Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Kolon dizayni

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Soru ve cevapların yanında bulunan yukarı (▲)ve aşağı(▼) okları kullanarak, soru ve cevapları artı ya da eksi puan ile değerlendirebilirsiniz.
2) Sorunuzla ilgili olarak, en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
3 beğenilme 0 beğenilmeme
78 kez görüntülendi
10 ay önce Diğer kategorisinde muhammedozdemir C16 (147 puan) tarafından soruldu
Bir mimarı proje üzerine kolonları yerleştirirken kolonların birbirine aykırı yerleştirmek mi                ( kastettiğim örneğin x ekseni doğrultusuna bir kısa kenar bir uzun kenar gelcek şekilde dizmek)

 Yoksa birbirine paralel yerleştirmek mi avantajlıdır yada kolonların yönelimi tasarımda bir parametre degil midir

 ( mimarı zorundaliklar olmadığını dusunelim)

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

2 beğenilme 0 beğenilmeme
10 ay önce hasankutlu.08 C16 (172 puan) tarafından cevaplandı
Merhaba öncelikle ben inşaat mühendisiyim o yüzden sorunuzu mimari açıdan cevaplayamam ama statik açıdan doğru olan 'x' ve 'y' yönündeki kolonların kesit alanlarının mümkün olduğunca eşit dağıtılmalıdır. Yapacağımız yapı depreme dayanıklı ise tek doğrultuda dayanıklı olmamalıdır. Mesela projede 6 adet (40*60) kolon olsun bunların 3 tanesinin uzun kenarını x doğrultusunda 3 tanesinin uzun kenarını y doğrultusunda koyarsak yapının her 2 yöndeki deprem periyodunu eşitlemiş oluruz. Böylece yapı 2 yönden gelecek depremlerde aynı performansı gösterebilir. 
10 ay önce nt C25 (974 puan) tarafından yorumlandı
sizin verdiğiniz örnekte ki gibi yarı yarıya dizayn etmenin yanında bu kolonlar arası mesafe ( x ve y yönünde ) önemlidir değil mi ?
10 ay önce muhammedozdemir C16 (147 puan) tarafından yorumlandı
teşekkürler cevabınız teyit niteliğinde oldu, 9 eylülde okuyan bir arkadaşımdan öğrendiğime göre bu okullarda da böyle öğretiliyormuş aklıma takılan şey diyelim deprem x doğrultusunda geldi bu sefer x doğrultusuna  göre daha narin olan kolonla daha az narin olan kolon daha farklı periyotta salınım yaptığı için kolonlar arsında göreli hareket olacak bu yüzden de ek gerilmeler oluşmayacak mı 
10 ay önce hasankutlu.08 C16 (172 puan) tarafından yorumlandı
Güzel bir soru sormuşsunuz. Biz lisans eğitiminde Depreme Dayanıklı Yapı Tasarımı ve Yapı Dinamiği derslerini alıyoruz bu derslerde öğrendiğim bilgiler ışığında cevap veriyorum size. Biz yapılarda döşemelerin rijit diyafram olarak çalıştığı kabulünü yaparız. Bu yüzden göreli ötelenmeler kolonlarda ayrı ayrı değil katlarda olur ve bu ötelemeleri hesaplarız. Dediğiniz gibi kolonlarda ayrı öteleme olabilir mi bunlar ekstra gerilim oluşturur mu oluştursa bile kayda değer bir etkisi var mıdır bilemiyorum ama sizin için güzel bir yüksek lisans çalışması olabilir bence araştırmaya değer bir konu
10 ay önce hasankutlu.08 C16 (172 puan) tarafından yorumlandı
@nt yapının çerçeve sistem davranışını sergileyebilmesi mümkün oldukça aynı aksta yerleştirilmelidir.

Betonun bildiğimiz gibi çekme dayanımı yok denecek kadar küçüktür. Bu yüzden kolonların arasında ki açıklık arttıkça betondan kaynaklı ölü yük artar. Döşemelerde açıklığı arttırdıkça sehim olmaması için kesit büyütmemiz gerekir. Kesit büyütünce ölü yükümüz daha da artar kirişlere gelen yükler büyür kirişler daha fazla moment taşımak zorunda kalır kiriş kesiti büyür yine ölü yük artar. Sonuç olarak ya taşıyıcı sistemimizi değiştiririz yada kolonlar arası mesafeye dikkat ederiz.

metraj kursu metraj kursu


İlgili sorular

2 beğenilme 1 beğenilmeme
0 cevap 54 kez görüntülendi
2 hafta önce Diğer kategorisinde mhendisbeyy C14 (48 puan) tarafından soruldu
3 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 144 kez görüntülendi
3 ay önce Diğer kategorisinde Ahmet Uçar C14 (6 puan) tarafından soruldu
2 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 98 kez görüntülendi
4 ay önce Diğer kategorisinde Caramel C14 (29 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 191 kez görüntülendi
4 ay önce Diğer kategorisinde cptan C14 (94 puan) tarafından soruldu
3 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 85 kez görüntülendi
5 ay önce Diğer kategorisinde Mehmet Ekinci C18 (250 puan) tarafından soruldu

Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
En İyiler 07/2019
 1. Gökhan Irmak

  78 Puan

 2. İnşaat Mühendisi

  66 Puan

 3. modoste

  33 Puan

 4. kam690

  30 Puan

 5. Pug Life

  12 Puan
metraj kursu


hakediş kursu

4,071 soru

7,148 cevap

3,191 yorum

6,436 kullanıcı

167 Çevrimiçi Kullanıcı
1 Kayıtlı Üye & 166 Kişi Geçerken Uğramış
İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü
Copyright © 2014 Yapisor.com
...