Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

inşaat reklam

Evin İkinci Katındaki Çatlaklar

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
456 kez görüntülendi
11 ay önce Yapı Denetim kategorisinde kultablasi C14 (10 puan) tarafından soruldu

Merhaba uzman arkadaşlar,


Görüşlerinize ihtiyacım var. 3 yıllık bir binada dubleks bir daire aldık. Ve evin çeşitli yerlerinde çatlaklar var. 


1. İlk fotoğraflarda kartonpiyerlerdeki çatlaklar çok büyük. Basit çatlaktan da öte sanki birisi yumruk atmış ve kırılmış gibi. Bu çatlaklar evin sadece bu duvarında var. Yani duvarın bir tarafı oda içinde, diğer tarafı koridorda ve her iki tarafında da aynı şekilde yere paralel ve gittikçe uzayan çatlaklar var. (Petek takıldıktan sonra daha da büyüdü.) Bunun tamiri nasıl olur, söküp yeni kartonpiyer mi takmalı Düşme yapar mı? Binada başka dairede tavanı düşen olmuş! Tavanın kendisi mi kartonpiyer mi emin değilim ama düşme olmuş bizim oturduğumuz tarafta iki dairede sanırım. Bu fotoğrafların haricinde bir diğer odada yine aynı hizadaki duvarın kartonpiyerinin tam köşesinde yarık var. Her iki parçası da yarılmış ama daha küçük. Neden bu kadar çok yarık var kartonpiyerlerde? Alt katta hiç yokken? (Stropiyer de olabilir emin değilim gerçi.)


2. Üçüncü foto yine üst kattaki başka odanın tavanından. Yarık gibi değil de dikkatli bakınca kabarma gözüküyor. Fotoğrafta da görüleceği üzere ufak bir boyayı kaldırdım altında çatlak yok. Bu nedir? Neden olmuştur? Su vurmuş da kabarmış gibi ama böyle uzun çizgi halinde olması mantıksız geldi?


3. Son fotoğraf ise tuğla duvarda yukarıya 45 derecelik açıyla olmuş çatlaklar. Kiriş veya kolon değil. Tam kapı dibinde yerden yukarı doğru parça parça çatlaklar var.


Bunlar oturma çatlakları mıdır? Endişelendirmeyi gerektirir mi? Herhangi bir tavsiyeniz var mıdır yapılması gerektiğini düşündüğünüz? 


Teşekkürler.image

image

image

image


Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevaplar

0 beğenilme 0 beğenilmeme
11 ay önce Mehmet Ekinci C18 (251 puan) tarafından cevaplandı
Fotoğraflara bakilarak soruna çözüm teşhis etmek pek doğru olmaz. Sağlığınizi daha ciddiye alın
11 ay önce kultablasi C14 (10 puan) tarafından yorumlandı
Peki tam olarak kime danışmak gerekir?
1 beğenilme 0 beğenilmeme
11 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (16,273 puan) tarafından cevaplandı
kartonpiyer ve duvarlarda olan çatlaklar bina oturmasından olabilir, taşıyıcıları takip ediniz, taşıyıcı üzerindeki sıva boyada çatlaklar olursa biraz tırtıklayıp derinliğine bakınız taşıyıcıya gidiyor mu diye.

fakat başka dairede asmatavan çökmüşse, ciddi derecede düşük kalitede ince işçilik yapılmış demek
11 ay önce kultablasi C14 (10 puan) tarafından yorumlandı
Evet işçilikten ve kalitesiz malzemeden olduğunu tahmin ediyorum açıkçası ben de. (Böyle olması daha iyi, en azından tamir ettirir ve sorunu çözeriz.) Yabancı forumlarda da sordum. Çatı katında bu tip kartonpiyerlerde çatı ve duvarın baskı uygulamasındaki yön farklılığından ötürü çatlaklar olması normal dediler. Mesela çatı aşağı sola doğru kuvvet uygularken duvarda da hafif sağ tarafa doğru bir baskı ve eğim olması durumunda bu malzeme de duvara yapıştırılmış olduğu için oluşan gerilimden çatlaması olağan dediler. Yarıklar da enine uzadığına göre bu açıklama bana mantıklı geldi.

Boyalarda da köşelerde çatlaklar fark ettim ama bu da o bölgedeki zıt baskıdan olmuş ve gördüğüm kadarıyla boyayı ve sıvayı çatlatmış. Kartonpiyerlere bunu yapanın duvara ufak kılcal çatlaklar açması normal geldi. Şimdilik bekleyip gözlemleyeceğim bakalım.

Teşekkürler.
11 ay önce İnşaat Mühendisi C50 (16,273 puan) tarafından yorumlandı

geçmiş olsun :)İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 267 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 187 kez görüntülendi
2 ay önce Yapı Denetim kategorisinde kf1500 C14 (3 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 140 kez görüntülendi
5 ay önce Yapı Denetim kategorisinde solmez C14 (6 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 134 kez görüntülendi
5 ay önce Yapı Denetim kategorisinde Umut C14 (3 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 156 kez görüntülendi
5 ay önce Yapı Denetim kategorisinde zk34 C14 (5 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,351 soru

7,577 cevap

3,387 yorum

7,061 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...