Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Eksik proje.

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
133 kez görüntülendi
29, Haziran, 2018 Yapı Denetim kategorisinde Cansu-cansu C14 (12 puan) tarafından soruldu
Merhaba insaat ta temel atilirken demir direklerinin demirci tarafından yerinin 25cm saga kaydirmasi, inşaat mühendisinin statik proje de bina giriş merdiven sağlandığını çizmeyi unutması.,bunlarda sorumlu kimdir. Ne yapmam gerekiyor.insaati durdurup hakkımı mahkeme de mi aramaliyim. Yapıyı geçici müteahhitlik belgesi alarak kendim yapıyorum. inşaatın su anda Bodrum'u bitti..içim rahat değil. Epoksi ile bir diregin yerini değiştirdik. Ne yapmalıyım..

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

2 beğenilme 0 beğenilmeme
29, Haziran, 2018 hasankutlu.08 C16 (176 puan) tarafından cevaplandı
29, Haziran, 2018 İnşaat Mühendisi tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
İlk olarak projecinin hatasından başlayayım. Projeyi çizen mühendis onay için projeyi önce yapı denetime gönderir. Yapı denetim eksiklerini söyler projeyi çizen mühendis yapar. Tekrar yapı denetim inceler uygunsa proje belediyeye gönderilir ve burada proje tekrar incelenir.( Belediyeler genellikle sadece imar durumuna uygunluğunu kontrol eder.) velhasılıkelam proje uygulanabilmesi için 2 yerde kontrol edilip onay alıyor. Eğer onaylı projede bu tarz hatalar varsa muhatabı yapı denetim ve belediyedir. 

 Ustaların yaptığı imalat hatası da yine şantiye şefi ve yapı denetimin sorumluluğundadır. Demir örümü bittikten sonra yapı denetim binayı kontrol eder eksik varsa şantiye şefi bunları yaptırmakla mükelleftir. eğer yapı denetim yapının projeye uygun yapıldığına kanaat getirmişse proje kontrol formu oluşturur.'2. kat kolon kontrolü yapıldı projeye uygundur beton dökümü yapılabilir.....gibi'  bu formu 'Yapı Denetim Denetçi Mühendisi Yapı Denetim Kontrol Elemanı Şantiye Şefi ve Müteahhit' imzalar. Fakat bir çok yapı denetim evrağı taşımaya üşendiği için müteahhit ve şantiye şefinin imzasını taklit ederek kendi atar. Sonuç yapı denetim sizin demirinizi teslim almışsa yasal işlem yaptırabilirsiniz hele bide kontrol formunu size doldurtmayıp kendi imzalamışsa sizin bilgilerinizi bide evrakta sahtecilikten işlem yaptırırsınız.

İlgili sorular

2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 274 kez görüntülendi
30, Ağustos, 2018 Yapı Denetim kategorisinde SUKA C14 (92 puan) tarafından soruldu
3 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 762 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 97 kez görüntülendi
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 97 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
5 cevap 364 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 09/2019
 1. İnşaat Mühendisi

  124 Puan

 2. ayhanoncu

  40 Puan

 3. gnr.snm

  33 Puan

 4. CanerG

  15 Puan

 5. xbayman

  11 Puan
metraj kursu


hakediş kursu

4,139 soru

7,251 cevap

3,233 yorum

6,542 kullanıcı

290 Çevrimiçi Kullanıcı
1 Kayıtlı Üye & 289 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...