR?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.

instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz, instagram takipçi satın al, instagram takipçi arttırma


1 beğenilme 0 beğenilmeme
8,581 kez görüntülendi
22, Nisan, 2021 Türkçe Terimler kategorisinde YapisorEditor C16 (100 puan) tarafından soruldu

image


Arasta ne demek; kelime anlamı olarak hazırlanmış, donanmış Ordu pazarı anlamına gelmektedir. Zamanla dilimize geçen bu kelime çarşı, sıralanmış dükkanların oluşturduğu sokaklar anlamına gelmektedir.


Arasta çarşı gibi açık yerlerde genelde aynı mal ürünün satıldığı dükkânlar arasında bir geçiş alanı yaratan bölümlerdir.  Dükkânlar sıra sıra karşılıklı bir koridorda sıralanır bir sokak oluşur. Arasta tarih boyunca süregelen bir mimari kesittir. Çarşılardaki belirli sokaklar olabileceği gibi bağımsız şekilde de karşımıza çıkabilir.


Arastalar kagir yapılar olup sokak kısımlarında genelde tonoz veya ahşap çatı ile örtülmüştür. Ayrıcı üstü açık olabildiği gibi tenteli olarak da türleri vardır.  Tek tip ürün satıldığı için baharatçılar arastası, terlikçiler arastası gibi ürün isimleriyle birlikte anılırlar.


İslam mimarisinde külliyelerde karşımıza çıkan bu yapı kesitinin oluşmasında ahilik anlayışı rol almıştır.  Arastalar her büyük caminin yanında toplumsa işlevi yüzünden hem de külliyelere ekonomik destek sağlamak amaçlı oluşturulur. Yapıldığı alana canlılık, hareketlilik katan arastalar insanları bir araya toplar. Türk ticaretin ve geleneğinde arastanın  önemli bir yeri vardır. Arasta sokağında dükkanın bulunan esnaf  her sabah beraber dua ederek güne başlar.  


Arasta çarşı ve bedesten kavramıyla sıkça aynı anlamda kullanılır. Birbirinden farklı olan bu sivil mimari örneklerini karşılaştırırsak; arasta genelde külliyelerde kullanılır cemaati bir arada tutma ve külliyeye gelir sağlamak amaçtır ve aynı tür ürünler satılır. Çarşı ise bağımsız farklı bir bölümdür her çeşit mal satılabilir. Bedestenler  daha karmaşık yapıda olup tek bir sokaktan oluşmazlar, boyutları da arastaya göre daha büyüktür. Günümüzde pek çok arasta işlevini devam ettirmektedir. En önemlileri Edirne Selimiye Külliyesindeki turistik eşya satan arasta ve Kırklareli’deki Hızırbey Külliyesindeki arastaları söyleyebiliriz.


Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :

YAPISOR'u Takip Et, Bilgi ve Fırsatları Kaçırma :


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 715 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 2,493 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 2,596 kez görüntülendi
5 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 5,775 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 816 kez görüntülendi
5, Eylül, 2018 Diğer kategorisinde Haleburçinkara C18 (410 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

5,126 soru

8,424 cevap

3,768 yorum

8,907 kullanıcı

En Çok Arananlar

Ölçek Nedir?
Kil Nedir?
Rezonans Nedir?
Menfez Nedir?
Etriye ve Çiroz Nedir?
Rölöve Nedir?
Emprenye Nedir?
Parapet, Korkuluk, Harpuşta ve Küpeşte
Obruk Nedir?
Restorasyon Nedir?
Parsel, Ada ve Pafta Kavramları
Poliüretan Nedir?
Granit Nedir?
Arazöz Nedir?
Arasta Nedir?
Foseptik Çukuru
Radye Temel Nedir?
Hidratasyon Nedir?
Konsolidasyon Nedir?
Tretuvar Nedir?
Peri Kalıp Nedir?

Sponsor

2023 Çelik Kapı Fiyatları

Copyright © 2014-2024 Yapisor.comrömork fiyatları | römork | römork fiyatları | karavan römorku | araç taşıma römorku | | tiny house fiyatları | tiny house | kaynak makinesi fiyatları |

...