Merhaba Sayın Misafir! Öncelikle YapiSor.Com 'a hoşgeldiniz. İnşaat sektörünün en büyük bilgi alışveriş platformu olan YapiSor.Com 'dan daha fazla faydalanabilmek için üye olmanızı tavsiye ederiz. Üye olarak sitede daha fazla kaynağa ulaşabilme, sitedeki diğer üyeler ile etkileşimde olabilme ve daha pek çok imkana sahip olacaksınız. İyi günler dileriz.

Binalarda Rutubet

Daha kaliteli soru ve cevaplar için :
1) Yukarı (▲) ve aşağı(▼) okları kullanarak, artı ya da eksi puan verebilirsiniz.
2) Sorunuza en doğru cevabı seçmek için "√" tik butonunu kullanabilirsiniz.
1 beğenilme 0 beğenilmeme
148 kez görüntülendi
28, Mart, 2020 Yalıtım&İzolasyon kategorisinde Dervisorhan C14 (4 puan) tarafından soruldu
Binalarda ısı yalıtımı eksikliğinden kaynaklı rutubetin nasıl gerçekleştiğini anlatabilir misiniz ? Bizim binada dıştan mantolama olmasına rağmen duvarlar rutubet yapıyor (siyah).Doğru bir sistemde iç ve dış ortam arasındaki hava alışverişi nasıl olmalı ?
Bu Soruyu Paylaşmak İster misin :


1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
7, Nisan, 2020 İnşaat Mühendisi C50 (17,472 puan) tarafından cevaplandı
Mantolama olması rutubet olmayacağı anlamına gelmez. Rutubet neden olur, 2 yüzeydeki ısı farklılığı havayı yoğuşturur ve nem duvar yüzeyine tutunup iz yapar. Mantolama yapılan duvarda eğer hava boşluğu olan bir kesit var ise mesela,  ısı yalıtımı açısından yeterli olsa bile doğru uygulanmadıysa da rutubet yapar. Nem bariyeri denilen malzeme bunun için var. Burada gerçekleşen yoğuşmayı iç tarafa iletmemesi için nem bariyerleri uygulanıyor, mesela sizin duvar kesitinde boşluk var mı varsa bu uygulandı mı ?

Ya da mantolama ile alakasız bir durumdur, su yalıtım zafiyeti var ise, bir çatlak vb. dışarıdan gelen suyu içeri alıyor olabilir. Bu da rutubet yapar.

Kesiti iletirseniz en azından teoride doğru bir uygulamamı yorum yapılabilir. Teoride doğrusa o zaman uygulaması irdelenmeli. 

Diğer bir konu mahal nefes alabilmeli, yani hava sürkülasyonu olmalı. aksi takdirde yoğuşan nem rutubet yapacaktır. Hiç hava almayan dolaplardaki kıyafetler, nevresimler,  eşya arkasında kalan dip kenarların rutubetlenmesinin sebebi budur. Odayı çok fazla havalandırmıyorsanız hem rutubet açısından, hem de sizin sağlığınız açısından olumsuz bir durumdur bu. Çünkü yapılan yemek, serilen ıslak çamaşır bile rutubet yapabilir. Sadece izolasyon ile alakalı değil yani.

İlk denemeniz gereken doğru ve yeterli bir havalandırma, bunun için evde ısı ve nem ölçer aletiniz olsun (ucuza satılıyor nette) evdeki nem oranınızı bi kontrol edin. İç hava şartlarından eminseniz dış şartlar sorgulanmalıYAPISOR' a Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (MAYIS AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

İlgili sorular

1 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 176 kez görüntülendi
27, Şubat, 2017 Yalıtım&İzolasyon kategorisinde Akadir C14 (4 puan) tarafından soruldu
3 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 230 kez görüntülendi
17, Ocak, 2019 Diğer kategorisinde Duman12 C14 (6 puan) tarafından soruldu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 250 kez görüntülendi
9, Temmuz, 2017 İnşaat Mühendisliği kategorisinde süleyman_07 tarafından soruldu
3 beğenilme 0 beğenilmeme
3 cevap 257 kez görüntülendi
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 682 kez görüntülendi
Yapısor'a Hoşgeldiniz ! Yapısor, mühendisten mimara, akademisyenden öğrenciye sektördeki tüm profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.

inşaat kurs inşaat reklam

4,881 soru

8,143 cevap

3,712 yorum

8,132 kullanıcı

Son Sayfalar

Matkap Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kesintisiz Güç Kaynağı Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Copyright © 2014-2021 Yapisor.comtiny house fiyatları - tiny house - tiny house - kadıköy su tesisatçısı- aluminum sliding windows

...