Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

ARASTA NEDİR?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
124 kez görüntülendi
3 hafta önce Türkçe Terimler kategorisinde YapisorEditor C14 (56 puan) tarafından soruldu

image


Arasta ne demek; kelime anlamı olarak hazırlanmış, donanmış Ordu pazarı anlamına gelmektedir. Zamanla dilimize geçen bu kelime çarşı, sıralanmış dükkanların oluşturduğu sokaklar anlamına gelmektedir.


Arasta çarşı gibi açık yerlerde genelde aynı mal ürünün satıldığı dükkânlar arasında bir geçiş alanı yaratan bölümlerdir.  Dükkânlar sıra sıra karşılıklı bir koridorda sıralanır bir sokak oluşur. Arasta tarih boyunca süregelen bir mimari kesittir. Çarşılardaki belirli sokaklar olabileceği gibi bağımsız şekilde de karşımıza çıkabilir.


Arastalar kagir yapılar olup sokak kısımlarında genelde tonoz veya ahşap çatı ile örtülmüştür. Ayrıcı üstü açık olabildiği gibi tenteli olarak da türleri vardır.  Tek tip ürün satıldığı için baharatçılar arastası, terlikçiler arastası gibi ürün isimleriyle birlikte anılırlar.


İslam mimarisinde külliyelerde karşımıza çıkan bu yapı kesitinin oluşmasında ahilik anlayışı rol almıştır.  Arastalar her büyük caminin yanında toplumsa işlevi yüzünden hem de külliyelere ekonomik destek sağlamak amaçlı oluşturulur. Yapıldığı alana canlılık, hareketlilik katan arastalar insanları bir araya toplar. Türk ticaretin ve geleneğinde arastanın  önemli bir yeri vardır. Arasta sokağında dükkanın bulunan esnaf  her sabah beraber dua ederek güne başlar.  


Arasta çarşı ve bedesten kavramıyla sıkça aynı anlamda kullanılır. Birbirinden farklı olan bu sivil mimari örneklerini karşılaştırırsak; arasta genelde külliyelerde kullanılır cemaati bir arada tutma ve külliyeye gelir sağlamak amaçtır ve aynı tür ürünler satılır. Çarşı ise bağımsız farklı bir bölümdür her çeşit mal satılabilir. Bedestenler  daha karmaşık yapıda olup tek bir sokaktan oluşmazlar, boyutları da arastaya göre daha büyüktür. Günümüzde pek çok arasta işlevini devam ettirmektedir. En önemlileri Edirne Selimiye Külliyesindeki turistik eşya satan arasta ve Kırklareli’deki Hızırbey Külliyesindeki arastaları söyleyebiliriz.


Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :
YAPISOR' a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (MAYIS AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 317 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 357 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 431 kez görüntülendi
5, Eylül, 2018 Diğer kategorisinde Haleburçinkara C18 (410 puan) tarafından soruldu
4 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 577 kez görüntülendi
18, Temmuz, 2018 İnce İşler kategorisinde Paşa C20 (503 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 2,695 kez görüntülendi
19, Haziran, 2018 İç Mimarlık&Dekorasyon kategorisinde İnşaatTeknikeri C50 (5,509 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat kurs inşaat reklam

4,881 soru

8,144 cevap

3,712 yorum

8,268 kullanıcı

Son Sayfalar

Matkap Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kesintisiz Güç Kaynağı Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Copyright © 2014-2021 Yapisor.comtiny house fiyatları - tiny house - tiny house - kadıköy su tesisatçısı- aluminum sliding windows

...