Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

mesleki ingilizce geliştirme yöntemleri

0 beğenilme 0 beğenilmeme
995 kez görüntülendi
15, Ekim, 2014 Kariyer kategorisinde İnşaat Mühendisi C50 (7,819 puan) tarafından soruldu
Mesleki İngilizce nasıl geliştirlebilir? İş hayatında yabancı dili dah etkin kullanabilmek için neler yapılabilir?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

6 Cevaplar

3 beğenilme 0 beğenilmeme
17, Ekim, 2014 Gökhan Irmak C35 (2,312 puan) tarafından cevaplandı
1: İş hayatında kullanılan İngilizce ile günlük İngilizce ile farkları nelerdir?
Öncelikle altını çizmeliyiz ki dil olarak ‘İngilizce’ tektir. İş İngilizcesi kavramı terim olarak yerleşmiş ve yaygın olarak kullanılıyor olsa da ‘İş için İngilizce’ terimi daha doğru bir ifadedir. Hatta en doğrusu çalışanların, yöneticilerin ‘kendi özel iş alanları, pozisyonları, iş tanımları için İngilizce’ ifadesidir. Bu nedenle iş hayatında kullanılan İngilizce sektöre göre ve kullanıcılar açısından da gerekli olan İngilizce iletişim becerilerine göre değişebilmektedir. Sonuç olarak İş hayatında kullanılan İngilizce ile günlük İngilizce arasında dil yapısı, öğeleri, vs. açısından fark yoktur. Sadece iş için İngilizce alanında bu alana özel daha gelişmiş dil becerileri devreye girmektedir. Dolayısıyla ideal durumda öncelikle kullanıcıların ‘Genel İngilizce’ seviyelerini yeterli düzeye getirmiş olmaları ve sonrasında İş için İngilizce becerilerini geliştirmeye, profesyonel düzeye taşımaları gerekmektedir. Bu daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

2: İş dünyasının kendine özgü bir İngilizce litaretürü var mı, yoksa daha gelişmiş bir ingilizce mi kullanılıyor?
Yukarıda da vurguladığımız gibi İş dünyasının ve özellikle sektörlerin kendilerine özel bir İngilizce terminolojisi, literatürü muhakkak ki var. Diğer yandan daha gelişmiş bir İngilizce kavramı terminoloji ya da literatürü değil de ileri düzey İngilizce iletişim becerilerini kapsıyor. Bu becerileri ise sunum, müzakere, toplantı, yazışma ya da İş dünyasında gerekli genel iletişim becerileri olarak örnekleyebiliriz.

3: İyi bir eğitimle sahip olunan iş ingilizcesinin iş dünyasının profesyonellerine katkıları nelerdir?
İşlerini profesyonel bir İngilizce ile icra etmenin yöneticilere ve kilit iletişim pozisyonlarındaki çalışanlara katkısı son derece fazladır. Daha doğrusu bunu bir ön koşul, zorunluluk olarak kabul etmek gerekmektedir. Günümüzde hat safhada küreselleşen dünyamızda İş için İngilizce iletişim becerileri performans, karlılık, büyüme gibi kavramlarla doğrudan ilişkili hale gelmiştir. Nasıl bir yöneticinin sadece Türkçe kullanımı gerektiren bir durumda etkin Türkçe sunum yapabilmesi, müzakere edebilmesi, toplantı yönetebilmesi, yazışma yapabilmesi gerekiyorsa, aynı şekilde İngilizce kullanımı gerektiren durumlarda da etkin İngilizce becerileri sergiliyebiliyor olması gerekmektedir. Artık uluslarası çalışan veya yabancı firmalardaki yöneticilerin başarılarının en önemli anahtarı İngilizce beceri düzeyleri olmuştur.

4: İş İngilizcesi nasıl öğrenilir ve geliştirilir?
Bu soruya kısa ve öz bir yanıt verebilmek takdir edersiniz ki kolay değil. İş için İngilizce olsun, Genel İngilizce olsun ya da başka bir dil olsun, dil öğrenmek en önemlisi çaba ile ve doğru tasarlanmış eğitimlerle olur. Kişilerin öğrenme profilleri, alışkanlıkları ve motivasyonları da çok önemli rol oynar. İş için İngilizce iletişim becerilerinin gelişmesi için gereken baş faktör amaca ve hedefe yönelik eğitimdir.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
17, Ekim, 2014 meteozcan C18 (269 puan) tarafından cevaplandı
İnşaat mühendisliği açısından baktığımızda yabancı yönetmelikleri okumak (bizim yönetmeliklerimize en yakın olan Eurocode veya Amerikan yönetmelikleri) hem mesleki gelişim açısından hem de mesleki İngilizce gelişimi açısından güzel bir yöntem.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
17, Ekim, 2014 Agah Çağrı Zorlu C25 (895 puan) tarafından cevaplandı
Bana bildiğim herşeyi öğreten hocamın da bana verdiği cevap şuydu; Mesleki ingilizce öğrenmek için yapılacak tek şey mesleğinle ilgili olan terimlerin ingilizcesini bilmek.Geri kalan şey zaten ingilizce grameri.Ingilizce inşaat terimleri sözlüğü diye googlea aratabilirsin. www.serki.com da mevcut.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
5 ay önce Kürşat Topak C14 (15 puan) tarafından cevaplandı
Merhabalar, net olarak söyleyeyim yardım almadan çok çok zor yani kendimden biliyorum profesyonel biriyle çalışmak gerekir. Kendim çalışarak çok zaman kaybettim ama sonrasında ieltsozeldersankara.com diye bir siteden bilal hocayı buldum düşünürseniz inceleyebilirsiniz. Çok memnun kaldım ben.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
5 ay önce Kürşat Topak C14 (15 puan) tarafından cevaplandı
Merhabalar, net olarak söyleyeyim yardım almadan çok çok zor yani kendimden biliyorum profesyonel biriyle çalışmak gerekir. Kendim çalışarak çok zaman kaybettim ama sonrasında ielts ozel ders ankara diye bir siteden bilal hocayı buldum düşünürseniz inceleyebilirsiniz. Çok memnun kaldım ben.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
5 ay önce Kürşat Topak C14 (15 puan) tarafından cevaplandı
Merhabalar, samimi olarak söyleyeyim yardım almadan çok çok zor yani kendimden biliyorum profesyonel biriyle çalışmak gerekir. Kendim çalışarak çok zaman kaybettim ama sonrasında ielts ozel ders ankara diye bir siteden bilal hocayı buldum düşünürseniz inceleyebilirsiniz. Çok memnun kaldım ben.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 387 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 328 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 184 kez görüntülendi
4 hafta önce Kariyer kategorisinde Senturk C14 (11 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 349 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap 258 kez görüntülendi
27, Aralık, 2014 Kariyer kategorisinde murtiko C16 (119 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

2,630 soru

4,384 cevap

1,422 yorum

3,822 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...