Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Kolon genişlemesi

0 beğenilme 0 beğenilmeme
208 kez görüntülendi
10 ay önce İmalat Hataları kategorisinde misafir tarafından soruldu
Arkadaşlar otoparkta 30/85 kolon var bunu yanlış görmüşüz 30/80 yaptık bodrum katta yapımız bodrum dükkan artı 5 kattan oluşuyor. Bu durumu nasıl düzeltebiliriz!

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme
8 ay önce mimar_ercinaydin C16 (201 puan) tarafından cevaplandı
Taşıyıcı sistem için elinizde mevcut (dijital)  statik proje var ise projenin statik çözümlemesini yapan İnşaat Mühendisine danışabilirsiniz. Sta4Cad üzerinde kolon risk analizi yapılarak taşıyıcı değişikliği görülebilir. Fakat o 5cmlik beton payı bizim tabirimiz ile emniyetin içerisinde kalmıştır. Haliyle bir sorun yaratacağını düşünmemekteyim. Eğer betonarme içerisindeki donatılarınız projesine uygun olarak uygulanmış ve demirler güzel şekilde bağlanmış ise bir sorun yaratmayacaktır.

Saygılarımla,

Mimar Erçin AYDIN
0 beğenilme 0 beğenilmeme
8 ay önce Mehmet Akif ERTÜRK C18 (294 puan) tarafından cevaplandı
Bu kolonun 85 cm olan kisminda 80 cm e demir baglanmasi gerekir. Fakat sizin toplam boyutunuz zaten 80 cm olduguna göre kolon donatiniz 75 cme baglanmistir. Statikcinizle görüşüp bi sıkıntı yasatir mi öğrenin. Hesap yapmadan bisey olmaz demek biz muhendislere yakışmaz.

Ancak şunu biliyoruz ki yapida tasiyici elemanlardan biri hic calismasa dahi aldigi yükü diger elemanlar paylaşır. 5 cm onemli bi sıkıntı yasatmaz diye düşünüyorum


İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 497 kez görüntülendi
3 ay önce İmalat Hataları kategorisinde alesila01 C14 (16 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 192 kez görüntülendi
5 ay önce İmalat Hataları kategorisinde yasirben C14 (6 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 362 kez görüntülendi
9 ay önce İmalat Hataları kategorisinde Mehmet Akif ERTÜRK C18 (294 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 369 kez görüntülendi
11 ay önce İmalat Hataları kategorisinde emrkrs C14 (8 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 110 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

2,822 soru

4,684 cevap

1,660 yorum

4,064 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...