Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Yastık Kirişi

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1,519 kez görüntülendi
11 ay önce Mimarlık kategorisinde Mert tarafından soruldu
Mimarlık bölümü öğrencisiyim. Sorum genel olarak yastık kirişinin ne olduğu.
0- Yastık kiriş nedir?
1- Cephe kirişleri yastık kiriş olabilir mi?
2- Yastık kirişler nasıl yapılır? Yastık kirişler ana kirişlere mi bağlanır yoksa direk en başta ana kirişle birlikte mi yapılır?
3- Yastık kirişin boyutlarına nasıl karar verilir?
    Derste hocamızın bize söylediği; döşeme tipine karar verip bir kalıp seçmemiz ve sonrasında yastık kirişe karar      vermemizdi. Mesela kaset döşeme yapılacak     ve buna uygun kalıbı seçtik. Kalıp diziliminden sonra kenarlarda      kalan boşlukların yastık kiriş mi olacak?
4- Eğer bu şekildeyse; bir odaların boyutları değiştiğinden yastık kirişlerin bağ kirişlere dediği noktalar eşit uzunlukta olmayacak. Yani ana kirişin bir kenerında 7 cmlik yastık kiriş uzantısı var ise diğer tarafında 10 cmlik uzantı olabilir.

Cevap Vermeden Önce:
1) Verdiğiniz cevaplara gelen artı ya da eksi oylar ve cevabınızın en iyi cevap olarak seçilmesi site puanınızı belirlemektedir.
2) Site puanınız, en iyi kullanıcılar arasında olmak, bir kategoride en çok puana sahip olarak o kategoride uzman olduğunuzu göstermek, sitede zaman zaman yapılan çeşitli ödülleri kazanmak gibi ayrıcalıklara sahip olmanızı sağlar.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

2 beğenilme 0 beğenilmeme
11 ay önce candyman C35 (1,525 puan) tarafından cevaplandı
10 ay önce İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
Merhabalar.

Kardeşim Maddelerinin hepsi aynı kapıya cıkıyor bukadar cok kafanda parçalamamalısın bu olayı.

Sana şöyle anlatayım. Yastık kirişlerini biz asmolen ve normal kirişli döşemelerde Döşemelerin boy vermediği kiriş koyarsak geçiş olmayan yerlerde kullanırız. Kaset döşemelerde yastık kirişi yoktur Ana kiriş ve Tali kirişler vardır tali kirişler ise normal kiriş boyutundadır bu kirişler ana hat kirişine bağlanır yani yastık yapmanız pek doğru olmaz.

Çerçeve yani Cephe kirişi diye birşey yoktur bütün kirişler aynıdır Kirişli döşemelerde Çerçeve kirişi deriz.

Ve çerçeve kirişlerinin hiçbir sebep olmaksızın direk yastık kirişine çevirilmesi önerilmez tasvip edilmez.

Ama diyelim dış cephede görsel oynama yapıcaksınız mecbur kalkıcak ise bunu yastık kirişine çevirirsiniz

4 sorunu anlıayamadım Bağ kirişi temellerde vardır döşemelerde bulunmaz ve dediğin gibi birşelimlerde ölçü değişimi tarzında birşey ilk defa duydum

Kiriş boyutlarını mühendislerin yatay yükleri hesaplayarak buldugunu unutma yani sen mimarsın deprem kuvveti hesaplamadan kiriş belirlemek doğru değildir ama ortalama asmolen döşemelerde yastık kiriş boyutları kalınlık 25-35 genişlik 42-52 cm arası değişmektedir

Birde şunu belirteyim yastık kirişleri zaten ana kirişlerdir yastık kirişi genellikle asmolen döşemelerde bulunur.

Asmolen döşemelerde yastık kirişleri eğer kör cephelere geliyor ise bunları normal kirişe cevirmek en doğrusudur Yatay yük iletimi acısından.

metraj kursu


İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 1,344 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 556 kez görüntülendi
13, Ekim, 2014 Mimarlık kategorisinde Ezgi Burç tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 201 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 969 kez görüntülendi
9, Ekim, 2014 Türkçe Terimler kategorisinde Kamil tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 25 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
hakediş kursu

2,990 soru

5,058 cevap

1,907 yorum

4,333 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...