ARKADAŞINI GETİR, HEDİYENİ KAP! DETAYLAR İÇİN TIKLA!

Eylül 2018 En İyi Kullanıcıları Belli Oldu; Başarılı Üyelerimizi ve Aldıkları Ödülleri Görmek için TIKLAYINIZ

Ayın En İyi Kullanıcıları Seçiyoruz ve Minik Hediyeler Veriyoruz. Yarışma Detayları İçin TIKLAYINIZ

Kafandaki Sorulara Değil, Yapısor'a Takıl!

Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Yazlık evimizde alt komşumuz balkondaki kolonlardan (üç kolon) ortada olanı kestirmek istiyor.

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
253 kez görüntülendi
8 ay önce Yapı Statiği kategorisinde civan59 C14 (41 puan) tarafından soruldu

Merhabalar,

İki katlı apart binada altüst birer daire var, biz üstte oturuyoruz, alttaki komşu kendi balkonunu genişletmek ve daha açık bir manzara seyretmek için üç kolonun ortada olanını kestirmek istiyor, bizim için ne tür riskler taşı bu kestirme işi gerçekleşirse? Site yönetimine sordum, riski yok balkonu daha büyük yapabilmek için ruhsat alma amacıyla o kolonun yapıldığını ve ruhsat alındığına göre mahzuru olmadığını söylüyor, bizim için hayati riski var mıdır?Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

6 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme
3 ay önce hasankutlu.08 C16 (148 puan) tarafından cevaplandı
3 ay önce İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap

'Site yönetimine sordum, riski yok balkonu daha büyük yapabilmek için ruhsat alma amacıyla o kolonun yapıldığını ve ruhsat alındığına göre mahzuru olmadığını söylüyor' Site yönetimi kimin elinde teknik bilgiye sahip olmayan hiç kimsenin sözüne itimat edilmemeli. Hatta teknik bilgisi olan kişiler de usta mantığıyla bişey olmaz diyerek hareket edemez. önce binanın projesi üzerinden statik analizi yapılmalıdır. 99 depreminde ferah salon sevdikleri kolonları kesilen binalarda nasıl yumuşak kat oluştuğunu adeta o katların tost gibi olduğunu gördük.image

Kolonun taşıyıcımıdır yoksa zorunluluk kolonumudur bilemem ama böyle bir deprem hasarı istemiyorsanız. En iyisi komşunuzu ikna etmenizdir. ikna edemiyorsanız yargıya başvurabilirsiniz. Binanın taşıyıcı sistemine kasıtlı olarak zarar vermek suçtur. Bilginize

3 ay önce civan59 C14 (41 puan) tarafından yorumlandı
Yok kolon kesilme işinden vazgeçmek zorunda kaldı komşu ama, bu defa yukarda anlattığım gibi evinin iki cephesine çıkma yaptı ve ayrıca hem bu çıkmalara hem de bizim küçük balkonun hizasına kadar pergule yaptırdı . Tabii bunları yaptırırken ne bana haber vermek ne iznimi almak gibi bir nezaket te göstermedi. Benim sorduğum bunları önce geri almasını isteyeceğim, ancak büyük ihtimal (gerzek bir şekilde) "site yönetimine danıştım izin verdiler" diye pişkinlik yapacaktır. Ben bunun için belediye nezdinde neler yapabilirim, ayrıca mahkemeye gitme konusunda bir zamanaşımı süresi var mıdır?
1 beğenilme 0 beğenilmeme
8 ay önce piyon13 C25 (939 puan) tarafından cevaplandı
bir çizim atabilir misin rica etsem ... Böyle dışardan çok net cevap veremeybiliirz ama orta kolon kesilirse yukardan sizin ağırlığınızla birlikte sehim oluşabilir , deformayona uğrayabilir...Bir kartonun altına 3 kalem koy ortada ki kalemi kaldırıp yük koy bir sehim oluştuğu ortaya çıkıcaktır. Ki zaten orta kolon olmadan ruhsat verilmeyise demek ki bir nedeni var ki o kolon olmadan ruhsat vermemişler .... hele ki iki kolon arasında açıklık mesafesi fazla ise .. 
4 beğenilme 0 beğenilmeme
8 ay önce hasipsaci C30 (1,134 puan) tarafından cevaplandı
Düşey bir taşıyıcının kesilmesi söz konusu bile olmamalıdır. Hele resim isteyip de ona göre yoruma açık hale getirmeye çalışmak doğru değildir. Eğer düşey bir taşıyıcı projesine göre konulmuşsa onu yapan mühendis arkadaş belli bir hesap ve yönetmenlik doğrultusunda koymuştur. Bunun kesilmesi ile alakalı kimse ne iskana bağlasın ne de site yönetime danışılsın.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
8 ay önce civan59 C14 (41 puan) tarafından cevaplandı
Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. Komşumuzla konuşup konuyu hallettik, yani komşumuz bizim can kaygımızın kendi estetik kaygılarından daha önemli olduğunu kabul ederek vazgeçti kolon kestirme tadilatından. Tekrar teşekkürler!
1 beğenilme 0 beğenilmeme
8 ay önce hammühendis C30 (1,229 puan) tarafından cevaplandı
Madem kesilecekse sizce neden yapıldı. Ruhsat ciktiktan sonra o zaman istediğimiz kolonu kesebilecek miyiz. Mevcut bir kolonun kesilmesinr hicbir mühendisin izin verme yetkisi yoktur. 
1 beğenilme 0 beğenilmeme
3 ay önce civan59 C14 (41 puan) tarafından cevaplandı
Tekrar selamlar,

Kolon kestirme işinden kurtulduk derken başka bir belayla başbaşa bıraktı bizi açgözlü komşumuz.
Bizim iznimizi istemeden evin dört bir yanını genişletip pergulelerle kapatmış, anladığım kadarıyla imar affı öncesinde bir oldu bittiye getirerek böyle bir şey yaptı. Benim bildiğim kadarıyla ortak yapılarda diğer ortakların iznini almadan böyle tadilatlar yapılamıyor. Bizim burası kooperatif olduğu için kooperatif yönetiminden izin almanın yeterli olduğunu varsayıp bize sormaya bile tenezzül etmemiş. Bu durumlarda zamanaşımı vb yasal süreler var mıdır. Yoksa ben herhalükarda belediye veya mahkemeye başvurarak bunlar yıkılmasını isteyebilir miyim?

metraj kursu


İlgili sorular

2 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 105 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 465 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 526 kez görüntülendi
29, Eylül, 2017 Betonarme Yapılar kategorisinde nur123 C14 (15 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 452 kez görüntülendi
28, Haziran, 2017 Kaba İnşaat kategorisinde ahmednaji C14 (22 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 1,103 kez görüntülendi
11, Kasım, 2014 Geoteknik ve Altyapı kategorisinde Zemin Gücü tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 10/2018
 1. Gökhan Irmak

  442 Puan

 2. İnşaat Mühendisi

  342 Puan

 3. asiogü

  171 Puan

 4. ali73

  163 Puan

 5. baranseren

  131 Puan

Ödül Alacaklar
En İyi 1. Üye
En İyi 2. Üye
En İyi 3. Üye

Bir önceki ayın kazananlarını görüntülemek için Tıklayınız

Yarışma ve Ödüller Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

hakediş kursu

3,411 soru

6,018 cevap

2,606 yorum

5,032 kullanıcı

181 Çevrimiçi Kullanıcı
1 Kayıtlı Üye & 180 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...