Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

inşaat reklam

Paspayı hakkında

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
0 beğenilme 0 beğenilmeme
495 kez görüntülendi
9 ay önce Kaba İnşaat kategorisinde Gündüz C14 (4 puan) tarafından soruldu
Arkadaşlar. Paspayı hakkında bilgi sahibiyim .Ama bunun önemini ustalara anlatmak mesele. Ne olacak ki demir gözüktüy se diyorlar . Zaten sıva ile üzeri kapatilmayacak mi? korezyona uğrar bu da mukavemeti azaltır diyorsan zaten demirler gelirKen paslı.

Bu mevzuyü nasıl ustalara  anlatilacak  bir bilgisi olan var mı? 

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

3 beğenilme 0 beğenilmeme
9 ay önce Astay C14 (40 puan) tarafından cevaplandı

İç yüzeylerde alçı sıva yaygın olarak kullanılmakta ve zaten donatının paslanmasına sebep olmaktadır. Alçı sıva, pas payı bırakılmamış beton yüzeye yapılırsa donatı çok daha çabuk paslanır. Çimento harçlı kara sıva bir derece daha kabul edilebilir ama pas payının yangından koruma işlevi de var. Bunu da unutmayalım.


Şantiyeye gelen demirin üzerindeki pas toz halinde çok ince bir tabaka halindedir. Üstübü ile kalıba yerleştirilmeden önce silinebilir. Bu tür pasın demir yüzeyinde mikro gözenekler oluşturup aderansı arttırdığına yönelik çalışmalar mevcut. Çok paslı olma durumu ile ince pas tozu birbirine karıştırılmamalıdır. Çok pas kabuk halinde demir yüzeyinden ayrılır, demir kesiti incelir.

Ustalar laftan anlamaz en iyisi onlara konuyla ilgili görseller veya videolar göster. Bu resim gibi...
image image
9 ay önce Gündüz C14 (4 puan) tarafından yorumlandı
Hocam öncelikle vermiş olduğunuz cevap için size teşekkür ediyorum.  Anladığım kadarıyla yeteri kadar paspayi bırakılmamis sa bu kaba sıva ile örtülmesi mümkündur . Ama alçı sıva ile örtülmesi kabul edilebilir bir durum değildir. 

Ama  pasın  az olması ile çok olmasının birbirine karıştırılması gerektiği, az paslanmasinin çok fazla sorun teşkil etmeyeceğini  çok paslı olunca bunun sorun hale geleceğini anlamış bulunmaktayım. Ayrıca paspayi nin önemli faydalarından birinin donatı çubuklarını yangından korumak ve isi yalıtımını sağlamak olduğunu da sayenizde öğrenmiş bulunmaktayım.  Anladıklarında herhangi bir eksiklik veya yanlışlık var mıdır? 


İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 271 kez görüntülendi
3 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 490 kez görüntülendi
0 beğenilme 0 beğenilmeme
4 cevap 1,338 kez görüntülendi
23, Haziran, 2017 Kaba İnşaat kategorisinde oklkvn C16 (103 puan) tarafından soruldu
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 300 kez görüntülendi
3 beğenilme 1 beğenilmeme
1 cevap 831 kez görüntülendi
22, Eylül, 2018 Kaba İnşaat kategorisinde slymntn C14 (18 puan) tarafından soruldu
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat reklam

4,351 soru

7,577 cevap

3,387 yorum

7,059 kullanıcı

İnşaat-İnşaat Mühendisliği-Mimarlık-Şantiye-Proje Yönetimi-İnşaat Malzemeleri-İnşaat Makinaları-İnşaat Firmaları-İnşaat Programları-Yapı Sözlüğü-İMO
İnşaat Demiri Fiyatları-Beton Fiyatları
Copyright © 2014 Yapisor.com

...