Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Tretuvar Nedir, Kaplama Malzemeleri ve Örnekleri

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.

instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz, instagram takipçi satın al, instagram takipçi arttırma


0 beğenilme 0 beğenilmeme
5,203 kez görüntülendi
18, Ağustos, 2021 Türkçe Terimler kategorisinde devranbilkay C14 (3 puan) tarafından soruldu

Tretuvar Ne Demek ?

 

Tretuvar halk arasındaki bilinen adıyla kaldırım anlamını taşımaktadır. Binayı su, yağmur gibi dış etkenlere karşı korumak için ve araç ile yaya yolunu ayırmak için belirli bir yükseklikte ve genişlikte inşa edilen yaya kaldırımıdır.

 

Tretuvar Kaplama Malzemeleri Nelerdir ?

 

İlk işlem alt dolgu yapıp, sıkıştırmaktır. Bu işlemden sonra tretuvar betonunun döküm işlemine geçilir. Dökülen betonun düzleştirilmesi işlemine perdah denir. Perdah işlemlerinden sonra estetik katmak adına tretuvar betonunun üzerine kaplama malzemesi yerleştirilir. Tretuvar taşı ya da tretuvar karosu, kaplama malzemesi olarak genellikle kil taşı, granit gibi malzemelerden ve sarı, gri, kırmızı, siyah, beyaz gibi renklerden yapılmaktadır. Desen olarak dikdörtgen, altıgen, kare gibi şekillerle, tretuvar detayları ise 20x20 cm, 30x30 cm, 40x40 cm gibi boyutlarla tercih edilmektedir. Belirlenen yol üzerinden yaklaşık 18 cm yukarıda olması gerekmektedir. Genişlik sınırlaması olmamasına rağmen genellikle 1 metre genişliğinde yapılmaktadır.

 

Tretuvar İmalatı Nasıl Yapılır ?

 

Peki tretuvar nasıl yapılır ? Öncelikle alt dolgu işlemi yapılır ardından sıkıştırma işlemine geçilir. Buradaki önemli olan şey, kompaktör silindir makinesi ile sıkıştırılmasıdır yoksa ilk yağmurda çökmeler meydana gelecektir. Bu işlemden sonra tretuvar betonu dökülür ve düz ve uzun bir aletle perdahlama işlemi yapılarak zemin pürüzsüz hale getirilir. Kaplama işleminde renk, desen özellikleri gibi önceden seçilen kaplama malzemeleri uygulanır. Yollar ile kaldırımları birbirinden ayırmak için tretuvar yanlarına bordür yerleştirilerek işlem sonlandırılır.

image

Tretuvar Örnekleri

 

Tretuvar detayları genişlik ve yükseklik üzerine dizayn edilir. Kaplamalar ise renk, desen gibi özelliklerle estetik açıdan farklılık göstermek amacıyla yapılır. Tretuvar bu özellikler üzerinden istenilen biçimde şekillendirilebilir.

image


Tretuvar Fiyatları Ne Kadar ?

 

Tretuvar karo fiyatları metrekare cinsinden 30-40 TL+KDV civarındadır. Tabi karonun cinsine, rengine ve ebadına göre fiyatlandırma değişebilir.1 metre uzunluğuna ve 1 metre genişliğine göre tretuvar fiyatlandırılması yapılabilir. Beton maliyeti, grobeton maliyeti, hasır çelik maliyeti, kaplama maliyeti, bordür maliyeti, kum bedeli ve işçilikler dahil metrekare başına 150 - 160 TL arasındadır.

Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :

YAPISOR'u Takip Et, Bilgi ve Fırsatları Kaçırma :


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap 3,824 kez görüntülendi
3, Kasım, 2014 Diğer kategorisinde İnşaat Mühendisi C50 (17,630 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 1,782 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 315 kez görüntülendi
23, Mart, 2022 Türkçe Terimler kategorisinde YapisorEditor C16 (100 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 1,494 kez görüntülendi
15, Nisan, 2021 Türkçe Terimler kategorisinde YapisorEditor C16 (100 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 2,538 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

5,127 soru

8,425 cevap

3,768 yorum

8,907 kullanıcı

En Çok Arananlar

Ölçek Nedir?
Kil Nedir?
Rezonans Nedir?
Menfez Nedir?
Etriye ve Çiroz Nedir?
Rölöve Nedir?
Emprenye Nedir?
Parapet, Korkuluk, Harpuşta ve Küpeşte
Obruk Nedir?
Restorasyon Nedir?
Parsel, Ada ve Pafta Kavramları
Poliüretan Nedir?
Granit Nedir?
Arazöz Nedir?
Arasta Nedir?
Foseptik Çukuru
Radye Temel Nedir?
Hidratasyon Nedir?
Konsolidasyon Nedir?
Tretuvar Nedir?
Peri Kalıp Nedir?

Sponsor

2023 Çelik Kapı Fiyatları

Copyright © 2014-2024 Yapisor.comrömork fiyatları | römork | römork fiyatları | karavan römorku | araç taşıma römorku | | tiny house fiyatları | tiny house |

...