Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

HİDRATASYON NEDİR?

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.

instagram takipçi kasma, instagram takipçi hilesi şifresiz, instagram takipçi satın al, instagram takipçi arttırma


1 beğenilme 0 beğenilmeme
8,606 kez görüntülendi
11, Ağustos, 2021 Türkçe Terimler kategorisinde YapisorEditor C16 (100 puan) tarafından soruldu

image


Hidratasyon Ne Demek?

Çimento eski çağlardan beri kullanılan günümüzde modern formlarıyla gelişmiş özellikler sunan yapı inşa malzemelerinin tümünün adıdır. Hazır beton teknolojilerinin gelişmesiyle birçok tür kullanılsa da günümüzde en çok tercih edilen çimentodur. Gri- yeşil renklerine sahip olan, ısıya karşı dayanıklı olan bu geleneksel materyal sıvı yalıtımında da başarılıdır. Çimentonun ana bileşenleri kalker taşı ve kildir. Belirli miktarlarda kalker taşı ve kilin kullanılarak pişirildikten sonra öğütülmesiyle oluşur. En yaygın türü Portland çimentosudur. Modern yapılardan geleneksel yapın türleri gibi geniş bir yapı türü skalasında tercih edilmektedir.

Portland çimentosu su ile karıştırıldığında bir sertleşme ve katılaşma meydana gelir, kimyasal reaksiyonu oluşur. Bu süreç hidratasyon olarak adlandırılırken oluşan ürünlere hidratasyon ürünleri denilir.

 

 

Hidratasyon Isısı Nedir?

Hidratasyon kimyasal bir tepkimedir ve çimento hidratasyonu sonucunda ısı ortaya çıkmaktadır. Priz ve sertleşme esnasında ortaya çıkan bu ısı betonda sıcaklık artışına neden olur bu da betonda çatlamalara sebebiyet verebilir.  Hidratasyon ısısını düşürme çalışmaları yapılmaktadır. Çimentoya pulazonik katkı maddeleri katılarak bu durumun önüne geçilmektedir.

Çimento hidratasyonu ve ısısına çimentonun bileşenleri dışında başka faktörler de etki etmektedir. Bunlar; incelik, su/çimento oranı ve geçirimsizliktir.

İncelik, çimentodaki taneciklerin ortalama boyutunu ifade eder. Çimentodaki tanecikler ne kadar ufak olursa su ile temas eden yüzey alanı artacaktır. Böylelikle kimyasal reaksiyonlar daha çabuk gerçekleşecektir.

Su/çimento oranı, su ve çimentonun orantılı olması gerekmektedir. Çimento oranı arttıkça dayanım azalacak böylelikle işlenmesi kolay hale gelecektir. Beton yapımında bu oran önemlidir.

Geçirimsizlik, su ve çimento karıştırıldığında tanecikler arasında su dolu boşluklar yer alır. Bu su dolu boşluklara kapiler boşluk denilmektedir. hidratasyon sonucunda kapiler boşluklar azalır. Bu boşluklar çimentonun dayanımını ve su geçirgenliğini etkiler.

 

 

 

 

 

 


Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :

YAPISOR'u Takip Et, Bilgi ve Fırsatları Kaçırma :


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 3,007 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 1,136 kez görüntülendi
9, Mart, 2021 Türkçe Terimler kategorisinde YapisorEditor C16 (100 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 271 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 866 kez görüntülendi
15, Mayıs, 2020 Diğer kategorisinde ali.öztürk C14 (5 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 563 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

5,126 soru

8,424 cevap

3,768 yorum

8,907 kullanıcı

En Çok Arananlar

Ölçek Nedir?
Kil Nedir?
Rezonans Nedir?
Menfez Nedir?
Etriye ve Çiroz Nedir?
Rölöve Nedir?
Emprenye Nedir?
Parapet, Korkuluk, Harpuşta ve Küpeşte
Obruk Nedir?
Restorasyon Nedir?
Parsel, Ada ve Pafta Kavramları
Poliüretan Nedir?
Granit Nedir?
Arazöz Nedir?
Arasta Nedir?
Foseptik Çukuru
Radye Temel Nedir?
Hidratasyon Nedir?
Konsolidasyon Nedir?
Tretuvar Nedir?
Peri Kalıp Nedir?

Sponsor

2023 Çelik Kapı Fiyatları

Copyright © 2014-2021 Yapisor.comrömork fiyatları | römork | römork fiyatları | karavan römorku | araç taşıma römorku | tente fiyatları | pergole fiyatları | briket makinası | kaynak makinesi fiyatları | insaatgundemi.com | aykutozdemir.com.tr | mobilyadekorasyoncu.net | bilgiburada.net | insaatblogu.com | insaatsektoru.net | seo ajansı

...